Vysvedčenie alebo diplom vo vrecku a pred sebou mesiace hľadania práce, tak vyzerá koniec štúdia v praxi. Tí z vás, ktorí štúdium ukončili pred letnými prázdninami, sú v priebehu júla a augusta „hájenie“ – štáť za vás platí zdravotné poistenie, ako by ste stále boli študentmi. Ak sa vám v tomto období nepodarí nájsť prácu, čaká vás v septembri povinná cesta na Úrad práce – teda ak si nechcete povinné poistenie platiť sami. Tento termín platí aj pre tých, ktorí pred prázdninami pri maturite, záverečných skúšok či štátniciach neuspeli a na jeseň ich čaká opravný termín. Akú má absolvent šancu nájsť si prácu? Mladým záujemcom o pracovné miesta často chýba prax, mnohí nemajú jasnú predstavu o fungovaní trhu alebo o tom, čo vlastne robiť. Prinášame preto sedem užitočných rád a tipov, ktoré môžu absolventom cestu k zamestnaniu uľahčiť.

ZAČNITE HNEĎ

Aj keď je predstava „posledných“ prázdnin lákavá, po voľnom pracovnom mieste sa začnite rozhliadať čo najskôr. Hľadaniu zamestnania nemusíte venovať celé dni, pomôže aj hodina denne. Pokiaľ si človek pracovné návyky osvojí čo najskôr, môže ľahšie naštartovať svoj profesijný život.,

VYKONAJTE OSOBNÝ AUDIT

Skúste si kriticky zhodnotiť, v čom ste dobrí, a kde máte slabiny. Vezmite do úvahy svoje vzdelanie, schopnosti a ujasnite si, akú prácu by ste chceli robiť. Takéto zamyslenie, ideálne v bodoch prenesené na papier, uľahčí hľadanie – nebudete vďaka nemu musieť prechádzať všetky ponuky, ale vyfiltrovať si iba tie, ktoré vám vyhovujú a spĺňajú vaše požiadavky.

VYTVORTE SI PREHĽADNÝ ŽIVOTOPIS

Životopis čiže CV (z latinského Curriculum vitae) bude vašou vizitkou, ktorá rozhodne, či personalistu zaujmete, alebo nie. Mal by mať stručnú štruktúrovanú formu, byť prehľadný, ale bez gramatickej chyby. Informácie, ktoré do neho uvediete, musia byť vždy pravdivé. Ak žiadne pracovné skúsenosti zatiaľ nemáte, rozveďte v CV svoje vzdelanie, prípadnú účasť v školských projektoch, jazykovú vybavenosť a zručnosti pri práci s počítačom. Máte zaujímavý koníček? Prevádzkujete neobvyklý šport? Aj tým môžete personalistu zaujať.

Pátrajte Aj MIMO PRACOVNÉ PORTÁLY A INZERÁTY

Internetové portály s ponukami práce a novinové inzeráty sú vhodným zdrojom pre hľadanie zamestnania, ale možnosťí je oveľa viac. Pýtajte sa na pracovné príležitosti kamarátov a známych, hľadajte voľné miesta priamo na webových stránkach jednotlivých spoločností a pátrajte na sociálnych sieťach. Ak stojíte o prácu v konkrétnej firme, môžete do nej tiež skúsiť poslať životopis „naslepo“, treba sa vám pošťastí.

BUĎTE realisti

Možno máte jasné predstavy o svojej vysnívanej práci. Ak sa vám takú pozíciu nepodarí na prvý pokus získať, neklesajte na mysli, k ideálnemu zamestnaniu sa môžete postupne prepracovať. Buďte trpezliví a nenechajte sa zlomiť prípadným neúspechom. Je vždy lepšie mať aspoň nejakú prácu, než zostať nezamestnaný. Okrem pravidelnej mzdy tak získate aj cenné položky do životopisu, ktoré sa vám pri ďalšom výberovom konaní budú hodiť.

PRAX NAD ZLATO

Niektorí zamestnávatelia prijímajú aj absolventov bez pracovných skúseností, mnohí však naopak vyžadujú predchádzajúcu prax. Tú sa preto snažte získavať už počas štúdia. Jednoduchšie to v tomto ohľade majú vysokoškoláci, ktorým rozvrh často umožňuje pracovať popri škole. Avšak aj študenti stredných škôl si môžu zohnať letnú brigádu alebo napríklad občasný víkendový zárobok. Mnoho firiem tiež ponúka krátkodobé platené aj neplatené stáže pre vysokoškolských i stredoškolských študentov. Všeobecne platí, že akákoľvek predchádzajúca pracovná skúsenosť na personalistu zapôsobí lepšie ako prázdny životopis.

Nebojte sa požiadať O POMOC

Ak sa vám hľadanie práce nedarí, môžete sa obrátiť na pracovnú agentúru, kde môžete svoje možnosti prebrať s odborníkmi. Vďaka ním by ste mohli absolvovať prax, stáže, alebo kurzy, ktoré zlepší vašu orientáciu na trhu práce, pomôžu vám zvýšiť šance na pohovore a vysvetlia, ako vytvoriť vhodný životopis.

 

Zdroj:vetsisance.cz, Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *