Nie každé pieskovisko je pre dieťa bezpečné, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva

1. júla 2018

BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) – Pri návšteve pieskovísk by rodič nemal zabúdať na bezpečnosť svojho dieťaťa. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Odbor hygieny detí a mládeže a ÚVZ pripomína, že dôležité je vopred skontrolovať, čo všetko sa v pieskovisku nachádza. Dieťa tak možno ochrániť pred prípadnými infekčnými ochoreniami či poranením.

Riziko infekcie v nezabezpečených pieskoviskách

Agentúru SITA o tom informovala Daša Račková z komunikačného referátu ÚVZ SR. Rizikové pre zdravie detí sú neudržiavané a nezabezpečené pieskoviská. Deti totiž ešte nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém a hrozí im väčšie riziko infekcie.

Bezpečnosť pieskoviska možno odhadnúť na základe celkového stavu ihriska a pieskoviska ako takého, a to vizuálne na základe oplotenia ihriska, obruby pieskoviska, ako aj na základe prekrytia pieskoviska na noc, jeho prekopávania, prehrabávania, polievania, či na základe prítomnosti voľne žijúcich zvierat,“ radia odborníci z ÚVZ. Dieťa sa môže na pieskovisku nakaziť rôznymi bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami.

Trvalé následky

„Najčastejšie sa vyskytujúcim parazitom je mrľa detská. Pozor si treba dať aj na infekciu pásomnicou detskou, naše ratolesti sú ohrozené aj hlístou detskou, škrkavkou detskou, psou i mačacou. Rizikom je i parazit Toxoplazma gondii, ktorý vyvoláva toxoplazmózu, teda infekciu, ktorá môže u dievčaťa v útlom veku prebehnúť bez príznakov, no počas tehotenstva môže spôsobiť ťažké poškodenie plodu,“ približujú hygienici z ÚVZ možné zdravotné riziká spojené s nezabezpečenými pieskoviskami. Pritom podľa nich je výskyt salmonely v pieskoviskách menej častý ako prítomnosť parazitov.

Epidémia osýpok sa nekontrolovateľne šíri, ohrozené sú ďalšie okresy

Epidémia osýpok na východnom Slovensku neustupuje. Práve naopak. Ohrozené začínajú byť aj ďalšie okresy.  Prvé dva prípady podozrenia na osýpky evidujú u detí v nových l...

Odporúčame:
Letné horúčavy. Rodičia, na toto si dajte pozor!

Podstatná je hygiena

Hoci pieskovisko predstavuje pre deti určité zdravotné riziko, nie je vhodné im jeho návštevu zakazovať. V každom prípade treba dbať na základné hygienické návyky, ako je nevkladanie si rúk do úst pri hre, umývanie rúk pred jedlom a po hrách. Neodporúča sa, aby rodič dával dieťaťu počas hry v piesku jedlo.

Na deti treba stále dozerať a rovnako zabrániť vstupu zvierat do pieskoviska. Ak sa dieťa v pieskovisku zraní, ranu treba vyčistiť a vydezinfikovať a pri vážnom poranení je dôležité navštíviť pediatra. Ak sa však dieťa pichne injekčnou striekačkou treba ranu ošetriť a vydezinfikovať a následne informovať pediatra, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.

Pokuta za neudržiavanie pieskoviska

Ak rodičia vedia o rizikovom pieskovisku mali by podľa Úradu verejného zdravotníctva SR informovať zriaďovateľa ihriska respektíve jeho prevádzkovateľa. Ak je pieskovisko súčasťou vonkajšieho areálu zariadenia pre deti a mládež, podnet možno poslať miestne príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

Požiadavky na čistenie a udržiavanie pieskovísk určuje vyhláška ministerstva zdravotníctva o podrobnostiach o požiadavkách na pieskoviská. Podľa nej prevádzkovateľ pieskovisko čistí, prekopáva, prehrabáva a polieva pitnou vodou alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie najmenej raz za dva týždne počas sezóny, teda od 1. marca do 30. novembra.

Odporúčame:
Ministerka zdravotníctva predstavila priority rezortu, rokuje o navýšení platov zdravotníkov

O starostlivosti o pieskovisko musí viesť záznamy. Zákon a ani vyhláška nehovoria priamo o povinnosti meniť piesok. Ak prevádzkovateľ pieskovisko nečistí a neudržiava, hrozí mu pokuta od príslušného orgánu verejného zdravotníctva od 150 eur do 20-tisíc eur. Pri opakovanom porušení možno pokutu zvýšiť až na dvojnásobok.

Hygienické kontroly

O tom, že nie všetky pieskoviská sú ideálne svedčia aj nedostatky, ktoré zistili hygienici počas vlaňajších kontrol. Prítomnosť Salmonelly a geohelmintov (vajíčka, larvy) zistili odborní pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva minulý rok v jednom prípade v Trenčíne, v 11 prípadoch v Trnave ,v siedmich prípadoch v Košiciach a v dvoch prípadoch v Bratislave. Tieto pieskoviská sa nesmeli používať až do ich vyčistenia. Podľa hygienikov sa však hygienický štandard areálov detských ihrísk v posledných rokoch zlepšuje.

Viac k témam: deti, hygiena, infekcia, ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Nie každé pieskovisko je pre dieťa bezpečné, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*