Rodičia Terezky (1,5), ktorá trpí nádormi, musia rozpredávať majetok. Liek na jej záchranu poisťovňa zamietla

9. februára 2018

Rodina Terezky Gajdošíkovej prežíva strašné chvíle. Tá totiž bojuje s ťažkými zdravotnými komplikáciami a liek na nich slovenská legislatíva nepovoľuje.

V auguste minulého roka sa dovtedy šťastná rodinka dozvedela veľmi zle správy. Verdikt lekárov bol krutý, ich dievčatko je smrteľne choré a zákerný neuroblastóm jej napadol nadobličky. Terezke prestala zaberať chemoterapia. Rodičia tak žiadali o preplatenie poslednej liečby, ktorá ich Terezku ešte môže zachrániť.

O čo vlastne ide? Jej telo zápasí s neuroblastómami, čo sú nádory veľké 6 x 6 centimetrov a ide o najagresívnejšiu formu. „Dcérka absolvovala osem základných chemoterapií, nádor v brušku sa doktorom podarilo vyoperovať, metastázy jej už ale zasiahli kosti a nereagujú už ani na chemoterapiu,“ cituje mamu čas.sk.

Keďže Terezke chemoterapia už nezaberá, spolu s rodinou spísal žiadosť do poisťovne na schválenie úhrady lieku Dinutuximab beta EUSA, ktorý má byť poslednou šancou na uzdravenie dievčatka. „Dinutuximab beta EUSA je indikovaný na liečbu vysoko rizikového neuroblastómu u pacientov vo veku od 12 mesiacov, ktorým bola predtým podaná úvodná chemoterapia a dosiahli aspoň čiastočnú odpoveď, po ktorej nasledovala myeloablatívna liečba a transplantácia kmeňových buniek,“ píše v žiadosti do poisťovne primár Bician. Rodičia sa už dočkali aj odpovede, ktorá ich úplne zničila. Liečbu, ktorá stojí 200 000 eur, im poisťovňa nepreplatí. „Úhradu tohto lieku, ktorý štandardne nie je aplikovaný nikde v Európskej únii, nám slovenská legislatíva nepovoľuje,“povedal hovorca poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Rodinu tak teraz čaká ešte krutejší boj a musia pravdepodobne predať aj byt. „Predáme aj strechu nad hlavou, hoci nám to nebude stačiť. Bojujeme o dni, možno o hodiny, vôbec netušíme. Zápasili by sme o našu dcérku za každých okolností. Postup poisťovne nie je správny, ale keby sme sa súdili, kým vyhráme, už tu Terezka ani nemusí byť,“ hovorí pre čas.sk otec.

zdroj a foto: čas.sk

 

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*