Väčšina ľudí považuje bedminton za zaujímavú hru na chatu, k moru alebo na výlet. Vedeli ste však, že tento šport je starší ako hokej a patrí medzi najrýchlejšie a najťažšie športy na svete?

V súčasnosti sa medzi módnymi trendmi opäť objavuje šport či  fyzická aktivita. Ľudia všetkých vekových kategórií chodia do telocvične alebo do prírody, aby si zabehali, zašportovali alebo išli na túru. Do popredia sa však čoraz viac dostávajú netradičné športové aktivity ako crossfit, frisbee alebo aj bedminton. Väčšina ľudí však bedminton stále považuje za činnosť, ktorou si môžu krátiť voľný čas na chate, pri mori alebo na výlete. To je však iba jeden z pohľadov na túto zaujímavú hru.

Na kurte sa práve odohráva zápas zmiešanej štvorhry na olympiáde v Londýne 2012….

Aj toto je bedminton. Práve sa však pozeráme na jeho druhú, súťažnú tvár. Tak ako v každom inom športe aj v tomto sa organizujú turnaje, rebríčky, majstrovstvá Slovenska, Európy či sveta. Bedminton je už 23 rokov olympijským športom. Je starší než hokej, basketbal či hádzaná. Prvý bedmintonový klub vznikol o dva roky skôr ako hokejový. Je to taktiež jeden z najrýchlejších športov na svete a podľa jedného amerického prieskumu je to dokonca tretí najťažší šport po boxe a osemveslici. A taktiež po futbale a krikete tretí najnasovejší šport. Prečo teda, keď sa povie bedminton, nikto si nepredstaví halu plnú nadšených fanúšikov ako pri slove hokej? Je to preto, že na Slovensku sa tento šport začal tešiť obľube až v predchádzajúcich desiatich rokoch, kedy sa počet hráčov zdvojnásobil z 2262 na 5170. Veľkým problémom je nedostatok kvalifikovaných a skúsených trénerov, ktorí by inšpirovali mladších hráčov a taktiež malý záujem širokej verejnosti a médií.  O bedmintone sa nehovorí v televízii, športových novinách, rádiu ani novinách či rôznych časopisoch. S odlišným prístupom sa môžeme stretnúť nielen v ázijských krajinách ako Čína, Indonézia či Kórea, ale aj v susednom Česku alebo neveľmi vzdialenom Srbsku či Dánsku.

Badminton – Yonex All England Open Badminton Championships 2015 – The National Indoor Arena, Birmingham – 7/3/15
China’s Lin Dan in action during the men’s singles semi finals
Action Images via Reuters / Peter Cziborra
Livepic
EDITORIAL USE ONLY.

Našťastie sa situácia na Slovensku začína meniť. Vznikajú nové kluby, telocvične či turnaje a to všetko ako na profesionálnej, tak aj na amatérskej úrovni. Veľmi populárnymi sa v poslednej dobe stávajú amatérske bedmintonové ligy organizované napríklad v Košiciach, Bratislave, Martine, Banskej Bystrici či Púchove. Sú určené práve pre rekreačných hráčov, ktorí sú oboznámení s pravidlami a chcú vyskúšať svoje schopnosti proti novým súperom. Hlavne pre mladších je určite tiež zaujímavá alternatíva zapojenia sa do nejakého klubu, ktorý mu bude ponúkať pravidelné tréningy, účasť na turnajoch, ale taktiež aj možnosť zapojiť sa do nového kolektívu a skúsiť nový šport. Mestá, v ktorých sa na  Slovensku bedminton rozvíja najviac sú Trenčín, Košice, Bratislava, Zvolen, Prešov a Ilava. Na Slovensku je  momentálne viac ako 250 klubov a sú takmer v každom väčšom meste. Kluby sú členmi SZBe (Slovenský zväz bedmintonu). Ten organizuje turnaje, vydáva rebríčky, dohliada na pravidlá. Bedmintonové turnaje sa hrajú šiestich vekových kategóriách: U11 (mladší ako 11 rokov), U13, U15, U17, U19 a dospelí. Súťaží sa v piatich disciplínach, mužskej a ženskej dvojhre, mužskej a ženskej štvorhre a zmiešanej štvorhre. Rebríčky sa vydávajú štyrikrát do roka. Najlepší hráči sa kvalifikujú na majstrovstvá Slovenska a majú šancu prebojovať sa do juniorskej alebo seniorskej reprezentácie Slovenska.

Bedminton patrí teda medzi plnohodnotné športy a záujem oň sa začína rapídne zvyšovať. Preto je veľmi dôležité ho podporovať, aby sme sa aj my raz zaradili medzi krajiny, kde ľudia hrajú bedminton tak často ako ktorýkoľvek iný šport a zaujíma sa o neho verejnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *