Astronómovia pozorovali obriu kozmickú srážku.Tentokrát to neboli čiernej diery, ale dve neutrónové hviezdy. Vedcom sa táto šanca naskytla vôbec prvýkrát.

 

Svetlo, ktoré z tejto zrážky vzniklo, bolo detekované talianským observatóriom VIRGO a americkými detektormy Packaging (Laser interferometrov Gravitational-Wave Observatory). Explózia dvoch superťažkých hviezd sa nazýva kilonova a došlo k nej 130 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Hydry.

Neutrónové hviezdy sú najhustejšími objektmy vo vesmíre. Ich hustota je trikrát väčšia ako hustota Slnka, čajová lyžička hmoty neutrónovej hviezdy váži miliardy ton. Veľkosť týchto hviezd je pritom len ako jedno veľké mesto na Zemi, ich polomer je okolo 10 kilometrov. Neutrónové hviezdy sú vlastne len jadrá väčších hviezd, ktoré sa zrútili do seba.

Zrážka neutrónových hviezd vypustila do vesmíru tiež silný prúd plazmy, známy ako gamma ray burst (GRB). Pri explózii došlo tiež k vzniku zlata, platiny, Urania a ďalších vzácnych kovov. Viac sa o tejto unikátnej vesmírnej zrážke dozviete v priloženom videu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *