Aj keď na Slovensku nemáme more, aj u nás sa dá okúpať originálne a dokonca zadarmo.

 

Vodopád Lúčky

Lučanský vodopád v obci Lúčky nedaleko Veľkého Choču patrí medzi 5 vodopádov na Slovensku, ktoré boli vyhlásené za Národnú prírodnú pamiatku. Terasy travertínových vodopádov prechádzajú od série malých polmetrových prepadov až po 13 metrový vodopád. Travertínové podložie sfarbuje vodu do nápadnej bledomodrej farby a v letných mesiacoch je bazén pod vodopádom využívaný aj na rekreačné účely a kúpanie.

V Lučanskom vodopáde je možné sa kúpať na vlastnú zodpovednosť, čistotou ide o veľmi čisté vody – teplice, no nakoľko ide o Národnú Prírodnú Pamiatku rekreácia nie je priama funkcia. Veríme že krásny vodopád v Lúčkach bude naďalej fascinovať všetkých turistov. Odporúčame Lučanský vodopád ako prístupom nenáročnú lokalitu, vhodnú na krátky cyklovýlet aj z Fatraparku alebo na krátky výlet s ďeťmi autom. Parkovanie je doslovne pred vodopádom a trafiť je veľmi jednoduché aj pre zahraničných turistov.

 

Kráter vo Vyšných Ružbachoch

266205a4a6c417ed9257ef03e3ddb21285f12a36_large

Na okraji kúpeľného areálu vo Vyšných Ružbachoch sa nachádza jedinečný prírodný výtvor, travertínový „kráter“ vzniknuvší prepadnutím travertínovej kopy. Tento kráter s priemerom 20 m a hĺbkou 3 m je naplnený termálnou vodou s teplotou viac ako 20°C a predstavuje najväčšie travertínové jazero na Slovensku. Kráter je ohraničený travertínovým valom, ktorý mu dodáva vskutku jedinečný vzhľad, vďaka ktorému neunikne pozornosti nijakého návštevníka ružbašských kúpeľov. Aj keď je kúpanie v kráteri oficiálne zakázané, už dlhé roky sa „skryto toleruje“…

 

Prírodné kúpalisko Tále

tale

Prírodné kúpalisko Tále sa nachádza pri hoteli Partizán v Nízkych Tatrách v turistickom stredisku Bystrá dolina – Tále (severne od Brezna). Do areálu je bezplatný vstup a kúpanie na vlastné nebezpečie. Vedľa kúpaliska sú horský park a 18-jamkové golfové ihrisko.

 

Vodná nádrž Buková

bukova

V strednej časti Malých Karpát neďaleko obce Buková sa nachádza vodná nádrž Buková nazývaná i vodnou nádržou Hrudky (podľa potoka, na ktorom bola vybudovaná). Jej prvoradým účelom je zavlažovanie okolitých obcí, v letných mesiacoch však predstavuje i obľúbenú rekreačnú oblasť. Nádrž sa využíva na kúpanie, vodné športy aj rybolov. V jej blízkosti sa nachádza parkovisko a množstvo súkromných chatiek. Vodná nádrž Buková je obklopená nádhernou prírodou pretkanou hustou sieťou turistických chodníkov. Priamo nad priehradou sa týči vŕšok so zrúcaninou hradu Ostrý Kameň, hneď vedľa sa vypína najvyšší vrch Malých Karpát Záruby.

 

Gazárka

 

gazarka

Mesto Šaštín – Stráže sa pýši svojom dominantou známou na Slovensku ale aj v zahraničí, Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie a taktiež aj rekreačným strediskom Gazárka. Rekreačné stredisko Gazárka sa nachádza v blízkosti železničnej trate v prostredí krásnych borovicových lesov. Gazárka pozostáva z piatich jazier, ktoré vznikli po vyťažení piesku. Sú využívané na rekreáciu a rybolov. Jazerá ponúkajú oddych na upravených pieskových plážach s pozvoľným prístupom do vody.

Letná sezóna začína v máji a končí v septembri. Jazerá obklopujú krásne a zdravé borovicové    a dubové porasty, ktoré sú rajom hubárov a zberačov lesných plodín. Turistov a cykloturistov lákajú lesné cesty a chodníky, pomocou ktorých sa zoznámia so zaujímavosťami blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Novovybudovaný náučný chodník Vám umožní spoznať krásu tejto prírody. Každý tu nájde skutočnú oázu ticha a pokoja, kde nie je vystavený žiadnym rušivým vplyvom.

Horný Hodrušský tajch

img

Osud tohto tajchu dokonale potvrdzuje príslovie: „zíde z očí, zíde z mysle“. Po stáročia bol Horný hodrušský tajch tým starším, slávnejším, známejším a aj krajším z Hodrušských tajchov. Stačilo 40 rokov a okrem Hodrušanov už takmer všetci zabudli, že familiárne nazývaný „Hodrušák“ nie je osamelý, ale že sú tu dva tajchy. A kto si už prečítal o Ciblíkovskej lúke vie, že tajchy sú vlastne tri. Pritom Horný Tajch je od Dolného vzdialený vzdušnou čiarou len niekoľko sto metrov. Keď z tajchu zmizne voda, zmizne vlastne aj tajch samotný a pohltia ho prírodné sily. Našťastie Horný hodrušský tajch znovu vstáva z popola zabudnutia. Veľa stratil zo svojej rozlohy, objemu aj krásy, ale opäť má vodu a žije.

3 thoughts on “Najlepšie miesta na okúpanie sa zadarmo na Slovensku – 2. časť”

  1. Krásne. Ďakujem za ranné prebudenie, verím, že ste prebudili viacerých zo Slovenska. Prosím o súhlas s uverejnením Vašich príspevkov na našich stránkach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *