11 faktov o ryšavkách ktoré by ste mohli vedieť

2. októbra 2017

Ryšavky sú v mnohých veciach iné ako ostatné ženy. Rudovlasých krások je na svete málo, a preto sú zriedkavé. Zistite o nich pár zaujímavých faktov.

 

 • Ryšavé slečny patrili v starom Ríme medzi najcennejšie otrokyne. Otrokári ich predávali za dvojnásobné ceny, než za aké ponúkali ostatné ženy. Ryšavky sa dovážali až zo severných krajín, aby sa z ich prítomnosti mohli tešiť bohatí páni.
 • Ryšavkám sa zle prefarbujú vlasy na inú farbu. Ak príde ryšavá žena ku kaderníčke s tým, že chce tmavší odtieň svoje pôvodné farby, holička takmer omdlieva. Tmavší odtieň je takmer nemožné na ryšavé vlasy chytiť. Ich silný vlasový pigment sa tam drží ako kliešť.
 • Ryšavkám rastie oveľa menej vlasov než brunetkám a blondínkam. Navyše ich vlasy sú aj náchylnejšie na negatívne vplyvy a veľa sa lámu. Na prvý pohľad to nejde spoznať, zvlášť na mladých ženách, ale staroba si neskôr vyberie svoju daň.
 • Červenovlásky sú citlivejšie na bolesť z teplôt než brunetky a blondínky. Horšie znášajú veľké mrazy a prehnané letné horúčavy. Ideálna teplota je pre nich na jar, keď je vonku okolo dvadsiatich stupňov a počasie sa príliš rýchlo nemení.
 • Ryšavky si vytvárajú vlastný vitamín D, zatiaľ čo ostatní ho musí získať zo slnka. Ich pokožka je totiž príliš svetlá na to, aby bola schopná absorbovať daný vitamín zo slniečka.
 • Doktori hrdzavým ženám musia dávať o dvadsať percent silnejšie anestetiká ako ostatným ľuďom. Údajne za to môže ich zmutovaný gén MC1R.
 • Najviac ryšaviek žije na severe Európy, v Írsku a Škótsku. Na týchto miestach je sústredené asi dvadsať percent z ryšavej populácie ľudí. U nás sú pravé ryšavky pomerne vzácne, ale hlavne v Írsku ich stretnete veľa.
 • Rudovlasým dievčatám nešedivia vlasy. Je to dané ich silným pigmentom. Najprv štice zrziek zblednú väčšinou až na blond odtieň a až potom zbelia.
 • Ako iste viete, okolo pätnásteho storočia cirkev obviňovala niektoré ženy z čarodejníctva. Tie boli následne mučené a upaľovanie. Väčšina takých dievčat boli ryšavky. Ryšavé vlasy sa vtedy považovali za symbol diabla. Dnes sú ale symbolom krásy a sily.
 • Gény zrejme môžu aj za to, že prevažná väčšina zrziek dokáže písať len ľavou rukou. Až uvidíte nejakú mačku sa ryšavou šticou, sledujte, akou rúkou píše.
 • Najvzácnejšie kombinácia na svete sú ryšavé vlasy s modrými očami. Ak sa nejaká žena narodila s touto famóznou kombináciou, môže si gratulovať, pretože je takmer jedinečná. Len naozaj málo ľudí prišlo na svet s takým darom.

 

Zdroj: koule.cz, Pinterest

Slovenská nadácia srdca, platforma „MOST – Spolu chránime Vaše srdcia, varuje pred obezitou: Výrazne skracuje život a dokázateľne zvyšuje úmrtnosť.

BRATISLAVA 19. septembra 2018 (WBN/PR) - Vysoký krvný tlak, diabetes,  zvýšený cholesterol - všetky tieto ochorenia úzko súvisia s obezitou....

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*