V stredu 8. mája uplynulo 100 rokov od narodenia herca Lexa Barkera, ktorý sa preslávil ako predstaviteľ postavy Old Shatterhand.

Lex Barker (vlastným menom Alexander Crichlow Barker, Jr., * 8. máj 1919, New York, New York, USA – † 11. máj 1973, New York) bol americký herec, známy najmä ako predstaviteľ filmového Old Shatterhanda zo série západonemeckých filmov nakrútených v 60. rokoch na motívy kníh Karla Maya.

Narodil sa v New Yorku ako druhé dieťa Alexandra Crichlow Barkera, Sr., zámožného kanadského stavebného podnikateľa a jeho americkej manželky Marion Thornton Bealsovej. Jeho otec neskôr pracoval ako maklér. Mal staršiu sestru Fredericu Ameliu (1917 – 1980). Barker bol aj priamy potomok zakladateľa Rhode Islandu, Rogera Williamsa a generálneho guvernéra štátu Barbados, Sira Williama Henryho Crichlowa.

Barker vyrastal v New Yorku a Port Chesteri, kde navštevoval Fessenden School a zmaturoval na Phillips Exeter Academy. Hrával aj futbal a takisto hral na hoboj. Začal navštevovať Princeton University, ale odišiel, aby sa pridal k divadelnej spoločnosti.

Vo februári 1941 zanechal začínajúcu sa hereckú kariéru a vstúpil do americkej armády. Bojoval v druhej svetovej vojne. Vojnu ukončil v hodnosti majora. Počas bojov na Sicílii si zranil hlavu a nohy. Po návrate do USA krátko pracoval vo vojenskej nemocnici v Arkansase, po prepustení z armády odišiel do Los Angeles. Čoskoro získal menšiu rolu vo filme Tvár bábiky (1945). Po sérii menších úloh hral postavu Tarzana vo filme Tarzanov čarovný prameň (1949).

Najviac sa však preslávil ako predstaviteľ Old Shatterhanda v dobrodružných filmoch nakrútených v 60. rokoch na motívy románov spisovateľa Karla Maya. Medzi najkrajšie a divácky najúspešnejšie filmy s hercom v hlavnej úlohe patria Der Schatz im Silbersee (Poklad na striebornom jazere, 1962) a trilógia Vinnetou.

Filmy s Vinnetouom (Pierre Brice) a Old Shatterhandom (Lex Barker) sú považované za najlepšie dobrodružné filmy pre mládež všetkých čias. Hlavní hrdinovia sú vzormi čestnosti a statočnosti k tomu nádherná krajina, nechýbajúca romantika a nezameniteľná filmová hudba sú v dokonalom súlade s dejom. Rakúsky režisér Harald Reinl mayovky spracoval a preslávil práve s francúzskym hercom Pierrom Briceom a Američanom Lexom Barkerom v hlavných úlohách.

Slávny herec Lex Barker mal dlhší čas problémy s alkoholom. Zomrel náhle na infarkt 11. mája 1973, teda len tri dni po svojich 54. narodeninách, priamo uprostred rušnej newyorskej ulice. Keď ostal ležať na chodníku bez známok života, trvalo chvíľu, kým sa k nemu vôbec niekto zohol. Slávneho herca nik nespoznal.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *