Poznáte to. Ste mladý a chcete sa osamostatniť od rodičov. Najprv si nájdete prácu, niečo nasporíte, možno sa vám pošťastí aj vlastná rodina a napokon hľadáte bývanie. Prejdete si pár inzerátov, ktoré vás však veľmi rýchlo demotivujú, a to najmä cenami. Ale hľadanie bývania sa dá aj zjednodušiť. Riešením je mobilný dom, tzv. mobilheim, za ktorý sa vám poďakuje aj vaša peňaženka.

Čo znamená bývať v mobilnom dome?

Mobilné domy sú vhodné na trvalé bývanie, rekreáciu či podnikateľské priestory. Pochádzajú z USA, kde sa začali vyrábať približne pred 80-timi rokmi a s obľubou sú využívané dodnes. Je to jedna z možností, ako bývať lacnejšie a útulne. Bývanie je  skromnejšie, než v klasickom rodinnom dome či byte, ale stojí za to. Vďaka tomuto domčeku si uvedomíte, koľko málo potrebujete k spokojnosti, aby ste sa doma cítili pohodlne a v bezpečí. Mobilné obydlia kúpite celoročné i sezónne, nové aj použité v rôznych veľkostiach a tvaroch. Väčšinou sú mobilheimy už zariadené nábytkom a spotrebičmi.
Základom mobilheimu je vystužený oceľový rošt podvozku, na ktorý je pripevnený rám mobilného domu. Ten je tvorený z ocele alebo drevených hranolov. Priestor medzi vnútornou a vonkajšou stenou je vyplnený tepelnou izoláciou. Vonkajšia stena je z eloxovaného hliníkového plechu. Hmotnosť takýchto domov je od 6 do 20 ton.

Výhody a nevýhody mobilného bývania

Mobilné domy nie sú viazané na jedno miesto. Na umiestnenie  nepotrebujete žiadne stavebné povolenie. Bývať môžete ihneď, ako vám dom privezú na pozemok. Bývanie v mobilheime je nízkonákladové. Domy sú vo väčšine prípadov zateplené a majú izolačné okná. Ak nie, nemôžete ich využiť na celoročné bývanie. Dodatočne sa dajú zatepliť, ale to predstavuje ďalšie financie.

Svoje nové bývanie si môžete navrhnúť vo vlastnom štýle na zákazku alebo kúpiť už hotový dom výberom z katalógu. Získanie popisného čísla je ťažšie, nakoľko musíte dať domček skolaudovať ako rodinný dom. Mobilheimy často nespĺňajú všetky požiadavky, ktoré vyplývajú z vyhlášky o technických požiadavkách, trvalé bydlisko si teda musíte nahlásiť inde.

Pre niektorých ľudí sú tieto domy málo priestranné a nízke (avšak pri novších modeloch sa s týmto problémom už nestretávame). Mobilheim nie je náročný na údržbu a vyniká bezpečnosťou.

Problémom môže byť získanie hypotéky na tento druh bývania. Dôvod je jednoduchý. Aby ste získali hypotéku, musíte ručiť nehnuteľnosťou a mobilheim sa za nehnuteľnosť nepovažuje. Existujú však iné možnosti financovania pri kúpe, ako napríklad obyčajný úver, bezúčelná pôžička od banky a mnohé ďalšie.

Rozhodli ste sa pre mobilheim?

Ak sa vám tento štýl bývania zapáčil, stačí si už len zvoliť svoj vysnívaný dom. Môžete si ho postaviť vedľa rodičovského domu alebo sa jednoducho zbaliť a ísť na miesto, ktoré je vášmu srdcu najbližšie. A pochopíte, že k životu naozaj netreba veľa. Domov je predsa tam, kde si ho vytvoríte.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *