Čo vieš zo zemepisu? Aký máš prehľad o svete, respektíve o mape sveta? Vedel by si pomenovať štáty Európy, alebo si neznalý ako Američania na rôznych vtipných videách ktoré sa vyskytujú po celom internete? Poďme sa pozrieť na zopár zaujímavostí zo sveta geografie!

Na nasledujúcu mapu som dokreslil kopu zelených a červených čiar. Načo sú tam a čo znamenajú? Začnime zo severu. Medzi kontinentom Severnej Ameriky a Európou je značný rozdiel v podnebí, respektíve v počasí. Zelené čiary spájajúce Európu a Ameriku v podstate kopírujú rovnobežky Zeme. Červené čiary, ktoré smerujú pod úplne iným uhlom, kopírujú reálne podnebie/počasie, ktoré je podobné alebo rovnaké pre východiskový a koncový bod. Skvelým príkladom je práve naša krajina. Slovensko je od rovníka vzdialené rovnako, ako napríklad Ottawa v Kanade. Máte pocit, že by sme tu mali rovnaké podnebie? Dokonca aj New York, ktorý je omnoho južnejšie ako Bratislava a má takmer identickú priemernú teplotu. Nebudem opisovať každú čiaru zvlášť, no predstavte si aj krásnu a slnečnú Floridu porovnanú so Sudánom či piesočnatým Egyptom. Tiež to veľmi nesedí, že nie? Všetky tieto paradoxy spôsobuje Golfský prúd, ktorý ochladzuje východné pobrežie Spojených štátov. Preto sa v Amerike nachádzajú územia s rovnakým podnebím omnoho južnejšie, ako v Európe či Afrike. New York na úrovni Grécka? Smiešna predstava, že by mali rovnaké počasie!

Zmena teploty/podnebia vzhľadom na vzdialenosť od rovníku.

Často sa smejeme na názore, že čím severnejšie cestujete po Slovensku, tým chladnejší región objavíte. na maďarskej hranici je omnoho teplejšie ako na Kysuciach, Orave, v Tatrách či Pieninách. Na to má však vplyv nadmorská výška, ktorá zhodou okolností na Slovensku stúpa smerom k severnejším častiam našej krajiny.

Tento fenomén je však len zhodou náhod. V Poľsku to majú presne naopak. Tatry majú v južnej časti krajiny a more (čiže najnižšiu nadmorskú výšku) na severe. Tým pádom v Poľsku to funguje tak, že čím severnejšie cestujete, tým lepšiu dovolenkovú destináciu nájdete. Pri takýchto krátkych vzdialenostiach nevplýva vzdialenosť od rovníka na priemernú teplotu.

Ak sa pozrieme na mapu zobrazenú nižšie, vidíme, že Slovensko je vzdialené od rovníka rovnako ako Austrália, Južná Afrika alebo Antarktída. Presnejšie, k týmto trom oblastiam má najbližšie. Každopádne, nemám pocit že by sme tu mali teplo ako v Juhoafrickej republike, v Sydney, alebo mrazy ako v Antarktíde. Pre podnebie platí mnoho faktorov, nielen nadmorská výška a vzdialenosť od rovníka, na to netreba zabúdať!

Niekoľko jednoduchých a zaujímavých faktov o svete!

1) Let z Európy do Číny trvá v priemere 12 hodín a let naspäť 9. Ako je to možné? Za všetko môže rotácia Zeme. Pri lete tam Zem rotuje v tom smere v ktorom letí lietadlo, takže lietadlo v podstate musí preletieť väčšiu vzdialenosť. Pri lete naspäť lietadlo letí oproti rotácií a tým pádom let trvá omnoho kratšie. Platí to vždy, že pri lete na východ  let trvá dlhšie ako pri lete na západ.

2) Lietadlo Concorde dokázalo preletieť z Európy do Ameriky za necelé 3 hodiny vďaka nadzvukovej rýchlosti, a pristálo o hodinu skôr ako vzlietlo. Nie nie, nebojte sa, nebol to stroj času. Ale keď v Európe vyštartovalo o 12tej na obed, v Amerike pristálo o 11tej na obed, pretože 4 časové zóny dokázalo preletieť len za 3 hodiny. Skrátka úžasné.

3) V Európe je najdrahšia doprava (okrem taxíkov a limuzín) tá vlaková. letenka do Paríža alebo do Londýna Vás vyjde omnoho lacnejšie, ako lístok na vlak.

4) V Berlíne je viac fast-foodov s kebabom ako v Istanbule.

5) Najviac navštevovanou atrakciou v Európe je Disneyland v Paríži.

6) Grónsko je najväčší ostrov na svete

7) Vďaka bájnej Lochneskej príšere „Nessie“ Škótsko zarobí každý rok na turizme 7 miliónov Eur.

8) Dostať sa z Európy do Afriky trvá loďou len polhodinu – zo Španielska, z ktorého do Afriky aj dovidíte!

Aby sme nezostali len pri súčasnej situácií v ktorej sa naša planéta nachádza, pozrite si toto úžasné video, na ktorom vidno ako vznikali kontinenty! Viete ktorý bol prvý, kedy vznikla Austrália a kedy sa odtrhla Amerika? Kedy India narazila na Áziu a vytvorila Himaláje? Na tieto aj ďalšie otázky Vám odpovie toto hypnotické video. Taktiež ukazuje, ako bude vývoj pokračovať v ďalších miliónoch rokov. Škoda že sa toho nedožijeme.

Na záver tu mám úžasné video pre všetkých, ktorí majú problém so svojou predstavivosťou. Dokážete si predstaviť aké veľké sú objekty, ktoré sa vyskytujú v našej slnečnej sústave, galaxií, alebo v celom vesmíre? Nasledujúce video Vám to ukáže! Pokiaľ si myslíte, že Mesiac, Zem, Jupiter alebo Slnko sú veľké, tak sa veľmi mýlite. V závere videa autor napísal krásnu vetu ,tak to poriadne dopozerajte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *