Pojem petang alebo francúzsky pétanque nie je pre väčšinu Slovákov veľmi známy. Tí, ktorí ho poznajú, sú hlavne dovolenkári, ktorí si chcú opaľovanie pri mori spestriť hraním nejakej zaujímavej hry.

Urobia dvojčlenné alebo trojčlenné tímy, každý tím si zoberie šesť oceľových gúľ a tie sa snažia hodiť čo najbližšie k malej guličke s názvom košón. Aj napriek tomu, že by ste za tým nečakali nič viac, iba hru na spestrenie času, petang sa hrá aj súťažne. Preto sa radí medzi športy. Existuje svetová petangová federácia (F.I.P.J.P.) a dokonca sa organizujú aj Majstrovstvá sveta a Majstrovstvá Európy. To, že petang na Slovensku nie je známy neznamená, že to je rovnako aj vo svete. Vo Francúzsku sa označuje za národný šport a v Thajsku ho využíva armáda na zlepšenie disciplíny vojakov. Taktiež je populárny aj v iných krajinách, ako napríklad Španielsko, Taliansko alebo Madagaskar.

Petang na olympijských hrách

Otázka účasti petangu na olympijských hrách je pre niektorých ľudí vtipná, avšak o pár rokov to môže byť reálne. Paríž sa usiluje o organizovanie letných olympijských hier v roku 2024. Organizátor má právo na zoznam športov priradiť aj jeden nový, ktorým by mohol byť práve petang. Veľkou výhodou petangu je práve to, že sa označuje za národný šport Francúzska a je rozšírený po celom svete. Teraz však iba zostáva držať palce, aby sa Parížu podarilo vyhrať.

Súťažný petang na Slovensku

V súčasnosti je na Slovensku 17 petangových klubov, v ktorých je registrovaných okolo 250 hráčov. V porovnaní s Francúzskom, kde sa počet registrovaných hráčov pohybuje okolo pol milióna, to nie je veľké číslo, ale aj tak je vyššie než v rôznych iných športoch. Výhodou petangu je to, že ho môžu hrať ľudia rôznych vekových kategórií. Na Slovensku sa hráči rozdeľujú na juniorov, espoirs(do 23 rokov), dospelých a veteránov(od 55 rokov). Na medzinárodnom fóre sa Slovensko radí medzi európsky priemer, ale aj naša reprezentácia sa môže pochváliť niekoľkými úspechmi. Zaraďujeme tam 3. miesto v petangovej streľbe na ME mužov v roku 2015 alebo juniorské tretie miesta na MS 2011, resp. ME 2012. Slovenský petang sa každoročne zlepšuje a dúfame, že v tom bude aj naďalej pokračovať.

Autor: Jerguš Radačovský. Foto: Jozef Chalupčík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *