facebook sa premenuje

 

Falošné a klamlivé správy (takzvané hoaxy) aj zavádzajúce informácie sú pre našu komunitu škodlivé, robia svet menej informovaným a podkopávajú dôveru. Môže sa jednať o šokujúce príbehy či ponuky darčekov, ktoré majú pritiahnuť pozornosť čitateľa, alebo o pokusy odkázať ľudí na externé URL určenú pre zbieranie osobných údajov, napríklad telefónnych čísel a e-mailových adries.

 

Je preto dôležité vyznať sa v oných rozličných spôsoboch, akými sa podvodníci snažia ľudí oklamať. Prinášame vám preto niekoľko tipov, ako rozpoznať zavádzajúce a občas aj nebezpečný internetový obsah:

 

K titulkom správ buďte skeptickí

Klamlivé správy sú často sprevádzané chytľavými titulkami písanými veľkými písmenami a zakončenými výkričníky. Ak vám šokujúce tvrdenie v titulku správy príde neuveriteľné, potom najskôr nebude pravdivé.

 

Detailne si prezrite URL

Strojena URL alebo také, ktoré sa snažia imitovať inú, je varovným signálom, že môže ísť o falošné správy. Mnoho podvodných webových stránok napodobňuje už existujúce stránky, avšak aj tak musí v URL vykonať drobné zmeny. Adresu teda radšej vždy porovnajte s overenými zdrojmi.

 

Preverte zdroj

Uistite sa, že príbeh pochádza od zdroja, ktorému dôverujete a ktorý má dobré renomé, čo sa týka presnosti a správnosti informácií. Ak správa vzišla od vám neznáme organizácie, prečítajte si jej profil (napríklad sekcii „O nás“) na webovej stránke, aby ste sa o nej dozvedeli viac.

 

Všímajte si nezvyčajného formátovanie

Stránky s falošnými správami často obsahujú preklepy a nemotorné formátovanie či rozloženie stránky. Pokiaľ toto na stránke zaznamenáte, spozornite.

 

Zamerajte sa na fotky

Falošné správy často obsahujú zmanipulované obrázky či videá. Niekedy môžu byť aj autentické, avšak vytrhnuté z kontextu. Môžete si skúsiť obrázok či fotografiu nájsť vo vyhľadávači, aby ste si overili, odkiaľ pochádza.

 

Skontrolujte dáta

Falošné správy môžu obsahovať úplne nezmyselné časové osi, prípadne pracujú so zmenenými dátami udalostí.

 

Preskúmajte dôkazy

Pozrite sa na zdroje, na ktoré autor odvoláva, a overte si, že sú presné. Chýbajúce dôkazy či odkazy na nemenované expertov môžu naznačovať, že je príbeh vymyslený.

 

Nájdite si ďalšie zmienky

Ak sa vám nepodarilo dohľadať rovnaký príbeh aj na ďalších spravodajských zdrojoch, môže to byť známkou jeho falošnosti. Ak príbeh nájdete aj na iných dôveryhodných stránkach, potom je pravdepodobne skutočný.

 

Nie je to len vtip?

Niekedy je ťažké rozoznať falošné správy od vtipu či satiry. Preverte si, či náhodou nie je zdroj príbehu známy ako šíriteľ paródie alebo či detaily príbehu a jeho celkové vyznenie nenaznačujú, že ide len o srandu.

 

Niektoré správy sú falošné zámerne

K tomu, čo čítate, vždy pristupujte s dávkou kritiky. Zdieľajte len tie správy, o ktorých viete, že sú vierohodné.

 

Ak chceme chrániť svoje účty a súkromie, je zásadný udržiavať si voči internetovému obsahu istú mieru skepticizmu a starostlivo ho skúmať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *