Izraelským vedcom sa konečne podarilo zistiť, ako zničiť rakovinu aj bez absolvovania chemoterapie.

Ako vyvolať samodeštrukciu rakovinových buniek pred pár dňami zistili výskumníci z Tel Aviv University. Štúdia bola publikovaná v lekárskom časopise Ocotarget. V rámci neho vedci diskutovali o úlohe troch proteínov v zabíjaní rýchlo sa množiacich rakovinových buniek. Tieto proteíny môžu byť modifikované počas procesu delenia (mitózy). Následne spustia takzvaný „mechanizmus smrti“, ktorý zastaví duplikáciu rakovinových buniek.

Tento spôsob by mohol byť teoreticky používaný na liečbu agresívnych foriem rakoviny pankreasu a prsníka, ktoré nereagujú na doterajšie formy chemoterapie. Profesorka Malka Cohen-Armon, ktorí výskum viedla, hovorí:

„Objav exkluzívneho mechanizmu, ktorý zabíja rakovinové bunky bez poškodenia zdravých buniek, a skutočnosť, že tento mechanizmus funguje na rôznych rýchlo sa množiacich ľudských rakovinových bunkách, je veľmi vzrušujúci. Podľa mechanizmu sme zistili, že čím rýchlejšie sa rakovinové bunky množia, tým rýchlejšie a efektívnejšie sa dajú zničiť.

Mechanizmus spustený počas mitózy môže byť vhodný na liečbu agresívnej rakoviny, na ktorú neúčinkuje tradičná chemoterapia. Naše experimenty v bunkových kultúrach testovali rôzne nevyliečiteľné typy rakoviny – prsníka, pľúc, vaječníkov, hrubého čreva, pankreasu, krvi, mozgu.

Tento objav má dopad na existujúce výskumy rakoviny tým, že identifikuje nový špecifický cieľový mechanizmus, ktorý rýchlo odstraňuje rakovinové bunky bez poškodenia normálnych ľudských buniek.“

Výskumní pracovníci zistili, že fenanthridinové zlúčeniny narúšali aktivitu proteínov v rakovinových bunkách, čo zabránilo segregácii chromozómov a zastavilo delenie buniek a viedlo k samodeštrukcii. Výskumníci použili na experimenty myši s transplantovanými ľudskými bunkami, ako aj nádorové bunkové kultúry.

Profesorka dodáva, že teraz môžu byť vyvíjané rôzne lieky, ktoré by tiež dokázali upraviť tieto špecifické proteíny a budú tak schopné ničiť rakovinové bunky počas bunkového delenia. Čím rýchlejšie sa budú rakovinové bunky množiť, tým rýchlejšie zomrú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *