Minule ste sa dozvedeli ako vznikli názvy kapiel The Bee Gees, Led Zeppelin alebo The Who. Dnes si spomenieme napríklad kapelu, ktorá sa väčšine vybaví ako prvá pri slovách progresívny rock, pozrieme sa do Zanzibaru a zistíte, ktorá kapela funguje v histórii pop music najdlhšie.
Od blues ku psychedélii
Začiatkom šesťdesiatych rokov si štyria chalani krátko po skončení strednej školy založili kapelu. Ako sme už spomínali minule, tak doba priala experimentom. Táto štvorica to využila a neskôr z nich vyrástla ikona progresívneho rocku. Pôvodne chceli hrať blues. Za svoj názov si zvolili krstné mená dvoch amerických bluesmanov Pinka Andersona a Floyda Councila. Reč je o skupine Pink Floyd, kapele, ktorá nahrala album Dark side of the moon. Ten sa síce v americkom rebríčku top albumov Billboard udržal na prvom mieste len týždeň, ale figuroval v ňom ďalších 892, čo je vyše 17 rokov. Žiadna iná kapela takýto rekord nemá. Ani Beatles.
Nikto nefunguje dlhšie než The Rolling Stones
Založili ju (teraz už Sir) Mick Philip Jagger a Keith Richards v roku 1962. Najdlhšie vystupujúca kapela v celej histórii známeho vesmíru funguje dodnes. Posledný singel je z októbra 2012, nedávno dokončili svetové turné. Rolling Stones je fenomén, či ich máte radi alebo nie. V šesťdesiatych rokoch to boli zlí londýnski chlapci. V porovnaní s uhladenými liverpoolskymi Beatles úplná zberba a jasná predzvesť problémov. Ako jedni z mála na európskej scéne hrali takzvané Chicago blues a od samého začiatku zneli inak ako ostatné kapely. Svoj názov prebrali z pesničky bluesovej legendy Muddyho Watersa, Rolling Stone.
Anarchia voči dokonalosti
„You got a fight for your right to party!“ je motto tejto kapely a zároveň asi ich najznámejší song. No dobre, po Intergalactic. Kapela vznikla tiež v New Yorku v roku 1981 a sú to Mike D, Adam Yauch a Ad-Rock. Títo štyria všeobecne rapujú veľmi svojsky a hneď ich prvý album, Licensed to ill, nahrali ako multižánrový. Áno, hovoríme o Beastie boys, čo v skratke znamená Boys Entering Anarchistic Stages Towards Internal Excellence. Plus Boys.
Najznámejší z nich bol ten, čo hrýzol netopierom hlavy
Zatiaľ čo u nás rok 1968 zastavil slobodný rozvoj (nielen) hudby, svetovú pop music navždy zmenilo vydanie Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band od Beatles. No a tiež vznikli Black Sabbath. Zo začiatku sa prezentovali ako odnož hard rocku, neskôr formovali svetový heavy metal. Názov kapely je preklad názvu filmu I tre volti della paura, čo bol taliansko francúzsky poviedkový horor z roku 1963.
https://youtu.be/cNdB5-A9O7g
Najznámejšia kráľovná na svete nie je Alžbeta II.
The Queen. Je všeobecne známe, že Freddie Mercury sa narodil v Zanzibare. To, že sa volal Farrokh Bulsara si už však nezapamätá každý. Gitarista Brian May má napríklad doktorát z astrofyziky. Kapela sa pôvodne mala volať The Smile, ale názov kapela nakoniec zmenila. Freddie neskôr vysvetlil, že Queen znie kráľovsky, nádherne, je to silné slovo, univerzálne, otvára priestor vizualizácii. A aj keď istým spôsobom vystihuje aj homosexualitu, je to iba jeden z mnoho významov. Freddie si dodnes drží status jedného z najvýnimočnejších spevákov a muzikantov pop music, jeho hlas mal rozsah štyri oktávy. Zomrel v roku 1991, no kapela funguje dodnes. Ako povedal sám Freddie – show musí pokračovať.
Autor: Matúš Kostrab