Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácii chicagských robotníkov ktoré sa konali roku 1886 za osemhodinový pracovný čas.
V roku 1886 sa všade v USA – od New Yorku po San Francisco zdvihla vlna demonštrácií. Centrom boja bolo Chicago, do ulíc ktorého vyšlo 1. mája 40 000 štrajkujúcich. Štrajky pokračovali ešte dva dni, ale 3. mája využila polícia stretnutie štrajkujúcich so štrajkokazmi a začala paľbu do robotníkov, pričom šesť osôb bolo zabitých a päťdesiat ťažko ranených. Po krvavých udalostiach v Chicagu rozpútali úrady v celých USA štvanice proti robotníckemu hnutiu a masovo zatýkali. Po vzniku Česko-Slovenska bol od roku 1919 1. máj vyhlásený za štátny sviatok. Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich. V rokoch 1933 – 1938 vyjadrovali protest proti fašizmu a vojne.
Aj na Slovensku stále patrí prvý máj medzi najpopulárnejšie sviatky. Oslavy prebiehajú rôzne. Slováci sa v posledných rokoch skôr uchyľujú k rodinným stretnutiam či využitiu prvých pekných dní v roku na opekačky či návštevu prírody. Veľmi zaujímavým spôsobom, ako osláviť prvý máj, sa každoročne prezentujú obyvatelia Vysokých Tatier. Tí si v tento deň totiž pripomínajú časy spred roku 1990 a prvomájové pochody na socialistický štýl stále patria medzi veľmi vyhľadávané. Treba však podotknúť, že ide o satirickú oslavu…