Byt počas prehliadky

Kúpa nového bytu je v dnešnej dobe trošku oriešok. Ceny nehnuteľností sú vysoké, získanie hypotéky býva veľakrát zdĺhavé a ľahko vám môžu uniknúť podstatné detaily. Hneď prvá príležitosť, kde môžete niečo opomenúť, je prehliadka bytu. Na čo by ste si mali dávať pozor?

Nebojte sa opýtať

Situácia možno vyzerá idylicky – na internete ste narazili na krásny byt v perfektnej lokalite a hovoríte si, že tento bude možno ten pravý. Pripravte si však orlí zrak a kritické myslenie, oboje budete totiž potrebovať. Prvá prehliadka bytu by mala byť plná otázok a ak máte možnosť, pozvite na prehliadku niekoho technicky zdatného alebo známeho, ktorý už má s kúpou bytu nejaké skúsenosti. Kľudne si vopred spíšte otázky a poznámky si vezmite so sebou na prehliadku. Vďaka tomu na nič nezabudnete a budete mať istotu, že ste sa opýtali na všetko, čo vás v súvislosti s bytom zaujíma.

 

Základné otázky

Na realitnom trhu sa môžete stretnúť s veľkým množstvom bytov, od developerských projektov cez družstevné byty až po nádherné mezonetové apartmány v srdci Bratislavy. Ku každému z nich je potrebné pristupovať odlišne.

 

Napríklad ak máte záujem o byt, ktorý je zatiaľ vo výstavbe, mali by ste sa informovať, či vám na prehliadku požičajú ochranné pomôcky v podobe helmy. Predsa len sa budete pohybovať na stavbe, a preto by ste mali dbať na svoju bezpečnosť. Vo väčšine prípadov je ale tento postup samozrejmosťou. Zaujímať sa tiež môžete napríklad o to, kde sú (či budú) rozvody elektriny a vody a nezabudnite na orientáciu okien voči svetovým stranám.

Pri už postavených bytoch sa nebojte opýtať na všetko, čo vám napadne – čím je byt starší, tým by ste mali ísť viac do detailov. Môžete využiť napríklad tieto otázky:

  • Aký je dôvod predaja?
  • Aká je energetická náročnosť budovy?
  • Aké sú náklady na energie?
  • Ako je to s parkovaním v okolí domu?
  • Aká je kaucia/rezervačný poplatok?
  • Je cena uvedená v ponuke na internete konečná, prípadne čo všetko zahŕňa?
  • Je možné vidieť rozpis platieb za služby (vodné a stočné, osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov atď.)
  • Aká je v okolí občianska vybavenosť?
  • Akí sú susedia?
  • Sú plánované nejaké opravy domu? Prípadne čo všetko prešlo rekonštrukciou?
  • Má dom spoločnú anténu?
  • Ako je to s internetom? (Je v dome zavedený internet?/Je do domu natiahnutý optický kábel?)

 

Čo by ste nemali podceniť

Základný panel otázok už máte, na čo by ste ďalej mali brať ohľad? Na prehliadku sa určite vydajte za denného svetla. Ak si pôjdete byt prehliadnuť večer alebo za šera, mohli by vám uniknúť dôležité detaily, ako je osvetlenie bytu, výhľad, prípadné kazy a tak ďalej.

Nevenujte pozornosť iba samotnému bytu, ale aj jeho okoliu. Bude sa vám dobre dochádzať do práce? Kde je najbližšia zastávka mestskej hromadnej dopravy či supermarket? Je na mieste bezpečne?

 

Otázku ohľadom susedov ste už iste zaregistrovali vyššie. V každom prípade jej venujte naozaj veľkú váhu. Skúste zazvoniť na niekoľko bytov a porozprávať sa s miestnymi ohľadom vzťahov, ktoré v dome vládnu. Zistíte napríklad, že byt vedľa vás slúži ku krátkodobým prenájmom, čo by sa mohlo negatívne podpísať na vašom komforte bývania.

 

A posledný tip na záver – ak je to možné, nedávajte najavo emócie, akokoľvek sa vám byt páči. Zároveň sa vyvarujte podpisovaniu rezervačnej zmluvy pod tlakom. Vždy si vyžiadajte čas na rozmyslenie, avšak zbytočne neotáľajte. Dohodnite sa s maklérom na konkrétnom dátume, kedy sa mu ozvete, a ak budete cítiť, že je to skutočne ono, zavolajte mu pokojne skôr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *