Prvé príznaky tehotenstva môžeme pozorovať približne v čase najbližšej menštruácie, prípadne týždeň, alebo dva neskôr. Práve vynechanie menštruácie je jedným z prvých indikátorov tehotenstva. Sedem z 10 žien potvrdili, že sa u nich prejavili prvé príznaky približne po 6 týždňoch od oplodnenia.

Mnoho žien nesleduje svoj menštruačný cyklus, alebo je ich cyklus nepravidelný a mení sa z mesiaca na mesiac. Je preto možné, že si práve vy nemusíte byť istá prečo menštruácia neprišla.

Či ste, alebo nie ste tehotná môžete v tomto prípade zistiť podľa prvých príznakov tehotenstva.

Popri tých bežných pozorujeme aj príznaky, ktoré by nás mohli prekvapiť, alebo s ktorými sme predtým nerátali.

Niektoré ženy napríklad pociťujú mierne maternicové kŕče v podbrušku. Hormonálne zmeny spôsobujú taktiež spomalenie zažívania, čo môže prekvapivo viezť k prechladnutiu. Zvýšená hladina niektorých hormónov a zhoršené prekrvenie môže spôsobiť opuchnutie sliznice, jej vysušenie, a častejšie krvácanie.

15 úplne prvých príznakov, že ste tehotná

V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame prehľad 15 najbežnejších príznakov, s ktorými by ste sa mohla stretnúť v prvých týždňoch vášho tehotenstva.

Nechuť do jedla

Tá sa prejavuje hlavne u novorodičiek. Môže vás odpudzovať zápach, chuť alebo pomyslenie na niektorý druh potravy. Medzi najbežnejšie patrí napr. bolonský sendvič a káva, ktoré často vyvolávajú nutkanie zvracať. Nechuť do jedla a potravinové averzie môžu byť jedným zo symptómov prudkého zvýšenia hladiny estrogénu vo vašom tele. Taktiež môže u vás dôjsť k zmenám chutí. Potraviny, ktoré ste predtým milovali vás zrazu nemôžete ani cítiť a naopak.

Častá zmena nálad

Hormonálne zmeny spôsobené neurotransmittermi (chemické zmeny v mozgu) sú hlavnou príčinou častých zmien nálady v tehotenstve. Výkyvy nálady môžu byť rôzne u rôznych žien. Niektoré mamičky pociťujú intenzívnejšie tak dobré ako zlé emócie, iné cítia úzkosť, ktorá môže prerásť až do depresie.

Pozor: Ak by ste sa cítila silne deprimovaná prípadne u seba  pozorovali sebevražedné alebo sebapoškodzujúce myšlienky, okamžite kontaktujte svojho lekára alebo psychológa!

Bolesti v podbrušku

Hormonálne zmeny môžu byť tiež príčinou, prečo sa cítite nafúknutá alebo opuchnutá a prečo pociťujete bolesti v podbrušku. Tento pocit je veľmi podobný pocitu tesne pred menštruáciou. Taktiež vaše oblečenie môže byť pocitovo menšie alebo menej pohodlné v driekovej oblasti a to aj napriek tomu, že ide o veľmi skoré obdobie, kedy je maternica ešte relatívne malá.

Časté močenie

Časté močenie sa začína prejavovať práve v čase okolo 6 týždňa vášho prvého trimestra. Hormonálne zmeny spôsobujú rýchlejší prietok krvi cez obličky, čo vedie k rýchlejšiemu naplneniu močového mechúra a ako výsledok musíte častejšie navštevovať WC než na čo ste bola zvyknutá pred otehotnením. Časté močenie sa zvykne zintenzívniť v neskorších mesiacoch tehotenstva. Prietok krvi cez obličky sa stále zrýchľuje. Tento problém vrcholí hlavne v posledných mesiacoch tehotenstva, kedy dieťatko začne tlačiť na váš močový mechúr.

Únava

Cítite sa odrazu veľmi unavená až malátna? Nie je úplne jasné, čo spôsobuje pocit ospalosti a únavy u tehotných žien.

Najviac pravdepodobnou príčinou je zvýšenie hladiny hormónu progesterónu, ktorého vedľajším účinkom je ospalosť.

Ďalšími z hlavných príčin je tiež ranná nevoľnosť a časté močenie, ktoré spôsobujú opakované prerušenie spánku počas noci. Únava by sa mala zmierniť v druhom trimestri, navráti sa však v pokročilejšom štádiu tehotenstva, kedy musí žena so sebou nosiť oveľa vyššiu váhu. Tá taktiež spôsobuje nepohodlie počas spánku a tým znižuje jeho kvalitu.

Bolesti poprsia

Citlivé, navreté a ťažké prsia sú tiež jedným z prvých príznakov tehotenstva. Aj v tomto prípade hrajú hlavnú úlohu hormóny. Pocit opuchnutých a boľavých pŕs je podobný pocitu pred menštruáciou, je však oveľa intenzívnejší. Mal by sa zmierniť po prvom trimestri, kedy sa telo z veľkej časti adaptuje na hormonálne zmeny.

Ľahké krvácanie a špinenie

Hoci sa krvácanie počas tehotenstva môže zdať zvláštne, keďže ide o jednou z posledných vecí, ktoré chcete vidieť, pokiaľ sa snažíte otehotnieť, napriek tomu však ide o bežný jav hlavne v prvých týždňoch tehotenstva.

Pozor: Tehotenské krvácanie nie je menštruácia! Preto, ak sa objaví, siahnite radšej po tehotenskom teste a buďte ostražitá, pretože práve v prvých týždňoch od oplodnenia je vaše dieťatko najzraniteľnejšie, s čím súvisí aj zdravé stravovanie, obmedzenie alkoholu prípadne nikotínu a pod.

Ak si všimnete jemné krvácanie alebo špinenie v čase, kedy by ste mali dostať menštruáciu, nerobte si starosti, nejde o potrat! Nie je isté, prečo toto krvácanie nastáva, ale je pravdepodobné, že je spôsobené usadením oplodneného vajíčka v sliznici maternice.

Pozor: Hoci je špinenie a jemné krvácanie bežné, 1 zo 4 žien potvrdila, že u nej došlo k strate dieťatka alebo mimomaternicovému tehotenstvu. Ak je vaše krvácanie silnejšie, sprevádzané bolesťou alebo závratmi, ihneď kontaktujte svojho lekára alebo pôrodného asistenta.

Ranná nevoľnosť

Nevoľnosť sa u niektorých žien neprejaví skôr než 2 mesiace od oplodnenia, iné ju pociťujú už po dvoch týždňoch. Hoci hovoríme zväčša o rannej nevoľnosti, táto sa môže prejaviť aj počas dňa alebo v noci. Nevoľnosť zvykne ustúpiť začiatkom druhého trimestra alebo v druhom mesiaci tretieho trimestra.

V tehotenstve je tiež veľmi bežná neodolateľná chuť na určitý druh potravín, alebo naopak nevoľnosť už pri pomyslení na nejaké jedlo. Tieto zmeny v chutiach zväčša trvajú po celú dobu tehotenstva a bohužiaľ sa im nevyhneme. Je treba mať na pamäti zdravú a vyváženú diétu, tak aby vaše bábätko dostalo všetky nevyhnutné živiny pre svoj rast a vývoj.

Meškanie menštruácie

Hovoríme nepochybne o jednom z hlavných indikátorov tehotenstva. Aby ste zistila, či je meškanie menštruácie dôsledkom tehotenstva môžete vyskúšať domáci tehotenský test ešte pred tým, než pocítite akékoľvek z vyššie uvedených symptómov. Ale pokiaľ je váš menštruačný cyklus nepravidelný, alebo ho nezvyknete sledovať, môže byť nevoľnosť, napätie v prsiach a časté močenie signálom, že ste tehotná ešte pred tým, než si vôbec uvedomíte vymeškanie svojej menštruácie.

Zadýchanie sa a lapanie po dychu

Zadýchate sa už pri jednoduchých činnostiach ako je výstup po schodoch ? Lapanie po dychu je dôsledkom rastu vášho dieťatka, ktoré potrebuje dostatok kyslíku. Zadýchaná sa budete cítiť hlavne v pokročilejších mesiacoch vášho tehotenstva, kedy dieťatko začína tlačiť na vaše pľúca a bránicu.

Bolesti chrbta

Bolesti chrbta nie sú ničím zvláštnym a pociťujú ich takmer všetky budúce mamičky. Naviac sa tieto bolesti zvyknú zintenzívniť v a to hlavne v posledných mesiacoch tehotenstva. Ich príčinou je jednak napínanie väzivových vláken a neskoršie taktiež priberanie na váhe a presúvanie ťažiska vašej hmotnosti smerom do chrbtovej oblasti.

Zmena farby pohlavných orgánov

Vaša vagína je obvykle ružová v čase tehotenstva sa však jej farba zmení na tmavšiu až purpurovú. Táto zmena farby je spôsobená väčším prietokom krvi v tejto časti vášho tela.

Hustý výtok

V tehotenstve je váš pošvový výtok oveľa hustejší avšak veľmi podobný tomu, ktorý ste s seba pozoroval už pred otehotnením. Tento výtok vás chráni pred prípadnou infekciou, ktorá by sa mohla cez vagínu dostať až ku plodu. Nesnažte sa sprchovať častejšie alebo meniť vašu intímnu hygienu, pretože by ste mohla poškodiť prirodzené bakteriálne prostredie v okolí vašej vagíny. Ak by sa náhodou počas tehotenstva zmenila farba alebo zápach výtoku, kontaktujte svojho lekára.

Cítite sa smiešne až trápne

Hoci to môže znieť zvláštne mnohé ženy sa v prvých týždňoch tehotenstva cítia trápne alebo smiešne. Tento stav sa mení zo ženy na ženu. To, že sa necítite vo vlastnej koži nie je len váš subjektívny výmysel- môžete byť totižto tehotná.

Točenie hlavy a závraty

Mnoho budúcich mamičiek trpí častými závratmi a to hlavne pri prudkých pohyboch. Za týmto symptómom pravdepodobne stoja hormóny estrogén a progesterón. Ďalšou z možných príčin je nízky krvný tlak, keďže telo mamičky môže mať v niektorých prípadoch problém vyprodukovať dostatok krvi tak pre ňu ako pre jej bábätko (v niektorých prípadoch dve, tri a viac bábätiek).

Zdroj:pinterest,theplab.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *