Nikoho asi neprekvapí oznámenie, že sa deti málo hýbu. Predškoláci a deti na prvom stupni ešte ako-tak, dospievajúci už skoro vôbec. Pre radu rodičov býva varovným signálom až obezita dieťaťa – kým sa hýbe a zostáva štíhle, necháva ich situácia v pokoji. Pohyb ale nie je potreba len kvôli tomu, aby deti nepriberal. Bez pohybu nedochádza u detí k správnemu vývoju mozgu a ostatných telesných orgánov, dieťa má oslabenú imunitu a v neposlednom rade je náchylnejšie k depresiám a psychickým problémom. Viete, koľko pohybu denne potrebuje podľa lekárov školák?

 

Aspom tri hodiny týždenne, prosím vás!

 

Deti sa hýbu čím ďalej tým menej, to je známy fakt. Ešte v 70. rokoch odporúčali doktori školákom 5 – 6 hodín pohybu denne, dnes už sú vďační aj za tri. Mnohí rodičia pohyb neriešia, kým dieťa nie je obézne. Obezita a s ňou spojené choroby ale nie sú jediným rizikom, ktoré nedostatok pohybu prináša. Bez pohybu nedochádza u detí k správnemu vývoju mozgu a ostatných telesných orgánov, dieťa má oslabenú imunitu a v neposlednom rade je náchylnejšíie depresiám a psychickým problémom.

 

Pohyb nie je len pre tlsťochov

Jedným z veľkých mýtov je, že pohyb je potrebný len pre toho, kto chce chudnúť alebo rieši hmotnosť. Nie je to pravda. Strava a pohyb sú dve zložky, ktoré významne a rovnocenne rozhodujú o tom, či človek bude zdravý, alebo chorý. Niektoré veci človek neovplyvní – genetické vybavenie alebo prostredie, v ktorom žije. Ale životný štýl, teda to, čo jeme a ako sa hýbeme, priamo ovplyvňuje to, či sme zdraví, alebo chorí, v plnej polovici prípadov.

 

Zúfalstvo na druhom stupni

Problém je však v tom, že aj keď ľudia možno tušia, že pohyb je prospešný, v realite sa to nijako neodráža. Podľa posledného prieskumu, ktorý si robila iniciatíva Viem, čo jem medzi 4710 žiakmi z Prahy, Juhočeského a Stredočeského kraja, takmer polovica detí trávi pri počítači 2 a viac hodín denne. Podľa údajov WHO sa ako-tak ešte hýbu deti na prvom stupni – denne sa pohybovej aktivite venuje aspoň štvrtina jedenásťročných detí. U pätnásťročných je to už ale len obyčajná pätina. Už dávno tiež neplatí, že deti na vidieku sa hýbu viac ako tých z mesta alebo že „cez víkend to doženú“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *