Hitlerovo Orlie hniezdo dnes už prezentuje skvost architektúry

16. januára 2018

V neuveriteľnej výške, v neuveriteľnej rýchlosti a v neuveriteľných podmienkach bolo postavené Orlie hniezdo, všetkým pripomínajúce rezidenciu Adolfa Hitlera. Dnes v žiadnom prípade neslúži ako oslava nacizmu, ale ako oslava skvelej architektúry.

Kraj Berchtesgadensko – národný park, malebná krajina, ale aj Hitlerovo Orlie hniezdo. Týči sa na hore Kehlstein v nadmorskej výške 1834 metrov nad morom. Správne by sa však toto miesto malo nazývať Teehaus. Ako už bolo spomenuté, bolo postavené pre Adolfa Hitlera. Hitler si totiž v celej oblasti Berchtesgadenska budoval militarizované zóny a z Orlieho hniezda bol na ne najlepší výhľad.

História stavby na Kehlstein

Kehlsteinský projekt zariadil Martin Bormann, tajomník Adolfa Hitlera, ako darček k Hitlerovým päťdesiatym narodeninám v roku 1937. Na mieste dnešného Orlieho hniezda stávala horská chata, ktorú si práve Bormann vyhliadol a tu stanovil miesto pre rezidenciu. Na konci vojny mali byť zničené všetky vojenské objekty v Berchtesgadene a okolie, vrátane objektu na Kehlstein. Bombardovanie nakoniec uniklo iba Hniezdo.

Architektúra pretrvala dodnes

Výstavba samotného domu, výťahu vo vnútri hory a samotnej cesty vedúcej k nemu trvala len jeden rok. Tento rekordný čas je veľmi obdivuhodný v tom, že v mieste panovali ťažké podmienky. Dôkazom dôslednosti a kvality stavby je to, že všetko je tu v pôvodnom stave ako cesty, tak výťah aj samotná budova. Nikdy nemuseli byť rekonštruované ani vylepšované.

Adrenalínová cesta

Na horu Kehlstein sa dostanete iba špeciálnymi autobusmi vychádzajúcimi z Obersalzbergu. Jazda po pôvodnej ceste úzkej iba štyri metre je naozaj ako na horskej dráhe. Aj napriek tomu, že ide o prudké stúpanie, je tu len jedna prudká zákruta. Autobusy vás dovezú 124 metrov pod Orlie hniezdo. Tu sa prejde pôvodným tunelom k luxusnému výťahu vo vnútri hory. Ten už vás behom pár sekúnd zavezie priamo do interiéru rezidencie.

Vnútri rezidencie však nie je ani pamiatky po vodcovi. Budova slúži ako reštaurácia. Len v niektorých miestach sú vystavené fotografie z histórie stavby. Našťastie všetko vynahradí nezabudnuteľný výhľad, ale aj na ten musíte mať bohužiaľ šťastie, pretože počasie sa tu mení ako na hojdačke. Ale keď všetko vyjde, vynorí sa pred vami alpskí velikáni, jazero Königsee aj samotný Salzburg.

Zdroj:pinterest

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*