Fenomén „lásky na prvý pohľad“ bezpochyby spopularizovali romantickej komédie. Klasický scenár: žena a muž sa omylom zrazia, žene niečo spadne, muži jej to podáva a v momente stretu pohľadov to medzi nimi zaiskrí. Podľa niektorých sa takéto situácie dejú len filmoch, zatiaľ čo iní by na lásku na prvý pohľad prisahali. A vedci? Podľa nich si ju pletieme s niečím iným.

 

„Ako si vedel, že je to tá pravá?“ Spýtala sa novinárka princa Harryho v rozhovore po jeho zasnúbenie s herečkou Meghan Markle.

„Hneď od prvého stretnutia,“ odvetil princ.

 

 

Je ľahšie opravdivosti fenoménu uveriť, keď sa k nemu priznal niekto v natoľko významnej a formálnej pozícii.

Podľa holandských psychológov z Univerzity v Groningene si ale princ Harry lásku na prvý pomýlil. S túžbou, chémiou, chtíčom, nech už to nazveme akokoľvek.

Experti sa rozhodli pozrieť na zúbok tomuto javu, aby zistili, čo sa deje aj v reáli.

Prizvali si k tomu 396 ľudí. Väčšinu ich tvorili holandskí a nemeckí študenti, heterosexuáli a z 60 percent ženy.

Svoj výskum potom rozdelili do dvoch fáz: online prieskumu a takzvaného rychlorandenia .

V prvej sa účastníkov pýtali na ich súčasné vzťahy. Sledovali tiež ich reakcie na fotografie cudzincov.

Pri každej podobizni mali ohodnotiť atraktivitu a zaznamenať akékoľvek pocity lásky, vrátane intimity, vášne, odovzdanie sa či spriaznenosti. Poslednú zmienenú emóciu spresnili experti pomocnú definíciou „cítim, že tento človek a ja by sme boli stvorení pre seba“.

Nakoniec mali účastníci zaznamenať, či počas prezerania cudzincov pocítili niečo ako lásku na prvý pohľad.

 

Následne prišlo na rad rychlorandenie. Účastníci strávili s neznámou tvárou 90 alebo 20 minút a znovu boli dotazovaný na potenciálnych partnerov.

Zamiloval sa niekto na prvý pohľad? Áno! Po celkovom vyhodnotení opísalo 32 účastníkov (väčšina mužov) celkom 49 prípadov lásky na prvý pohľad.

Má to ale háčik – to, o čom si mysleli, že je láska, bola skôr silná fyzická príťažlivosť druhého človeka. Takzvanú „lásku na prvý pohľad“ s deväťkrát väčšou pravdepodobnosťou prežili účastníci pri stretnutí s človekom, ktorého na päťbodovej škále fyzickej atraktivity ohodnotili lepšie.

A hlavne – výskumníci nezaznamenali jediný prípad, kedy by láska na prvý pohľad bola vzájomná.

 

„Aby sme to zhrnuli, naše závery naznačujú, že láska na prvý pohľad nepripomína ani vášnivú lásku, ani lásku vo všeobecnejšej rovine,“ povedali odborníci.

Podľa nich zamieňame tento fenomén za „silnú počiatočnú príťažlivosť, ktorú niekto označuje za lásku na prvý pohľad – buď spätne, alebo v čase prvého pohľadu“.

Pozoruhodné však je, že aktuálne zadaní jedinci, ktorí podľa vlastných slov zviedla dokopy práve láska na prvý pohľad, uvádzali väčšiu vášeň vo vzťahu.

Podobne ako väčšina štúdií má aj táto určité obmedzenia. Testovanie prebehlo v umelo vytvorenom prostredí pre zoznamovanie, nešlo o reálne situácie.

Vo finále je ale jedno, ako naše city k druhému pomenujeme. Zvlášť ak sú nefalšované a prerástli v krásny, dlhoročný vzťah

 

Zdroj: Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *