Sídlo prefektúry regiónu Occitánia je domovom mnohých chutí a vôní. Avšak najväčšou útok na vaše zmysly vykoná arómu fialiek tiahnúce sa z každého rohu.

 

V prvej polovici devätnásteho storočia neboli v Taliansku módnejšie kvety ako fialka parmská (Viola parmensis). Keď sa jeden napoleonský vojak vracal po vojne do rodného Toulouse, vzal z Parmy pre svoju milovanú kvetináč fialiek. Nežná rastlinka hneď padla do oka záhradníkom zo severnej časti mesta, ktorí sa nadšene vrhli do jej pestovania. Trvalka s lístkami v tvare srdca neskôr vytvorila zdroj príjmu pre zhruba tisícku rodín, od parfumára až po cukrárov. Z koreňa vzniká likér, z kvetov marmelády, sirupy a z listov vonné zložky parfumov.

 

Slávny parfum

V roku 1936 vytvoril Henri Berdoues slávnu „La Violette de Toulouse“ vo fialovom sklenenom flakóne sa štýlovým rozprašovačom s gumovou hadičkou. Toaletná voda s fialkovým extraktom, s esenciálnym olejom z jazmínu a s výťažkom ľalie sa okamžite stala hitom. Metropole na rieke Garonne vyniesla až do polovice minulého storočia do parfumárskych výšin.

 

O to krutejšie bol potom pád v roku 1956. Tuhé mrazy zovreli svojím objatím Toulouse a ľadovým dychom takmer všetky trsy fialiek zničili. Preto miestni experti premýšľali, ako nad rozmarmi prírody zvíťaziť. Nakoniec pred dvadsiatimi štyrmi rokmi vyšľachtili odolnú kultúru, ktorá odvtedy prospieva v skleníkoch desiatok pestovateľov. Tí  s ostatnými nadšencami a podnikateľmi založili združenie „Zem fialiek“ a propagujú rastlinku s fialovomodrými kvetmi po celom Francúzsku.

 

Láska kvitne v chlade

Aromatické kvety ukážu svoju krásu na sedem až osem mesiacov v roku a ich zber prebieha od októbra do marca. Potom sa spracovávajú v kozmetickom a potravinárskom priemysle alebo distribuujú ako zväzočky či črepníkové a záhradné rastliny.

 

„Pestovanie parmských fialiek je náročné na pracovnú silu, pretože si vyžadujú dlhú starostlivosť a ručné zaobchádzanie,“ vysvetľuje záhradník Bernard. „Navyše je po nich veľký dopyt. Naša expedícia mieri do Ruska, Nemecka, Rakúska, Anglicka. Tiež predáme zhruba šesťstotisíc čerstvo natrhaných kvietkov ročne. V Kvetomluva sú totiž prosbou o vyslyšania lásky, „dodáva s úsmevom.

 

Fialka parmská

Má väčšinu kvetov ako ostatné druhy fialiek, napriek tomu je možné z jednej tony získať iba 30 g fialkového extraktu, ktorý sa používa pri výrobe parfumov.

Fialková vôňa patrí medzi afrodiziaká – povzbudzuje milostnú túžbu.

Podzemok obsahuje zlúčeninu kyseliny salicylovej, účinnú látku acylpyrínu. Preto sa v prírodnej medicíne aplikuje proti reumatickým bolestiam.

 

 

Zdroj: Reflex.cz, Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *