Tepelné čerpadlo do domu

Možno ste sa už zúčastnili desiatok prezentácií o tom, ako si vybrať tepelné čerpadlo. Ešte pred výberom potrebujete poznať základné rozdelenie a funkcie jednotlivých systémov. Vôbec nejde o nič zložité, keďže každý má jedinečný spôsob vykurovania spolu s jednotlivými doplnkovými funkciami. Dnes sa dotkneme ďalších zo živlov, a to vody a vzduchu.

Voda a vzduch pre lepší teplotný komfort? 

Hlavnou výhodou tepelných čerpadiel voda vzduch je, že ich možno využívať ako na vykurovanie, tak aj na chladenie a so zásobníkom taktiež na produkciu pitnej vody. Vo svojej základnej činnosti ochladzuje okolitý vzduch a postupne zohrieva vykurovaciu kvapalinu. Na začiatku pracuje tepelné čerpadlo len s exteriérovou teplotou, postupne stlačením kompresoru sa získava vyšší tlak a teplota pre domácnosť.

Teplota v exteriéri sa vždy zakladá na ochladzovaní, pričom pre interiér dosahujeme a udržiavame vyšší teplotný komfort. Čerpadlo pozostáva z 3 základných komponentov, medzi ktoré patrí výparník ako vonkajšia jednotka, kondenzátor ako vnútorná jednotka a chladivo na prenášanie tepla a regulovanie medzi vonkajšími a vnútornými systémami.

Kde využívať tepelné čerpadlo voda vzduch?

Za všeobecne najvhodnejšie oblasti považujeme tie s vyššou priemernou ročnou teplotou. Ide o to, že v období klesajúcich teplôt sa tepelná spotreba viaže na elektrický doplnkový zdroj, čo spôsobuje vyššie výdavky na vykurovanie. V rámci konkrétnych budov možno hovoriť o ideálnom riešení pre novostavby, kde sa dobre kombinuje s podlahovým vykurovaním alebo nízkoenergetickými radiátormi.

Prakticky je možné využitie pre všetky budovy, no o tom za akých podmienok vás podrobne informuje skúsený servis montáž klimatizácie Zlaté Moravce – ich tepelný systém voda vzduch podlieha najširším klimatickým podmienkam počas roka.

Zdroj obrázku: klikkipetra / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *