Medzi najpopulárnejšie domáce zvieratá u nás patria mačky. Ľudia si však často neuvedomujú, že aj o ne sa treba starať rovnako či aj viac ako o ostatných domácich miláčikov. Práve pre tie mačky, ktorých starostlivosť ich majitelia nezvládli ale aj pre iné s pohnutým osudom je k dispozícii Občianske združenie MačkySOS a my sme pre vás pripravili rozhovor s jeho zástupkyňou Naďou Moravanskou. 

Čo je hlavnou úlohou OZ MačkySOS?  

Občianske združenie MačkySOS zastrešuje ľudí so srdcom pre mačky, ktorým nie je ľahostajná ich situácia na uliciach, ktorých trápi keď vidia pouličné mačiatka, ktoré si požijú len krátko lebo umrú v kríkoch na následky začervenia a nachladnutia alebo na ceste… Združuje tých, ktorí neprejdú ľahostajne okolo kocúra so zlomenou nohou atď.. Títo ľudia sú dobrovoľníci, po svojom – nie „mačkárskom“ zamestnaní obetavo venujú svoj čas, energiu a často i prostriedky bezbranným.

Dobrovoľníci sami nachádzajú mačky v núdzi, alebo čo je častejšie, reagujú na nahlásené prípady. Choré, ranené mačky, mačky evidentne bytové vyhodené a zvyknuté na človeka, bezbranné mačiatka… Toto všetko je naša cieľová skupina a im chceme pomôcť k zdraviu, domovu, spokojnému životu. Mačka je premiestnená do bezpečia, poskytneme jej všetku potrebnú veterinárnu starostlivosť, plnú misku i pohladenie. Keď to umožní zdravotný stav, je mačka zaočkovaná a kastrovaná. Súčasne ju inzerujeme a hľadáme jej nový trvalý bezpečný domov.

Druhou našou veľkou cieľovou skupinou sú divé, nekontaktné pouličné mačky, ktoré stále dokola kotia mačiatka bez domova… V týchto prípadoch nasilu mačku nesocializujeme, akurát ju veterinári vykastrujú, odparazitujú a mačka je následne vypustená do pôvodného prostredia, kde je prirodzeným deratizátorom – loví hlodavcov.

Ročne prejde našimi depozitmi a dočaskami asi 400 mačiek, ďalší podobný počet  pouličiek prejde kastráciou. Ďalším stovkám mačiek pomôžeme inzerciou, radou, ošetrením.

Váš projekt vznikol oficiálne v roku 2005, avšak pomoci mačkám ste sa venovali už pred tým…

Už o rok skôr sa neformálne združili nadšenci, ktorí individuálne pomáhali mačkám. Spojili sily a v roku 2005 toto zavŕšili aj založením občianskeho združenia, čím združenie nabralo silu, záber, rozšírilo svoje možnosti. Zakladateľkou a autorkou tejto myšlienky je pani Mária Jelínková, ktorá dodnes je členkou vedenia.

Koľko ľudí tvorí váš tím? Dá sa nejakým spôsobom doňho začleniť?

V Občianskom združení nemáme žiadnych zamestnancov. Počas 12-ich rokov dobrovoľnícky fungovalo v OZ veľa mačkárov. Niektorí krátko, len pri jednom prípade, iní pri viacerých, niektorí roky. To všetko závisí od možností, podmienok daného človeka, rodinného zázemia, jeho pracovného vyťaženia, energie, zdravia… Každý za sebou zanechal kus zmysluplnej práce.

Začleniť sa môže každý komu na týchto nemých tvoroch záleží. Nielen osobnou starostlivosťou o mačky choré, ranené, opustené, ale napríklad administráciou stránky, komunikáciou s verejnosťou, pomocou s administratívou, prevozmi, odchytom pouličiek na kastrácie…

Základom OZ je sieť depozitárov s rôznou kapacitou. Jeden má možnosť v jednom momente opatrovať 3 mačky, iný 8. Počet depozitov kolíše, tomto čase ich je do 20. Na depozitárov sú naviazaní dočaskári, bez ktorých by sme nedokázali tak veľa prípadov mačiek v núdzi vyriešiť. Pripomínam, že každý pomáha len dovtedy dokedy chce, môže.

Kto sa chce pridať, môže sa ozvať cez našu webstránku alebo facebook stránku, prípadne na mail oz@mackysos.sk

Základné predpoklady sú vzťah k týmto tvorom a schopnosť obetovať trocha času, síl a pohodlia. Nie zanedbateľnou podmienkou je aj rozumné zváženie vlastných kapacít.

Nemáme záujem o spoluprácu s osobami, ktoré mačky zhŕňajú, hlásia sa na všetky prípady ktoré sa riešia bez ohľadu na svoje možnosti. Títo ľudia neposúvajú mačky ďalej na adopciu, alebo veľmi zriedkavo. V konečnom dôsledku im ubližujú. Napokon mačky aj vzhľadom na financie a priestorové možnosti, skončia vo veľkom počte v absolútne nevhodných hygienických a výživových podmienkach. A to nehovorím že tam s nimi býva aj človek… Smutné, z lásky k nim napokon všetci trpia /vrátane susedov/ a často sa potom musia zvieratá zachraňovať od nich, akoby nebolo dosť chlpatých nešťastníkov na uliciach.

Cieľom záchranárčiny nie je zamačkovať sa na roky a nadmieru, ale „točiť“ zverencov: nový prípad, liečba, socializácia, inzercia, odchod do nového domova, potom opäť nový prípad, liečba…

Okrem priamej pomoci zvieratám organizujete rôzne spoločenské akcie či iné podujatia. Chystáte niečo podobné aj v najbližšej dobe?

Akcie, ktoré spomínate, organizujeme radi alebo sa radi zúčastňujeme niektorých, ktoré organizujú aj iní. Vždy sú naplnené milými stretnutiami s priaznivcami, tiež k úžitku našich zverencov.

Žiaľ, podujatia by sme radi rozšírili, avšak nezvládame to personálne. Ísť na celý deň od niekoľkých chorých mačiek, v čase napr. víkendu keď treba doma doháňať aj funkciu gazdinky, venovať sa rodine… je naozaj náročné.

Napriek tomu sme radi zorganizovali viacero veľmi milých a úspešných podujatí, napr.: každoročne krst kalendára MačkySOS za účasti známych osobností ktoré nás týmto aj ináč podporujú. V minulom roku sme sa tiež aktívne podieľali na otvorení mačacej kaviarne Mačkafé na Zámockej ulici v Bratislave. Mačacie osadenstvo v Mačkafé tvoria naši bývalí zverenci.

Na jeseň sa priatelia mačiek určite môžu opäť tešiť na krst nášho kalendára.

Z čoho financujete vaše občianske združenie? Môžu vám určitým spôsobom, či už finančne alebo materiálne pomôcť napríklad aj naši čitatelia?

Hlavným zdrojom príjmov združenia sú 2 percentá z daní ktoré nám priaznivci  darujú.

Rovnako dôležitým príjmom sú finančné dary mačkárov na účet OZ zverejnený na našich stránkach, vážime si každý, aj drobný príspevok. Veď ako sa hovorí – More sa z kvapiek skladá. Nesmierne nás teší dôvera mačkárov, vďaka nej máme prostriedky aj na finančne náročné operácie a liečbu našich zverencov. Za podporu a pomoc od priaznivcov sme veľmi vďační.

Financie sú veľmi veľmi dôkežité. Riešime množstvo prípadov a z toho veľa náročných na liečbu – operácie v brušnej dutine, kostné operácie, k tomu nutné hospitalizácie… Každý rok ledva vydržíme do nabiehania 2 percent /jún/, tzv. škrábeme posledné aurá na účte. Ešteže sa môžeme spoľahnúť na podporovateľov, že našich zverencov nenechajú v štichu a tak sa nepreruší kontinuita ich liečby, nových mačacích príjmov…

Mnohí priaznivci nám pomáhajú aj materiálne – vo forme krmiva, prenosiek, záchodíkov… Ďakujeme.

Na tomto mieste by som rada vyzdvihla Bratislavský samosprávny kraj, ktorý na základe našej žiadosti poskytol aj mačkám v núdzi v tomto roku dotáciu. Tiež oceňujeme kastračné programy zamerané na pouličné mačky, ktoré sa uskutočnili v Trenčíne, Zvolene, Bratislave… Kiežby tieto mestá boli príkladom ostatným. Zväčša sa sterilizácie hradia len z prostriedkov občianskych združení a súkromných osôb, záchranárov. Pritom pouličné zdravé a kastrované mačky chránia obyvateľov pred premnožením hlodavcov.

To, čo je najťažšie, je získať nových dočaskárov, opatrovateľov mačiek. V každom momente máme v priamej opatere spolu 80-120 mačiek. Tým že sa adoptujú, prídu nové, tak počas roka sa nám vystrieda aj 400 mačiek. Tu nepočítam pouličné kastrácie.

Darí sa vám nájsť nový domov stovkám mačiek ktoré sa dostanú do starostlivosti vášho združenia?

Záujemca musí spĺňať podmienky ktoré si vyžaduje tá ktorá mačka. Jedna je vhodná len do bytových podmienok svojou povahou, druhá si rada pobehá aj po záhrade, sú aj nesocializované mačky, ktoré človeka moc nepotrebujú, stačí im pravidelne plnená miska a celý deň naháňajú myšky. Jedna je solitérka, druhá potrebuje ku svojmu životu chlpatého kamoša. Jedna je vhodná k človeku čo je málo mimo bytu, druhá aj k pracovne veľmi zaneprázdneným majiteľom. Niekde sa hodí veselé, aktívne a pojašené mača, inde pokojná pradúca dospeláčka. Preto je vhodné dôsledne čítať inzerát danej mačky alebo dať vedieť svoje možnosti, podmienky, očakávania a my ponúkneme vhodných kandidátov.

Za 11 rokov čo mi prešli rukami stovky mačiek, mi žiadna neostala, mám stále tie isté vlastné, už staršie dámy a viac ich už ani mať nebudem, postupne menej. Niektorá mačka sa ohreje pár dní u nás, iná si počká na záujemcu aj mesiace. Mala som u seba už dlho úžasného kocúrika Barneyho, ale nikdy som ho nezačala považovať za svojho, bolo treba len trpezlivo počkať až si ho našiel Michal.

To platí aj o hendikepovaných mačkách. Nemáme problém nájsť domov jednookej, trojnohej mačke, mačičke s odoperovanými ušnicami… V bytových podmienkach žijú plnohodnotný život, často sú ešte vďačnejšie. Ťažšie je to s chronickými diagnózami ako je diabetes, ochorenia srdca, pečene, obličiek, epilepsia, dermatitída, alergia na krmivo…  Aj tu sa adopcia občas podarí, nájde sa niekto s veľkým srdcom. Za všetky prípady spomeniem adopciu diabetičky Glórie pánom Adamom. Samozrejme zopár mačiek s ťažkými diagnózami nám ostáva v depozitoch dlhodobo, prípadne do konca ich života.

Čo sa týka liečby – každý náš zverenec dostane kvalitnú liečbu, nad žiadnym nelámeme palicu. Avšak mačky chceme liečiť a nie týrať a trápiť a udržovať pri živote v bolestiach… Takže v ojedinelých prípadoch nevyliečiteľných infekčných chorôb, zlyhaných obličkách, ťažkych devastačných zraneniach… neváhame sa po odporučení kvalitných veterinárov rozhodnúť o eutanázii mačky. Humánne a s pohladením sa s mačkou navždy rozlúčiť.

Nie každý má tú možnosť si natrvalo zobrať do domácnosti mačku. V psích útulkoch je často možnosť vyvenčiť psa alebo mu len na určitý čas zabezpečiť domov. Je to možné aj u vás?

Nie, naše mačky sa nevenčia, sú v bezpečí v interiéri a sú v liečbe… Avšak spoľahlivá blízka osoba, ochotná zaskočiť v čase neprítomnosti k depozitárovi a nahradiť ho aspoň v základných úkonoch je vždy vítaná . Pre upresnenie – depozity a dočasky sú naše domácnosti.

Mnohí ľudia si myslia, že starať sa o mačku je oveľa ľahšie ako o iné zvieratá. Aké náročné to však je a s čím treba počítať? Je to vôbec časovo náročné?

Najčastejšie sa porovnávajú psi a mačky. Hovorí sa že jeden je z Marsu a druhý z Venuše. Ale sú rovnako úžasní spoločníci. Nebudem porovnávať kto viac, každému človeku môže vyhovovať iné.

Sama mám 2 psov, veľký žije väčšinou na dvore a malý dnu a mačky tiež v byte. V čase väčšej pracovnej vyťaženosti alebo neprítomnosti nikoho z rodiny, je najväčším problémom zabezpečiť starostlivosť o bytového psíka a to napriek jeho úžasnej povahe. Vyžaduje venčenie, väčšiu pozornosť…

Mačky sú osobnosti – každá je iná a či už je veľmi samostatná alebo na človeka „nalepená“, v čase vašej neprítomnosti si poradí, viac si pospí. Stačí nasypať viac granuliek, dať väčšiu misku s vodou a ďalší mačací záchod. Dospelá zdravotne stabilizovaná mačka nemá problém vydržať bez vás od soboty rána do nedele večera. Ak je to ale možné, a zvlášť ak ide o viac dní, treba zabezpečiť aspoň krátku návštevu zodpovednej osoby aspoň raz denne. S mačiatkami je to zložitejšie lebo nie sú ešte tak zdravotne stabilizované a tak ako u malého dieťaťa, aj u nich môže nastať zmena zdravotného stavu aj z hodiny na hodinu. Tie by určite nemali byť celý víkend sami.

Mačka neznáša väčšinou presuny, je teritoriálna. Je to síce smutné ale pravdivé, ale je viazaná viac na náš byt ako na nás. Platí zlaté pravidlo: „Ideš na výlet a chceš spraviť radosť psovi? Zober ho so sebou. A mačke? Nechaj ju doma!“

Bežná starostlivosť je u mačky menej náročná napríklad tým že je čistotná, čistíme jej len mačací záchod. Mačka sa nekúpe, sama sa umýva a udržuje kožúšok čistý a voňavý. Zvlášť ak žije len v byte.

Mačka je ideálne zviera aj pre zaneprázdnených ľudí, nevyžaduje toľko času a pozornosti ako pes.

Čo sa týka správania, môžem porovnať – psík mi robí stále milú veselú spoločnosť a tešíme sa vzájomnej prítomnosti, ale niekedy aj „zavadzia“ pod nohami, mačky sa o vás zaujímajú len keď ony chcú. Čo je niekedy aj vyhovujúce keď nechceme byť rušení pri práci. Psík je niekedy hlučný, v spoločnosti hlavne dospelej mačky je relaxačné ticho.

Je pravda že mačka je náročnejšia asi čo sa týka pohybu v byte. Psík sa hýbe po dlážke, maximálne skočí na gauč. Mačka kdekoľvek chce. To tiež kladie zvýšené nároky na zaistenie bezpečnosti pre mačku: sieťky na oknách, zabezpečený balkón, atď. Potvrdí vám každý skúsenejší mačkár, že mačka pretvorila jeho a nie on ju. Mačka nás učí rešpektovaniu inej osobnosti a tolerancii.

Finančná náročnosť na starostlivosť je u psov a mačiek podobná – nielen mesačné náklady sprevádzajú chov mačky ale aj pravidelné veterinárne výdavky. Treba však tiež myslieť na to že ako každý živý tvor môže ochorieť, zlomiť si nohu a liečba nie je lacná, mačky nemajú zdravotnú poisťovňu…

V prípade psov je najkritickejším časom obdobie tesne po Vianociach, keď rodiny zistia, že o nového člena rodiny sa nemá kto starať a tak sa stáva nadbytočným a nechceným. Je to prípad aj mačiek?

Myslím že u mačiek to nemôžem takto potvrdiť, obávam sa že je to celoročný problém.

Majitelia sa mačiek zbavujú keď sa sťahujú, menia zamestnanie, rozchádzajú, čakajú potomka (vďaka stále pretrvávajúcim predsudkom), alebo len preto že mačka ochorie a nechcú ju liečiť. Zrazu už to nie je člen rodiny ktorý im prinášal úsmev i pohodu, ale nadbytočná vec.

Mať domáceho miláčika je tiež zodpovednosť, ako sa píše v Malom princovi: „Stávaš sa navždy zodpovedný za to čo si k sebe pripútal“.

No a keď spomínate deti – mačka NIE JE HRAČKA pre deti. Je vhodná aj do domácnosti s deťmi ale len ak ju chce rodič, ak je on srdcom mačkár a tak vie aj deti usmerniť ako sa hrať s mačkou aby z toho mali všetci potešenie. Preto aj výber vhodného chlpatého spoločníka by mal robiť rodič podľa povahy mačky, poradiť sa s depozitárom a nie podľa toho aká sa páči dieťaťu. To bude napokon nadšené každou, pokiaľ ho rodič správne namotivuje.

Najväčším problémom je premnoženie pouličných mačiek v istých lokalitách a nezodpovednosť majiteľov mačiek a to nielen na dedinách. Jediným koncepčným zodpovedným riešením je iba sterilizácia mačiek – ferálnych aj tých vlastných. Občianske združenia i súkromní záchranári robia čo môžu a vládzu, avšak ruku k dielu by mali priložiť aj samosprávy, osvetou i uvoľnením finančných prostriedkov.

Nie je tajomstvom, že každé domáce zvieratko pozitívne vplýva na vývoj dieťaťa ale aj dospelého. Prečo by ste odporučili práve mačku?

Súhlasím. A prečo práve mačka? Niet nad upokojujúce hladenie kožúška sprevádzané hlasným pradením a vďačným pohľadom. A tá radosť keď zistíme že si nás mačka omotala okolo packy…!

Pozor ale na vhodný výber: Ak som pokojná domácnosť a túžim po kľude a relaxe a túlení sa mačičky, mala by som siahnuť po dospelom jedincovi. Ak očakávam veľa zábavy, ruch a sem tam šarapatu, tak sú vhodné aj mačiatka. Lepšie rovno dve, ináč sa bude jedno samé nudiť…

Pokiaľ chcete podobné pozitívne emócie s mačkou zažiť, ochotne poradíme, ponúkneme niektorého z našich zverencov. A pokiaľ sa zatiaľ na dlhodobé vlastníctvo štvornohého spoločníka zatiaľ necítite, poskytnite aspoň dočasku niektorému nešťastníkovi, ten pocit za to stojí.

Kontakt: www.mackysos.sk, fb stránka TU

Autor: Miloš Toporcer, Foto: MačkySOS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *