BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – Na vlasy, imunitu, proti vráskam, stresu, infarktu či dokonca aj rakovine. Ktoré oleje majú najviac účinných látok a sú elixírom mladosti?

Rastliny, ktoré dokážu prežiť v drsných prírodných podmienkach, v sebe skrývajú úžasnú zásobáreň cenných látok. Platí to aj v prípade rakytníka rešetliakového a altajského cédru. Najviac prospešných vlastností majú oleje vyrobené z týchto rastlín.

Rakytník a jeho bohatstvo

Rakytník rešetliakový, ostnatý krík dorastajúci do výšky 2,5 až 4 metre, ktorý sa dokázal prispôsobiť aj krutým podmienkam sibírskych oblastí, vzbudil pozornosť ľudových liečiteľov Mongolska a Číny už pred mnohými rokmi. Dnes sa s rakytníkom spája množstvo superlatívnych prívlastkov. Keď výskumy odhalili, koľko biologických aktívnych látok obsahuje rakytník, dali mu experti titul \“Rastlina budúcnosti\“. A zaslúžil si ho právom.

Rakytník a olej, ktorý sa vyrába z jeho bobúľ,  je najlepším zdrojom prirodzeného zoskupenia vyše 190 výživných prvkov. Tento ker obsahuje desať vitamínov, predovšetkým A, B, E, C. Jediný plod rakytníka pokryje odporúčanú dennú dávku C vitamínu ( 25-krát vyššia koncentrácia ako v iných citrusových plodoch). Ďalej obsahuje 24 minerálnych látok a stopových prvkov. Je vynikajúcim zdrojom esenciálnych mastných kyselín (omega- 3, 6, 9), ako i zriedkavej mastnej kyseliny omega-7. V rakytníku nájdete aj bioflavonoidy s vysokým antioxidačným účinkom, betakarotén, zeaxantín a lykopén.

Rakytníkový olej –  účinky

Rakytníkový olej podporuje trávenie, posilňuje imunitu organizmu a zvyšuje odolnosť voči infekciám. Reguluje krvný obeh, podporuje pevnosť ciev a činnosť srdca. Pomáha tiež znížiť hladinu cholesterolu v krvi.

Vedeli ste, že rakytníkový olej pomáha aj pri depresii? Obsahuje totiž alkaloidy, ktoré sa v organizme premieňajú na serotonín, známy hormón šťastia. Tento olej dokáže zredukovať výskyt voľných radikálov v tele a bojovať s rakovinou.

Prostriedok večnej mladosti a krásy

Liečivá moc rakytníka pôsobí nielen zvnútra, ale prejaví sa aj navonok. Tento krík posilňuje totiž nechty i vlasy ( redukuje ich vypadávanie), zlepšuje elasticitu pokožky a kožu chráni aj pred radikálmi a UV žiarením. Upokojuje podráždenú pleť, má regeneračné a hydratačné účinky. Spomaľuje proces starnutia pleti.

Dôležitá je aj jeho úprava. Pravý panenský rakytníkový olej má oranžovú farbu a charakteristickú vôňu.

Céder altajský – multifunkčný zázrak

Céder altajský, rovnako ako rakytník, dokáže prežiť v drsných podmienkach.  Tento „strom života“ dorastá do výšky 40 metrov a pre jeho účinky ho uctievali už dávni obyvatelia sibírskej tajgy.

Nájdete v ňom:

  • vitamíny E, A, skupiny B, PP a D, ktoré sa zúčastňujú na všetkých hlavných funkciách tela,
  • prirodzene sa vyskytujúcu kyselinu gama-linolénovú, ktorá má protizápalové účinky, zabraňuje vytváraniu krvných zrazenín, znižuje \“zlý\“ cholesterol v krvi, urýchľuje odbúravanie tukov, pomáha zbaviť sa nadváhy,
  • stopové prvky, ktoré sú nevyhnutné pre normálne fungovanie organizmu,
  • fosfolipidy, ktoré sa podieľajú na transporte esterov, mastných kyselín a cholesterolu,

Zvlášť cenné sú polynenasýtené mastné kyseliny omega-6 a omega-3, ktoré majú pozitívny vplyv na štruktúru cievnych stien a aktívne sa podieľajú na syntéze rôznych hormónov ako aj udržiavaní mladosti, zdravia a krásy.

Cédrový olej – účinky

Olej zo sibírskeho cédru v minulosti nazývali liekom na 100 chorôb. Vyrába sa z vybraných cédrových orieškov. Je výnimočný tým, že sa nedá urobiť synteticky a svojimi účinkami vie zatieniť aj ostatné oleje. Napríklad má päťkrát väčšie množstvo vitamínu E ako olivový olej a trikrát väčšie ako kokosový.

Cédrový olej má blahodarné účinky na reprodukčný systém, normalizuje hormonálnu rovnováhu, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín  a tým predchádza vzniku infarktu. Tento olej vďaka  vitamínom B a D zlepšuje zloženie krvi  a vďaka vitamínu F pomáha regenerovať bunky v tele.

Pomocník pri chorobách žalúdka a psoriáze

Cédrový olej je tiež výborným pomocníkom pri poruchách spánku a depresiách, pri zmiernení stresu či pri liečení tráviaceho traktu a problémov s vyprázdňovaním. Jeho priaznivé účinky sa prejavujú i pri liečbe rakoviny a vredov žalúdka alebo poruchách štítnej žľazy. Dokáže tiež posilniť našu imunitu a bojovať s chrípkou, nachladnutím alebo zápalom priedušiek.

Elixír mladosti a krásy

Cédrový olej má pozitívne účinky aj na našu pokožku. Napomáha jej omladeniu, dodáva pružnosť pleti a tým zmierňuje vrásky. Spomaľuje tiež proces starnutia a chráni telo pred voľnými radikálmi. Ak vás trápi psoriáza alebo ekzémy, siahnite po cédrovom oleji.

Ostatné 100% prírodné oleje lisované za studena si môžete vybrať tu.

Natívny článok

Viac k témam: BIOPLANETA, cédrový olej, oleje, rakytníkový olej
Zdroj: Webnoviny.sk – Dva oleje zo sibírskeho Altaja s výnimočnými účinkami © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *