Barania hlava – huba, ktorá je typická pre východ Slovenska

16. júna 2018

SEVEROVÝCHOD SLOVENSKA. Huby, ktoré sú na Východnom Slovensku často zbierané sa na západe skoro nevyskytujú!

Nájsť v lese, ľudovo nazvanú, baraniu hlavu, nie je také jednoduché ako pri ostatných hubách.
„Ak má hubár svoje miesto, môže ich nájsť na jednom mieste aj päť-šesť. Ale musí mať svoje miesto,“ zhodnotil hubár zo severovýchodu Slovenska. Ten našiel len pred pár dňami v lese baraniu hlavu o hmotnosti dvoch kilogramov s obvodom deväťdesiat centimetrov.

Nájsť je ich ťažké

Baranie hlavy rastú hlboko v lese a preto sa hľadanie týchto húb dá nazvať aj mierne náročnou túrou – teda čo sa týka času.
„Je to približne päť kilometrov hlboko v lese od domu. A potom ešte niekoľko metrov, kým ich nájdem. Túto som našiel mimoriadne blízko. Asi kilometer od domu,“ skonštatoval hubár.

Epidémia osýpok sa nekontrolovateľne šíri, ohrozené sú ďalšie okresy

Epidémia osýpok na východnom Slovensku neustupuje. Práve naopak. Ohrozené začínajú byť aj ďalšie okresy.  Prvé dva prípady podozrenia na osýpky evidujú u detí v nových l...

Výborné pochutiny

Z baranej hlavy sa dá pripraviť napríklad polievka alebo omáčka. A práve táto huba sa najviac vyskytuje na východnom Slovensku. Na západe ju len tak ľahko nenájdete.
„To je huba, ktorá v podstate na západe Slovenska skoro nerastie. A práve na tom severovýchode je obľúbená a veľmi často zbieraná,“ tvrdí mykologička Ivona Kautmanová.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*