Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison. Každý z nich zomrel ako dvadsaťsedemročný v priebehu rokov 1969 – 1971. Svet to vnímal skôr ako zhodu okolností či výsledok ich bujarého spôsobu života. Keď sa však k rockovým hviezdam pridal v rovnakom veku Kurt Cobain, už sa nehovorilo o náhode, ale o prekliatí. Médiá vytvorili Klub 27, ktorý v povedomí verejnosti najviac zarezonoval pred takmer piatimi rokmi, keď sa jeho členkou  stala aj Amy Winehouse.   

Brian Jones – z lídra outsider

Britská rocková skupina The Rolling Stones by nikdy nevznikla nebyť Briana Jonesa. V roku 1962 vyhlásil konkurz na členov do R&B skupiny a vymyslel pre ňu názov, ktorý sa zapísal do hudobnej histórie. Na verejnosti vystupoval ako jej líder, manažér a v kapele pôsobil najmä ako gitarista. Rokmi sa však atmosféra v skupine zmenila. Brian začal byť zatieňovaný čoraz sebavedomejším spevákom Mickom Jaggerom a ďalším gitaristom Keithom Richardsom. The Rolling Stones zároveň prešli z R&B do rockového štýlu.

V prítomností médií sa z Briana stával outsider. Keď počas turné nedostal pre aféru s drogami víza do Spojených štátov, ostatní členovia kapely zaňho našli náhradu. Médiám však Brian tvrdil, že odchádza dobrovoľne. Utiahol sa na farmu v Sussexe, kde plánoval založiť novú kapelu. Neprešiel ani mesiac a priateľka ho našla nehybne ležať na dne bazéna. Oficiálna príčina smrti znela nehoda. Neoficiálne sa hovorí o vražde, ktorú mal spáchať robotník renovujúci jeho dom.

Jimi Hendrix venoval Brianovi pieseň a Jim Morrison napísal na jeho počesť báseň. To ešte netušili, že smrť si po nich príde v rovnakom veku.

Jimi Hendrix – ľavák prepadajúci z hudobnej výchovy

Afroameričan, ktorý sa narodil matke, keď mala len sedemnásť, je dodnes považovaný za najlepšieho rockového gitaristu v histórii. Prvú gitaru dostal od otca v jedenástich. Keďže bol ľavák, pri hre si ju vždy obrátil naopak. Paradoxne z hudobnej výchovy prepadal.

Jazdil na ukradnutých autách a následky ho neminuli. Mal na výber dva roky väzenia alebo vojenskú službu. Zvolil si druhú možnosť. V armáde ho považovali za podpriemerného vojaka a neschopného strelca. Keď ho vyhodili, neprotestoval. Tušil, že je preňho pripravené niečo lepšie.

Kariéru odštartoval so známym z vojny, Billom Coxom. Vďaka famóznym gitarovým schopnostiam stúpala Jimova kariéra raketovým tempom na vrchol, až zakotvil v kapele The Jimi Hendrix Experience, s ktorou zožal najväčšie úspechy.

Žil naplno – rock, hippies, alkohol, drogy, lieky a ženy striedajúce sa uňho v štúdiu. Po jednej párty užil deväť tabletiek na spanie. Nevedel, že stačí pol tabletky. Spojenie s červeným vínom spôsobilo, že majster hry na elektrickej gitare sa už nezobudil.

Janis Joplin – čítala Nietzscheho a pichala si speed

Ako tínedžerka nezapadala do žiadneho kolektívu a pre jej výzor sa k nej na strednej škole správali hrozne. No potom sa stala slávnou. Dokázala spievať černošské blues, na základe čoho bola považovaná za prvú rockovú speváčku.

V očiach verejnosti a médií predstavovala jednu z najvýznamnejších osobností hippies, pritom najviac ju ovplyvnila beat generation. Bola paradoxom. V rozhovoroch vyhlasovala, že najdôležitejšie je zabávať sa a mať dobrý pocit zo seba, zo života, zo svojej tvorby. Rodina ju považovala za šťastnú a spokojnú s nahrávkami. Napriek tomu balansovala na hrane.

Keď neprišla na nahrávanie, manažér sa vybral za ňou do hotela. Vonku stálo pripravené jej Porsche pomaľované pestrofarebnými motýľmi. V hotelovej izbe však ležala mŕtva, šestnásť dní po Hendrixovi. Heslo live fast, love hard, die young naplnila heroínom v kombinácii s alkoholom. Všetci tipovali, že to bola nehoda.

Jim Morrison – inšpiráciu hľadal v drogách

https://youtu.be/y7GKblttlMY

The Doors bola jedinečná americká rocková skupina. Bola. Po tom, ako Jim Morrison zomrel, vydala kapela ešte dva neúspešné albumy a rozpadla sa. Chýbal jej Jimov charizmatický spev a jeho nadanie písať poéziu, ktorá sa dala zhudobniť.

Poézia stála aj za vznikom názvu skupiny. Hudobníci sa nechali inšpirovať básnikom Williamom Blakeom: „Keď sa dvere vnímania otvoria dokorán, človek uvidí veci v pravej podobe – nekonečné.“

Jim však „pri otváraní dverí“ prepadol drogám a alkoholu. Vytvorilo mu to imidž rebela, ktorý priťahoval na koncerty tisíce fanúšikov. Kolotoč vystúpení, promo akcií a nátlak produkovať stále nové texty ho však priviedli k rozhodnutiu odísť s priateľkou do Paríža. V meste básnikov sa chcel venovať len poézii. Okrem múzy tam však našiel aj smrť. Príčina nie je jasná, predpokladá sa, že išlo o zástavu srdca.

Počas života ho obklopovalo mnoho priaznivcov, ale aj neprajníkov. Jim však dobre vedel, ako rozoznať priateľov od tých, čo ho len využívali: „Priateľ je niekto, pri kom si absolútne slobodný a pri kom môžeš byť sám sebou – a najmä, pri ňom môžeš slobodne cítiť, čo chceš, ale aj necítiť nič. Nech cítiš čokoľvek, nemá s tým problém. Presne taká je ozajstná láska – človek môže byť tým, čím naozaj je.“

Kurt Cobain – kričal, aby sa zbavil démonov

https://youtu.be/mcXYz0gtJeM

Bol stredobodom pozornosti rodičov, kým sa nerozviedli. Mal vtedy osem rokov a svojím spôsobom osirel. Štvalo ho to. Na stenu napísal: „Neznášam mamu, neznášam otca, otec neznáša mamu, mama neznáša otca, z toho človek jednoducho musí byť smutný.“

Strednú školu nedokončil, a keď si nenašiel ani prácu, mama mu zbalila veci do škatúľ a vyhodila ho. Stal sa bezdomovcom. Budúci frontman skupiny Nirvana spával istý čas opustený v nemocnici, kde sa pred osemnástimi rokmi narodil. Nemal v úmysle stať sa hovorcom svojej generácie. Ale bez spevu by nevydržal.

Spieval o strachu, hneve a všetkých pocitoch, ktoré si ľudia nechcú pripustiť. V piesňach kričal, akoby s niečím bojoval. Nechcel byť hrdina. Nechcel byť idol. Sláva, ktorá prišla s albumom Nevermind ho vystrašila. Oveľa radšej hrával v malých podnikoch, kde sa mohol vžiť do piesní, ako pred niekoľkotisícovým davom.

Keď sa mu narodila dcérka Frances, blízki dúfali, že sa konečne dá dohromady a v rodine nájde zázemie. No už z podtitulu albumu In Utero „I hate myself and I want to die“ sa dalo čakať, čo príde.  Nirvana znamená pokoj od utrpenia. On ten svoj našiel vo výstrele.

Amy Winehouse – obetovala talent pre lásku

Zmluvu s vydavateľstvom podpísala už v šestnástich. Keď vyšiel jej prvý album, stále bola nevinným, krásnym dievčaťom, ktoré si namýšľalo, že je škaredé. No po vyjdení druhého albumu v sebe objavila nového človeka. Postavila sa na javisko v krátkych šatách, s objemným účesom, očnými linkami ako Kleopatra a z útleho tela zaznel hlas, ktorý ohromil každého. Oblečenie jej slúžilo ako brnenie, no v piesňach odhaľovala svoje vnútro.

Jej rodičia sa rozviedli, keď mala deväť rokov. Otec tvrdil, že rozvod ju nijako nepoznačil. Text piesne What Is It About Men dokazuje opak. Hovorí v nej o tom, že minulosť sa opakuje a ona sa správa podľa svojho vzoru.

Album Back to Black, ktorý priniesol speváčke päť cien Grammy, vznikol najmä pod vplyvom „čiernych“ nálad. Len veľmi ťažko znášala rozvod s Blakeom Fielder-Civilom. Jej okolie si však vydýchlo, keďže to bol práve Blake, ktorý ju priviedol k tvrdým drogám. Amy ale prepadla aj alkoholu. Pieseň Rehab popisuje, ako bola posielaná na liečenie. Nakoniec sa radám vzoprela, vyhodila celý manažérsky tím a začala pracovať s novými ľuďmi. Keby sa rozhodla inak, pieseň s takým úspechom ako Rehab by pravdepodobne nevznikla. No Amy by zároveň neskončila v Klube 27, kam ju dostalo práve predávkovanie alkoholom.

Mnohé jej piesne, dokonca aj tie najsmutnejšie, znejú šťastne. Síce hovorila krutú pravdu, zmierňovala ju tanečným rytmom. Vedela byť vzdorovitá, zdrvená, ale aj otvorená a úprimná sama k sebe. „Často si ani neuvedomujem, čo robím, no potom si na to na druhý deň spomeniem a strašne sa hanbím,“ priznala.

Pre niektorých bola rockovou hviezdou bojujúcou s démonmi, pre iných speváčkou s dokonalým hlasom, ďalší ju poznali ako talentovanú ženu zničenú bezhlavou láskou k Blakeovi. V prvom rade sa však stala osobnosťou hudobnej kroniky. Najvýstižnejšie jej život opísal producent Salaam Remi: „Inšpirovali ju ľudia, ktorí žili dávno pred ňou, a z nej sa stane inšpirácia pre tých, čo ešte nie sú ani na svete.“

Klub 27 naháňa umelcom strach

Nestáva sa často, aby bol frontmanom skupiny gitarista. Pete Wentz je však tvárou Fall Out Boy už od jej vzniku. Drogy a pokus o samovraždu neobišli ani jeho. Strach z toho, že sa stane členom klubu zhmotnil do textu piesne 27. Teraz má tridsaťšesť rokov, no ako hovorí, so svojím spôsobom života mal vtedy namále.

Americká speváčka Halsey má ešte len dvadsaťjeden, no starosti jej robí britský frontman skupiny The 1975. V texte piesne Colors preto zanechala Mattovi Helaymu, ktorý bol kedysi závislý na kokaíne, odkaz: „I hope you make it to the day you’re 28 years old.“

Autor: Dominika Chrastová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *