Článkov o alergiách sa objavuje všade stále viac a viac v súvislosti s tým, ako narastá počet ľudí citlivých na najrôznejšie podnety zvonku (poveternostné vplyvy, škodliviny z ovzduší, odevy, chémia, kovy, plasty …) i zvnútra (potravinové alergény). Nechcem nosiť drevo do lesa popisovaním známych skutočností, nasledujúce informácie by mohli poslúžiť predovšetkým ľuďom s citlivou pleťou, u ktorých je väčšinou veľmi problematické odhaliť, a potom úspešne odstrániť príčiny problémov a liečba sa teda sústreďuje skôr na zmiernenie prejavov kožných ochorení. Po vysadení rôznych špeciálnych mastí a medikamentov predpisovaných lekárom, ktoré je možné užívať iba krátkodobo, je vhodné upokojiť pleť nealergizujúcimi prípravkami na bylinkovej báze, ktoré boli na tieto účely užívané i našimi prababičkami. Ide predovšetkým o upokojujúce a čistiace bylinné čaje, kúpele a obklady alebo masti, balzamy a oleje.
Masti a oleje obsahujú najčastejšie účinné látky z nechtíka, repíka, levandule a ľubovníka a dajú sa zakúpiť v lekárňach. Kúpele a čaje pripravíme doma, obvykle tiež z repíka či z ľubovníka, ale môžu obsahovať tiež alchemilku, medovku, prasličku, skorocel, vŕbovú kôru alebo žihľavu.
Príklad kombinovanej kúry:
Po dobu troch až štyroch týždňov pijeme 2 – 3krát denne čaj pripravený sparením jednej polievkovej lyžice bylinkovej zmesi žihľavy, skorocelu, prasličky a vŕbovej kôry štvrťlitrom vriacej vody. Necháme 15 minút vylúhovať.
Súčasne 2 – 3krát do týždňa aplikujeme kúpeľ s bylinkovým odvarom rovnakého zloženia, ktorý pripravíme krátkym povarením desiatich polievkových lyžíc zmesi v piatich litroch vody, necháme štvrť hodiny vylúhovať a odvar vlejeme cez sitko do vane s teplou vodou. Kúpeľ by mal trvať aspoň dvadsať minút.
Pretože ide o starostlivosť o citlivú pleť, je vhodné účinky zmesi vyskúšať najskôr napríklad na predlaktí. Pokiaľ ste alergickí na niektorú z uvedených rastlín, samozrejme sa jej použitiu vyvarujte.