Český seriál MOST! sa stal obrovským hitom posledných mesiacov. Mnohí kritici na ňom nechvália len samotný humor, ktorí tvorcovia použili, ale aj veľmi kontroverznú tému. Tá je totiž na naše pomery veľmi neobvyklá. Zabudnúť však nemôžeme ani na skvelé herecké výkony.

Dej seriálu režiséra Jana Prušinovského asi veľmi predstavovať nemusíme. V tomto článku sme sa zamerali hlavne na menej známe zaujímavosti, ku ktorým sa obyčajný fanúšik nedostane. Pre samotného stále mladého režiséra (39 rokov) nejde ani náhodou o žiadnu premiéru. Veď len minulý rok sa podieľal na veľmi úspešnom seriáli Život je hra a mnohí si pamätajú aj na populárne filmy Okresní přebor, František je děvkař či Rafťáci.

Zaujímavosti sa nájdu aj zo samotného nakrúcania. Na začiatok vás asi trochu sklameme. Samotný režisér uviedol, že neplánuje nad pokračovaním MOST!. O to je väčší priestor obhliadnuť sa za zatiaľ jedinou sériou. Tá sa nakrúcala najmä v meste Most. Z neho ale nepochádza nikto z hlavných predstaviteľov. Najbližšie to má herec Zdeněk Godla (Franta), ktorý sa narodil vo 20 kilometrov vzdialenom Chomutove. Natáčanie prebiehalo v reálnom prostredí, napríklad reštaurácia Severka, Chánove, na autodrome, v hoteli Cascade, nemocnici, knižnici, v presunutom kostole či v Centrale. Behom 65 natáčacích dní dostalo priestor z tohto mesta či jeho okolia až 821 komparzistov. Reálna však nie je križová cesta na Hněvríin, ktorá tu bola účelne postavená len pre tvorbu seriálu. Naopak také smetiarske auto je už reálne (Franta na ňom zrazí mafiánskeho bossa Romana Vepěku v prevedení Leoša Nohu), keďže patrí Technickým službám v Duchcove.

Zaujímavé príbehy nájdeme aj za angažovaním samotných hercov. Pár z nich malo problém s „korenistými“ scénami. Napríklad taká Dominika Býmová skoro odmietla účinkovanie kvôli sexuálnym scénam v krčme. Zaujímavosťou je, že najprv ašpirovala na rolu Luďanovej sestry (Dáša), kde by sa im tiež nevyhla… Všetko jedno nebolo ani Zdeňkovi Godlovi (Franta), ktorý ešte pred premiérou povedal: „Mám tam posteľovú scénu s Pavlom prerobeným na Dášu. Trochu sa hanbím. Manželka o nej samozrejme vie, no deti nie. Synovia my tu hrajú tiež a vedia, že herečka je žena ale predsa…Už teraz počujem tie hlášky – Godla je homosexuál!. Dúfam, že sa na to nebude pozerať mama.“ Herečku Eriku Stárkovú pre rolu Pavla (Dáša) objavila castingová režisérka Zuzana Povýšilová. Na Eriku si spomenula vďaka jej angažmánu v brnenskom HaDivadle. Keď sa Erika so svojou postavou zoznámila, bola nadšená: „Keď som zistila o čo ide, tak som doslova zajasala, že sa ide s týmito témami von pred ľudí, pretože je nesmierne dôležité túto komunitu podporiť.“

A na záver trochu nezvyčajné pikošky:

  • Pri natáčaní sa v krčme Severka konzumovalo výhradne nealkoholické pivo.
  • Seriál je pravdepodobne jediným z českej tvorby v histórii, ktorému pravidelne diel od dielu rástla sledovanosť. Prvú epizódu sledovalo v televízii 1,2 milióna divákov, reprízu 328 tisíc a na webe v priebehu siedmych dní 141 tisíc. Sledovanosť druhej epizódy sa navýšila o 40 percent.
  • Počas páuz medzi natáčaniami zabávali rómsky herci všetkých zúčastnených hraním na rôzne hudobné nástroje.
  • Niektoré vtipné hlášky a scénky vznikli ako improvizácia hercov, kedy režisér pri niektorých scénach nechával bežať kameru aj po klapke.
  • Všetkých osem epizód trvá dokopy presne šesť hodín.

Celý seriál si môžete pozrieť zadarmo na tomto dokaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *