Preslávené pláže, centrálna púšť, mestá pri pobreží, národné parky na severe a vinice na juhu. Austrália podľa rôznych prieskumov patrí medzi najlepšie miesta pre život. Krajina na opačnom konci sveta láka zástupy cestovateľov a vybrať si na najväčšom ostrove a najmenšom svetadiele vôbec nie je jednoduché. Podľa cestovateľského serveru Global Grasshopper vám prinášame desať tipov na miesta, ktoré by ste počas návštevy u protinožcov nemali obísť.
1. Veľká útesová bariéra
Najväčší koralový, jeden zo siedmych prírodných divov sveta, pozostáva z troch tisícok útesov a menších i väčších ostrovov. Tiahne sa pozdĺž tristo kilometrového pobrežia štátu Queensland. Je dlhá približne 2 300 km, široká 2 až 150 km a možno ju vidieť z vesmíru. Dĺžka útesu je približne rovnaká ako celé západné pobrežie USA. Od pobrežia je vzdialená väčšinou 8 – 180 km. V roku 1981 bola zaradená medzi biosférické rezervácie UNESCO. Miestny ekosystém sa vyvíjal tisíce rokov. Je tu veľké množstvo jedinečnej miestnej fauny a flóry. Tento koralový útes je najväčšia konštrukcia postavená živými tvormi.
2. Uluru a centrálna púšť
Uluru je skalnatá vyvýšenina, ktorá vznikla eróziou okolitej planiny. Tento jednoliaty pieskovcový útvar leží uprostred austrálskeho vnútrozemia pri Alice Springs a národnom parku Uluru-Kata Tjuta v oblasti nazývanej červené srdce Austrálie. Má veľké množstvo prameňov, zaplavených dier, jaskýň a starovekých malieb. Svetoznámy pieskovcový útvar je vysoký 348 m (vo výške 863 m n. m.), pričom jeho väčšia časť je pod zemou. Obvod útvaru je 9,4 km. Uluru je známe aj tým, že mení farbu v závislosti od ročného obdobia a času dopadu svetla. Pri západe slnka je monolit červený, počas zriedkavých dažďov nadobúda striebristo sivú s čiernymi pruhmi, ktoré tvoria riasy v ryhách kade tečie voda. Pre miestnych Aborigencov je hora posvätná. Uluru je zapísané aj na zozname Svetového dedičstva UNESCO.
3. Great Ocean Road
Scénická cesta sa tiahne pozdĺž pobrežia južnej Austrálie v štáte Victoria, medzi mestami Torquay a Warrnambool. Cesta bola postavená v rokoch 1919 a 1932 vojakmi vracajúci sa z frontu a leží pri nej najväčší vojnový pomník, venovaný obetiam prvej svetovej vojny. Je to zároveň dôležitá turistická atrakcia v regióne, ktorá sa vinie cez rozmanitý terén pozdĺž pobrežia a poskytuje prístup k niekoľko prominentných pamiatkam, vrátane vápencovej formácie vystupujúcej z more, Dvanástim apoštolom. Obzvlášť pôsobivá je pri západe slnka, keď sa pri vyhliadkovej plošine na niekoľko minút zastavia všetky prechádzajúce autá.
4. Byron Bay
Byron Bay je pobrežné mesto nachádzajúce sa vo vzdialenom severovýchodnom rohu štátu Nový Južný Wales v Austrálii. Nachádza sa 772 km severne od Sydney a 165 km južne od Brisbane. Mekka pre všetkých austrálskych aj medzinárodných hippies. Maják z roku 1901 na myse Byron obklopuje dažďový prales, ostré útesy aj upravené parky. Z najvýchodnejšieho výbežku Austrálie môžete pozorovať migrujúce veľryby a v noci nádherné, jasné hviezdy.
5. Phillip Island
Ostrov pri južnom pobreží blízko Melbourne s rozlohou desať tisíc hektárov pokrývajú mangrovy, močiare a buš a zároveň pláže ako z pohľadníc. Phillip Island je austrálsky ostrov nachádzajúci sa asi 140 km juhovýchodne od Melbourne. Pomenovaný je podľa Arthura Phillipa, prvého guvernéra Nového Južného Walesu. Ostrov tvorí prirodzenú bariéru a chráni plytké vody západného prístavu pred nárazovými vlnami. Má dĺžku 26 km a šírku 9 km s rozlohou cca 100 km². Betónový most (pôvodne drevený most) s dĺžkou 640 m spája pevninu s ostrovom. Kúzlo ostrovu dodávajú aj tučniaky, ktoré sa každý večer vracajú od pobrežia alebo tulene vyhrievajúce sa na útesoch.
6. Modré hory
Modré vrchy (Blue Mountains) pohorie 100 km na západ od mesta Sydney v Austrálii. Jeho charakteristikou sú mohutné, priepasťami a roklinami rozorvané pieskovcové hory, vodné pramene a vodopády. Najvyšší vrchol je Birds Rock, ktorý má 1 180 m. Územie Modrých vrchov je od roku 2000 zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO vďaka rozsiahlej, prevažne zalesnenej pieskovcovej náhornej plošine. Sú tu vzácne druhy eukalyptov. Okolo dediniek roztrúsených po Blue Mountains vedú náučné chodníky plné dych vyrážajúcich výhľadov. Na niektoré svahy sa dá dostať lanovkou.
7. Národný park Kakadu
Národným parkom na úplnom severe Austrálie, 171 km juhovýchodne od mesta Darwin s rozlohou takmer dvadsaťtisíc kilometrov štvorcových pretekajú štyri rieky. Rozmanitá krajina je domovom početných druhov rastlín a živočíchov. Na niektorých útesoch môžete zbadať aj staré nástenné maľby domorodých Austrálčanov. Nájdete tu napríklad 200 metrov vysoký vodopád Jim Jim Falls, komunitu domorodcov a skalný útvar Nourlangie. Priamo vo vnútri parku sa nachádza uránová baňa Ranger, ktorá je jedna z najproduktívnejších na svete. Svoj názov získal park podľa zlej výslovnosti slovaGagudju, ktoré pochádza z dnes už nepoužívaného jazyka miestnych domorodých obyvateľov, žijúcich v jeho severnej časti. Územie parku je dôležité aj z archeologickej stránky. Je známy pre svoje rozsiahle skalné maľby. V lokalite Ubirr sa nachádzajú kresby, z ktorých väčšina je stará okolo 2 000, no najstaršie až 20 000 rokov. Park bol v roku 1981 zapísaný do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
Zdroj: Wikipedia