Že je ženské väzivo oveľa pružnejšie ako mužské je výhoda, ktorú oceňujeme v tehotenstve. Na pohľad však nič moc. Táto vlastnosť ženského organizmu odhaľuje v lete na pláži práve to, čo by sme najradšej nechali skryté – celulitídu.

Ako vplýva – vek, hmotnosť a genetika
Celulitída v žiadnom prípade nie je iba vecou moletiek. Stačí chodiť s očami na stopkách a zistíte koľko mladých štíhlych žien s ňou má očividné problémy. Pomarančová kôra nie je ani otázkou dedičnosti. Jediné, čo po svojich rodičoch dedíme, je náchylnosť k labilnejšiemu väzivu. Naopak vek je faktor, ktorý stav a rozsah pomarančovej kôry vo veľkej miere ovplyvňuje. S pribúdajúcimi rokmi ubúda svalová hmota, čím sa rozširuje tukové väzivo a to následne podporuje vznik celulitídy.

Hormóny
Tukové bunky produkujú dôležitý ženský hormón estrogén, ktorý chráni ženský organizmus. Hormonálna antikoncepcia s jeho vysokou koncentráciou môže efekt celulitídy značne zosilniť. Bojovať proti nej sa dá krémami, ktoré obsahujú naopak mužské hormóny androgény. Tieto dočasne menia štruktúru väziva a tým sa pokožka stáva pevnejšou. Nevýhodou je, že krémy založené na hormonálnej báze nie sú voľne predajné a kúpiť si ich môžete iba na lekársky predpis.

Slaná voda a morské riasy
Obe dokážu s celulitídou zázraky. Celulitídu viditeľne zmierňujú. Ale iba v prípade pravidelného používania. Morské riasy majú pozitívny efekt na látkovú premenu a kúpele v slanej vode sa odporúčajú vtedy, ak popri pomarančovej kôre trpíte aj častými opuchmi nôh.

Telový peeling, striedavá sprcha a masáže
Každodenný telový peeling v kombinácii so striedaním teplého a studeného prúdu tečúcej vody je v boji proti celulitíde veľmi účinný. Peeling pomáha odstraňovať odumreté bunky a striedavé sprchovanie podporuje lepšiu mikrocirkuláciu pokožky, rýchlejšiu premenu tukov a vyplavuje z tela škodlivé látky. Tým sa pokožka stáva nielen jemnejšou, ale aj viditeľne hladšou na problémových partiách. Podobný efekt zaručujú aj masáže. Zlepšujú prekrvovanie a aktivujú rýchlejšie spaľovanie tukov.

Pohybové aktivity
Ak sa potíte už pri slove „šport“, hovorme radšej o pravidelnom pohybe. A ten nemusíte praktizovať 4-krát do týždňa po dve hodiny na stacionárnom bicykli v posilňovni. Pohyb môžete integrovať aj do  stereotypu bežného dňa. Pravidelné prechádzky, miesto výťahu schody, víkendové túry – to sú cielené opatrenia proti celulitíde. Odporúča sa kombinácia vytrvalostného tréningu a svalových cvičení. Skúste plávanie, bicyklovanie alebo aqua-aerobic.

Anti-celulitídové prípravky
Žiadne telové mlieko, krém a sérum vám nezaručí hladkú pokožku, ak neupravíte stravu a nebudete mať pravidelný pohyb. Najefektívnejšie účinné látky obsiahnuté v telových prípravkoch, ktoré posilňujú väzivo sú bezkonkurenčne kofeín, guarana a ginkgo biloba, ktoré povzbudzujú mikrocirkuláciu v tkanivách a stimulujú redukciu tuku v tkanivách.

Strava, tekutiny a výživové doplnky
Ak by ste rady zmiernili svoju pomarančovú kôru, vyvarujte sa príliš mastných jedál, sladkostí a produktov z  múky. Naopak dobré je prijímať viac bielkovín – z rýb a hydiny a vitamín C, ktorý pomáha pri tvorbe kolagénu. Vypiť by ste mali minimálne 2 litre tekutín denne. Pitný režim podporuje látkovú premenu a pokožku napína už zvnútra.

V prípade, že vám lekár zistí nedostatok železa, magnézia alebo zinku, mali  by ste ich telu dodať zvonka. Napriek tomu nie je také ľahké kopírovať prírodu. Veľa sekundárnych rastlinných látok sa nachádza v ovocí a zelenine, ale nie v tabletkách. Modro a fialovo sfarbené ovocie a zelenina ako baklažán, červená kapusta a čerešne obsahujú takzvaný antokyanín, ktorá má silný antioxidačné účinky a chráni kožné tkanivo pred stratou elasticity.

Čo celulitíde rozhodne neprospieva je slnko, cigarety a vysoké opätky. Takže fajčite striedmo, so slnkom to nepreháňajte a vysoké opätky iba na špeciálne príležitosti!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *