Slováci často vyhľadávajú letné ochladenie pri vode, riekach alebo v bazénoch. Nájdu sa však aj takí odvážlivci, ktorí si počas letných horúčav sadnú do raftu a splavujú divoké rieky. Hoci prívlastok divokosti nie je pre slovenské rieky tým najsprávnejším, tak aj u nás nájdeme kaňony, ktoré stoja za pozornosť. 

Slovensko síce nemôžeme považovať za raftovú veľmoc, ale aj v našich končinách sa nájdu zákutia, ktoré sú pre vodákov tým správnym miestom na splavovanie rieky.

Rafting Belá

Za najdravšiu a zároveň aj najkrajšiu rieku sa považuje rieka Belá. Kaňon je pre vodákov sprístupnený iba v jarnom období, keď sa topí sneh. Preto sa tu splavuje len v apríli a máji, pričom požadovaná výška hladiny vody je minimálne 70 centimetrov. Rieka Belá sa nachádza na Liptove a pramení priamo pod Kriváňom. Zjazdná je časť od Podbanského až po Liptovský Hrádok. Za pozornosť stojí fakt, že rafting na gumových člnoch je z ponad Kokavského mosta zakázaný z dôvodu ochrany prírody.Ide o pomerne náročný splav, preto sa odporúča vziať so sebou na jazdu skúseného sprievodcu. Rieka preteká cez smrekový les a prúd vody v mnohých miestach sa valí cez veľké balvany a vytvára vlny. Trasa splavu je dlhá približne 17 kilometrov a časovo to vychádza na dve hodiny. Cesta je naozaj pôvabná. Prejdete nielen cez lesy, ale aj okolo vrcholov a na dostrel je vzdialený vrch Kriváň. Takže počas adrenalínovej jazdy si prídu na svoje aj estéti, ktorí sú milovníkmi prírody.

Rafting Strečno

Naša najdlhšia rieka Váh tečie cez štyri kraje a tvorí 1/3 povodia celého Slovenska. Preto je normálne, že na Váhu sa nachádza viacero úsekov, kde sa dajú splavovať. Pokojná rieka je v okolí hradu Strečno. Trať je vhodná pre nenáročných rafťákov, ktorí majú radi na vode pohodu. Voda ponúka omnoho menej adrenalínu ako si ho užijete na rieke Belá, ale zato vás očarí okolitá príroda a historické pamiatky. Úsek Váhu pri Strečne určený na rafting je dlhý približne 13 kilometrov a splav vám bude trvať približne hodinu a pol. Vychádza sa z obce Lipovec neďaleko Martina severozápadným smerom k Žiline. Počas jazdy prejdete mnohými zákrutami, pretože koryto Váhu je v tomto úseku poriadne poskrúcané.

Rafting Váh Liptov

Ďalšou časťou Váhu, ktorý sa dá splavovať, je úsek v blízkosti Kráľovej Lehoty. Rieka je splavná od Červeného Kúta, v ktorom sa nachádza sútok Bieleho a Čierneho Váhu neďaleko obce Kráľova Lehota až po vodnú elektráreň pri obci Uhorská Ves. Počas plavby prejdete popri meste Liptovský Hrádok, ale aj popri autokempingu na Borovej Sihoti, oboplávate obec Podtureň a skončíte v Uhorskej Vsi. Obtiažnosť splavu je nízka, preto sa táto trať odporúča aj na adrenalínové zážitky rodičov s deťmi. Občas sa môže stať, že z obyčajnej pokojnej jazdy sa môže stať aj adrenalínová. Najmä, keď sa z ničoho nič pred vami zjaví spadnutý strom cez celú šírku rieky alebo budete musieť ohnúť hlavy popod dlhými vyčnievajúcimi konármi stromov. Úsek je dlhý 11 kilometrov a zaberie vám približne hodinu a pol až dve hodiny vášho času.

Rafting Orava

Hneď v susednom regióne, na Orave, sa nachádza takisto miesto ideálne pre vodákov. Splavný je posledný úsek rieky Orava od obce Párnica po sútok s Váhom pri obci Kraľovany. Trať je dlhá viac ako osem kilometrov a jej splavenie trvá približne hodinu a pol až dve hodiny. Ide o nenáročný úsek, ktorý je vhodný na splavovanie rodín s deťmi. Počas jazdy sa budete plaviť Kraľovianskou dolinou. Zaujímavosťou je, že na tejto rieke môžete štartovať z dvoch miest. Jedným z nich je už spomínaná obec Párnica a tým druhým obec Zábrež.

Rafting Dunajec

Hraničnú rieku medzi Slovenskom a Poľskom tvorí rieka Dunajec, ktorá je situovaná v čarokrásnej prírode Pieninského národného parku. Koryto Dunajca preteká prielomom národného parku a krásou prírody sa považuje za jeden z najkrajších kútov Slovenska, ktorým sa môžete splaviť na raftoch. Pri splave rieky si môžete vybrať z viacerých možností štartu. Nájde sa zopár jedincov, ktorí nastupujú na rafty v Spišskej Starej Vsi alebo na Majeroch, ale najfrekventovanejším nástupiskom je obec Červený Kláštor. Vo všetkých prípadoch sa koniec splavu nachádza v Lesnici. Ide o technicky nenáročný splav, vhodný pre rodiny s deťmi a trvá približne hodinu a pol až dve hodiny. Ďalšou možnosťou splavu je poľský úsek. Začína sa v poľskej obci Sromowce Wyzne a končí po dvadsiatich kilometroch v poľskom Kroscienku nad Dunajcem. Zaujímavosťou je, že pri splavovaní rieky je viac ako pravdepodobné, že sa do stanete „do kolóny“ pltí, ktoré po Dunajci tradične premávajú. A práve preto je raftovanie po rieke Dunajec naozaj jedinečným.

Rafting AVS Liptovský Mikuláš

Na okraji liptovskej metropoly sa nachádza Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka, ktorý svojim umelým kanálom vytvára vhodné miesto pre skúsených nadšencov raftovania. Kanál svojou obtiažnosťou, vzhľadom, ale aj vybavením spĺňa parametre svetovej úrovne. Aj preto sa v tejto lokalite už tradične konajú preteky Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike. V roku 2007 sa v Liptovskom Mikuláši uskutočnili Majstrovstvá Európy v kanoistike. Za  pozornosť stojí fakt, že tento kanál je domovským stánkom olympijských víťazov Eleny Kaliskej a Michala Martikána.  Takže na divokých vodách Liptova sa splavovali najlepší slovenskí vodáci. Splavovať kanál raftom sa nedá počas celého dňa, ale len vo vybraných termínoch. V prípade, že nepatríte k skúseným vodákom, tak sa odporúča, aby ste trasu splavili s inštruktorom. Úsek je dlhý 300 až 400 metrov a počas dvoch hodín zvládnete viacero jázd. So skúseným inštruktorom si zažijete aj pádlovanie do valcov či veľké vlny, ktoré sa na iných miestach na Slovensku až v takej miere nenachádzajú. Otiažnosťou je kanál strednej až ťažkej úrovni.

Do konca letných prázdnin zostáva ešte pár voľných dní a tie by bolo vhodné aktívne využiť. Pre tých, ktorí majú radi adrenalín a dobrodružstvo, je vhodným miestom na strávenie výletu práve pobyt na divokej vode. Za najkrajšiu rieku sa považuje rieka Belá, nadivokejší splav si užijete na umelých kanáloch v Čunove či v Liptovskom Mikuláši. Pokojnejšiu jazdu si spolu s priateľmi či rodinou vychutnáte na riekach Váh, Hron či Dunajec.

Text: Simona Ivančáková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *