„Prepáč, dnes nemôžem, mám CrossFit tréning.“ S touto vetou sa stretávam pravidelne, keď si chcem so spolužiačkami urobiť plány po škole. Objavili totiž nový cvičebný program na zlepšenie kondície, spevnenie tela a mnoho ďalších „na“, pre ktoré odporúčajú CrossFit aj ostatným. Je však tento druh cvičenia vhodný naozaj pre každého?

CrossFit sa dá charakterizovať ako športové odvetvie využívajúce rôzne cvičebné metódy a náradie. Nie je určené len bežným priaznivcom, ale uplatňuje sa aj vo výcviku ozbrojených zložiek, špeciálnych jednotiek alebo v bojových umeniach. Pozostáva z gymnastických prvkov, cvikov s vlastnou váhou alebo závažiami s cieľom zabezpečiť všestranný rozvoj športovca.

Túto tréningovú metódu vytvoril v roku 1970 gymnasta Greg Glassman. Praktizovať ju začal vo svojej garáži v Santa Cruz v Kalifornii, ktorá sa na niekoľko rokov stala jedinou CrossFit telocvičňou na svete. Zmena nastala, keď CrossFit prerazil do amerických stredných škôl a športové kluby ho začali využívať ako súčasť prípravy svojich členov. Za hranice USA expandoval v 90. rokoch a odvtedy sa stáva populárnym v čoraz väčšom počte krajín.

Sú len dve možnosti: zostať slabým alebo byť fit

Odolnosť srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, vytrvalosť, sila, kĺbová pohyblivosť, výbušnosť, rýchlosť, koordinácia, rovnováha a presnosť. To je desať čiastkových schopností, ktoré CrossFit pomáha rovnomerne rozvíjať, a tým sa podľa Glassmana odlišuje od jednostranne zameraného fitness programu.

CrossFit však nie je pre všetkých. Keďže ide o komplexný cvičebný program, vyprofilovaným športovcom veľmi neposlúži. Je vhodný skôr pre ľudí, ktorým ide o zlepšenie kondície, vyformovanie postavy či získanie určitej športovej všestrannosti. Výrazný nárast svalovej hmoty alebo zlepšenie maximálneho výkonu v jednotlivých disciplínach profesionál pomocou CrossFitu nedosiahne.

Pre pravidelne trénujúcich je CrossFit niečo viac ako len efektívna cesta k lepšej forme. Považujú ho za životný štýl, ktorého základom je zdravie, bojovnosť, šťastie z prekonania samého seba a spolupatričnosť členov programu.

Najdôležitejšia je disciplína

CrossFit vyniká spomedzi ostatných foriem posilňovania svojou intenzitou a pestrosťou. Keďže cvikov je na výber naozaj dosť, neustále sa obmieňajú, a tak nikdy nevzniknú dva úplne rovnaké tréningy.

Využívané cviky sa dajú rozdeliť do troch kategórií:

  1. Cvičenia so závažím: drepy, čelné drepy, mŕtve ťahy, vzpieračské cviky, tlaky na ramená…
  2. Gymnastické cvičenia: zhyby, kľuky, kľuky na bradlách, výskoky na lavičku, kruhy a iné cviky s vlastnou váhou tela.
  3. Cyklické pohyby aeróbneho charakteru: beh, preskoky švihadla, šprinty, veslovanie na trenažéri.

Počas tréningového programu je potrebné vydať zo seba maximum, pretože cviky sú limitované časom a počtom opakovaní. Tí, čo nedodržiavajú predpísané tempo, sa sami oberajú o plnohodnotný účinok CrossFitu. Aby nedošlo k pretrénovaniu alebo zraneniu, odporúča sa s ním začať až po nadobudnutí určitého kondičného základu a záťaž zvyšovať postupne.

Autor: Dominika Chrastová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *