Snáď každý z nás koncom zimy zatúži po teplejšom počasí a po dlhších slnečných dňoch. A keď to obdobie konečne príde, zrazu sa cítime vyčerpaní a nemáme dostatok síl na to, aby sme si ho náležite vychutnali.
Cítime sa pod psa a hoci je len ráno, krátko po tom, čo sme sa prebudili, zdá sa nám, že sme unavenejší ako večer, keď sme si ľahli do postele. V práci nás trápia bolesti hlavy a neustále zívanie, sme nervóznejší, neustále nás obchádza akási chrípka a čaká na vhodný moment, aby zaútočila v plnej paráde.
Zmena ročného obdobia, zvlášť príchod jari, do istej miery vplýva na každého z nás, bez rozdielu veku a pohlavia. Najčastejšími príznakmi jarnej únavy bývajú:
– bolesti hlavy, neschopnosť sústrediť sa
– nervozita, podráždenosť
– vyčerpanosť, ospalosť, apatia
– nechutenstvo
– zvýšená chorľavosť
V zime sú dni kratšie a noci, počas ktorých regenerujeme svoje telo, zase dlhšie. Je prirodzené, že postupným skracovaním doby spánku a predlžovaním dennej aktivity, pociťujeme spánkový deficit. Náš organizmus sa musí vyrovnať aj so zmenou teploty a premenlivým jarným počasím.
Po zime býva organizmus vyčerpaný rôznymi chorobami, preto väčšina z nás ľahko podľahne jarnej únave. Môže za to aj nedostatok slnečných lúčov v zimnom období a znížený prísun vitamínov v strave. Doprajte si dostatok ovocia a zeleniny, pretože potrebnú dávku vitamínov v prirodzenom stave nenahradia žiadne tabletky.
Ak to nemáte do práce príliš ďaleko, prejdite sa peši. Obzvlášť vtedy, keď sa už zrána rysuje pekný deň a netušíte, dokedy budete dnes v kancelárii. Studený a vlhký jarný vzduch nevysušuje sliznice dýchacích ciest, ktoré sú potom náchylnejšie na infekcie, ale naopak, zvlhčí a zregeneruje ich prirodzeným spôsobom. Vychádzka vás príjemne preberie a pomôže vám načerpať stratenú energiu. Taktiež podporíte svoj krvný beh a určite sa vám zlepší aj nálada.
Ak trpíte výraznými prejavmi jarnej únavy, možno vám pomôže, ak svoj denný režim trochu viac prispôsobíte potrebám svojho tela. Tu je zopár tipov:
– doprajte si toľko spánku, koľko potrebujete
– ak trpíte nechutenstvom, nenúťte sa do jedenia, váš organizmus už nepotrebuje toľko energie na zahrievanie ako v zime
– jedzte ľahšie jedlá s dostatkom vitamínov a stopových prvkov
– čo najviac času sa pohybujte na čerstvom vzduchu
– dodržujte pitný režim
– pomôcť môže aj masáž, aromaterapia, relaxačné cvičenie