1. Buďte dôslední – majte tréningový plán a dlhodobo sa ho držte. Len málokto si môže dovoliť behať naozaj každý deň, ale už tréning 4x týždenne prináša vašej kondícii 90% toho, čo každodenné trénovanie.
  2. NEPODCEŇUJTE DNI venovanej REGENERÁCIU – po ťažkom tréningu alebo závode sa bežte vyklusat, alebo si naordinujte nejakú ľahkú fyzickú aktivitu ako je bicykel. Odpočinok je SÚČASŤ tréningu, takže ho dodržujte na 100%. Bez výnimky !!!
  3. Kilometre Navyšujte POSTUPNE – za mesiac nie viac ako o 10%. Aj keby sa vaše telo cítilo sebelepšie, vy ste mali energiu na rozdávanie a mali ste pocit, ako veľké ešte máte rezervy. Nikdy totiž nespoznáte, že ste to prehnali, kým nie je naozaj neskoro.
  4. DAJTE PREDNOSŤ mäkkými povrchom – vybetónované cesty a asfaltové chodníky vám pomaly ale isto ničia pri dopadoch šľachy, kĺby i svaly. Top atléti behajú na mäkkom povrchu 90% ich tréningových dávok. Čím viac budete behať po tráve, lesných cestách a dáte častejšie prednosť trailu, tým lepšie pre vás.
  5. Behajte RÝCHLEJŠIE – je ťažké pretekať vyššou rýchlosťou, než ktorú máte natrénované. Či už chcete bežať v závode akúkoľvek rýchlosťou, musíte ju zaradiť do svojich intervalov. Tréning rýchlosti musí zahŕňať MINIMÁLNE rovnakú rýchlosť, ktorú máte ako svoju cieľovú.
  6. posilňujte CELÉ TELO – dobrí bežci makajú na celom svojom tele. Paže poháňajú nohy. Udržujte si svaly hornej polovice tela v rovnakej kondícii ako nohy. Kľučky, príťahy na hrazde, posilňovanie brušných svalov i chrbta (nezabudnite, že oblasť chrbta je súčasťou toho tzv. Core, čiže stredu tela). Odporúčame nevrhať sa na stroja v posilňovni, ale dať prednosť posilňovanie s váhou vlastného tela a zamerať sa na dynamickú flexibilitu, zahrnúť napríklad cviky z jogy.
  7. NOSTE SPRÁVNE TOPÁNKY – za druhou najčastejšou príčinu zranenia bežcov považujeme, hneď za behaním po tvrdom povrchu, pronácii a nestabilitu nohy. Čím viac beháte, tým väčšiu podporu vaše nohy (chodidlá) potrebujú. Nepatrná svalová nerovnováha tak môže znamenať koniec behanie na veľmi dlho.
  8. PRACUJTE od techniky – každý pohyby vášho tela by vás mal poháňať priamo dopredu. Pokiaľ máte zafixovaný zlý pohyb paží alebo je váš krok príliš dlhý, strácate silu. Správne držanie tela a noha dopadajúce priamo pod vás je nevyhnutnosť!
  9. Naučte sa popasovať s HLAVOU- budú chvíle, kedy bude behanie naozaj ťažké, bude to tvrdé a vy sa zrazu dostanete do šedej zóny, ktorá môže byť plná bolesti a pochybností. Choďte ďalej, nenechajte sa zastaviť pocitom psychickej slabosti. Krok za krokom, s myšlienkou a istotou, že táto zóna je len prechod k niečomu skvelému.
  10. Osvojte SI MODERNÉ TECHNOLÓGIE – využívajte vo svoj prospech všetko, čo vám ponúka moderná doba – internet, GPS, športtestery, najnovšie poznatky ohľadom športovej diagnostiky a výživy … To všetko vám môže poslúžiť k tomu, aby ste mali tréning na mieru. Aby ste sledovali svoje výsledky, posúvali svoje výkony a boli krok pred súpermi.

Zdroj: behejsrdcem.cz, Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *