Francúzska Polynézia je zámorská správna korporácia Francúzska v Oceánii, tvorená početnými ostrovmi. Zároveň má, hoci len len symbolické, postavenie zámorskej krajiny v rámci Republiky. Do začiatku 21. storočia mala postavenie zámorského územia Francúzska, ktoré ju aspoň formálne viazalo na materskú krajinu. Bola to typická kolónia.Ostrovy sú zoskupené do niekoľkých súostroví sopečného pôvodu, ktoré spolu pokrývajú oblasť s rozmermi asi 2000 km² zo západu na východ a 2400 km² zo severu na juh. Susedmi Francúzskej Polynézie sú na západe vo vzdialenosti asi 350 km Cookove ostrovy, na severe vo vzdialenosti asi 430 km Kiribati a na východe vo vzdialenosti asi 370 km Pitcairnove ostrovy.

Asi 200 ostrovov Francúzskej Polynézie tvorí päť súostroví:

Ostrovy Spoločnosti (Spoločenské ostrovy):  Náveterné ostrovy (najmä Tahity)

Záveterné ostrovy (najmä Raïatéa)

Súostrovie Tuamotu (tiež aj Paumotu a 78 ostrovov a koralových ostrovov)

Súostrovie Markézy (17 ostrovov)

Gambierove ostrovy (20 vulkanických ostrovov)

Súostrovie Tubuaï (početné drobné vulkanické ostrovy)

Osamotené ostrovy Rapa a Marotiri


Ostrovy sú kombináciou nízkych koralových atolov, rastúcich o niečo viac ako 3 m nad oceánom a  sopečných ostrovov  s vrcholkami dosahujúcimi až 2241 m nad morom. Spoločenské ostrovy medzi ktoré patrí ostrov Tahiti s hlavným mestom Papetee sú najľudnatejšie a najnavštevovanejšie.  Väčšinou sa jedná o sopečné ostrovy s krištáľovými lagúnami s drahými strediskami s kúpeľmi a bungalovmi postavenými nad vodou.
Na východe leží súostrovie Tuamotu . Tvorí ho 78 najnižšie položených koralových atolov, kde sa miestny obyvatelia spoliehajú hlavne na finančný príjem predovšetkým z predaja kopry (sušený kokos) a čiernych perál. Cestovný ruch tu zabezpečuje príjem iba v malom meradle. Ubytovanie je možné nájsť skôr v malých rodinných hostincoch než v medzinárodných hotelových rezortoch. Legendárne je tu potápanie a šnorchlovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *