1. Nedejte sa

Dôležité je zostať silným a nedať sa. V opačnom prípade budete vyčerpaní, unavení a vo finále napríklad aj v depresii. „Pracovala som vo firme, kde sme mali kolegyňu, ktorá bola neustále negatívne naladená. Stále si len sťažovala, zhadzovala nás a správala sa, ako by jej celý svet ubližoval, „rozpráva tridsaťpäťročná Jana z Prahy. Tráviť väčšinu dňa s niekým takým nie je naozaj žiadny med. Na druhú stranu je dobré si uvedomiť, že takýto človek je vlastne chudák, ktorý pravdepodobne trpí frustráciou, preto ubližuje ostatným. Pamätajte si jedno: každá akcia privolá protiakciu. Ak necháte sa teda vtiahnuť do jeho hry, na jeho narážky okamžite zareagujete útokom, uškodíte len sami sebe. Lepšie je nič nehovoriť a nezapojiť sa do reči – negatívne osoba si totiž želá práve to.

  1. Nenechajte sa ovplyvniť jeho náladou

Ak sa v tíme vyskytuje niekto, kto je negatívny, potom je dôležité nenechať sa jeho náladou ovplyvňovať, nenechať sa vťahovať do jeho nespokojnosti, ale držať si svoju vlastnú cestu, svoje vlastné názory a naladenie.

 

  1. Keď s ním musíte komunikovať, potom jedine neutrálne

Nevstupujte s ním do rozhovorov o tom, ako je v práci všetko zlé, a keď ku komunikácii dôjde, potom sa vždy snažte tému hovoru presmerovať k niečomu neutrálnemu či pozitívnemu. Vykladá vám o tom, ako ho naštvali v banke, na úrade, inde? S úsmevom mu predložte niečo pozitívne, napríklad že ste deň predtým vyskúšali nový recept, že ste si boli zabehať a že to bolo prima. Negatívne kolega čoskoro vycítia, kde je vypočutý.

 

  1. Pracujte na svojej sebaistote a nenechajte sa vytočiť

Aj keď niekto negatívny stojí vo vašej blízkosti, neznamená to nutne, že vám bez vášho súhlasu zoberie energiu. Záleží len na vás, či mu to dovolíte. Pravda je, že niekto je odolnejší, iný menej. Pracujte preto na svojej sebaistote, aby vás nerozhodila každá maličkosť. Skritizoval vás nahlas pred všetkými, že vyzeráte ako hlupák? Je to jeho problém, nie váš. Neurážajte sa, vytvorte si ochranný štít a nepustí ho k sebe.

 

  1. Skúste podať pomocnú ruku

Skúste mu podať pomocnú ruku, stačí sa ho treba len opýtať, či niečo nepotrebuje. Aj to môže urobiť zázraky. Psychológa zo seba ale nerobte! Zlyhalo všetko? Obmedzte kontakt s takým upírom, vyhýbajte sa mu, a keď nebude na výber, zmeňte zamestnanie. Psychické zdravie máte len jedno!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *