Po zrútení Sovietskeho Zväzu to mali mali niektoré novovznikajúce krajiny ľahšie, iné ťažšie. Tým druhým príkladom je aj Podnestersko. Aj keď je otázne, či pri ňom môžeme vôbec o krajine hovoriť.

Po rozpade ZSSR nastal na jeho bývalom území veľký politický rozruch. Rok 1991 tak patril medzi turbulentnejšie na medzinárodnom poli a to bol prípad aj Podnesterska. Ide o časť Moldavska, ktorá sa rozhodla, že si vyhlási vlastnú republiku s vlastnou menou, hraničnými kontrolami, parlamentom, národnou hymnou či občianstvom. Problémom však je, že nie je medzinárodne uznané.

Majákom nádeje tejto krajiny je Rusko. Veľmi veľa ľudí k nemu vzhliada ako k možnej záchrane či budúcnosti svojich detí. Práve Rusko je miestom, kde má ambíciu študovať väčšina obyvateľov Podnestrerska. Počas anexie Krymu v roku 2014, Podnesterská vláda požiadala Rusko, aby sa stalo jeho súčasťou, čo sa však nepodarilo. Budúcnosť tejto krajiny tak ostáva nejasná asi najviac zo všetkých na svete. Kolabuje tam školstvo, korupcia dosahuje najvyššie možné hodnoty a spolupráca nie je takmer vôbec možná zo západu, a kvôli finančným ťažkostiam Ruska ani z tejto strany.

Podnestersko navštívila fotografka Julia Autz, ktorá vám vďaka krásnym fotografiám poskytne pohľad na túto zaujímavú krajinu.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *