Cítite sa ospalo? Nie je žiadne tajomstvo, že kvalitný spánok je kľúčom k tomu, aby sme nasledujúci deň mali dostatok energie. Určite to sami poznáte. Keď sa v noci dobre nevyspíte, na druhý deň ste ospalý, nič sa vám nechce a vaše produktivita ide prudko dole. Výskumy amerického zdravotníckeho inštitútu uvádzajú, že až 20% obyvateľov má problémy so spánkom, čo sa zákonite odráža aj v ostatných sférach života.

Podľa vedcov a názorov odborníkov by sme mali spať denne približne 7 až 8 hodín. Náš mozog, rovnako tak i celé naše telo, potrebuje jednoducho vypnúť a oddýchnuť si, inak sa začnú objavovať vedľajšie efekty nedostatku spánku. Tento spánkový deficit sa zásadne prejavuje v činnosti nášho mozgu. Čo sa vlastne deje, keď mozgu nedoprajeme dostatok spánku?

Strata dlhodobých spomienok

Hippokampus je časť mozgu u spánkového laloku. Je zodpovedný za prenos spomienok z krátkodobej pamäte do dlhodobej. Vedci veria, že sa tento prenos odohráva práve, keď spíme. Platí tu jednoduchá rovnica – menej spánku, menej dlhodobých spomienok.

Hnev

Nedostatok spánku spôsobuje, že ľudí myslí negatívne a zameriavajú svoju pozornosť na negatívne stránky života. Dokážu sa rýchlo rozhnevať, dokonca viac vyhľadávajú hádky. Táto emočná nestabilita je spôsobená oslabenou komunikáciou medzi oblasťami mozgu zodpovednými za rozhodovanie a regulovanie pocitov. Kto málo spí, ten je viac agresívny.

„Dlhé vedenie“

Nedostatok spánku ovplyvňuje schopnosť porozumieť súvislostiam a učiť sa. Vedci zistili, že časť mozgu zodpovedná za učenie, vykazovala výrazne nižšie reakciu pri nevyspatýych ľuďoch. Takýto ľudia majú tiež problémy v rámci rozhovore skákať od témy k téme, alebo sa v nich nedokážu ihneď zorientovať. Kto málo spí, tomu to tak rýchlo nepáli.

Halucinácie

Dobre oddýchnutí mozog bez problému filtruje a spracováva podnety z okolia, ako napríklad zvuk, obraz, vôňu a ďalšie. U ľudí, ktorí nespali niekoľko dní, vedci pozorovali, že mozog má problémy správne spracovať tieto podnety. Ich mozog vykazoval protichodné informácie a nastával chaos, ktorý môže vyvrcholiť až halucináciami.

Hlava v oblakoch

Každému z nás sa občas stane, že sa na chvíľku zamyslí a stratí pozornosť. Je to veľmi bežné. Pri nedostatku spánku ide pozornosť výrazne dole. Mozog sa po prebdené noci správa tak, ako keď ho niečo veľmi nudí. Aktivita rapídne klesá, človek je ospalý a výrazne pomalšie reaguje na všetky podnety.

Falošné spomienky

Štúdie ukazujú, že po prebdené noci si ľudí môžu zapamätať nesprávne informácie. Mozog nedokáže vytvoriť správne prepojenie informácií a môže dôjsť k zmätku.

Nezrozumiteľná reč

Spánkový lalok je oblasť mozgu, ktorá spracováva jazyk a reč. Táto oblasť je vysoko aktívna u oddýchnutých a vyspatých ľudí. U nevyspatých aktivita tejto oblasti mozgu vykazuje len malé reakcie. Taký človek môže mať potom problém sa správne vyjadriť a nevie nájsť správne slová na vyslovenie svojich myšlienok.

Zdroj:pinterest

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *