Ak sa cítite vyčerpaní mentálne aj fyzicky, skúste s tým niečo urobiť, bez toho aby ste museli odísť na dvojtýždňové dovolenku. Ako dobiť energiu kedykoľvek počas roka?
Spite viac
Ako dlho vám trvá, než po ceste z práce zaspíte v metre alebo v autobuse? Ak vám hlava klesne v priebehu dvoch až piatich minút, nie ste len unavení, ste priamo chronicky nevyspatí. Najjednoduchšie riešenie je ísť si ľahnúť. Namiesto toho kupujeme energy drinky alebo prehĺtame magnézium. Spánok ako by bol v dnešnom rýchlom svete neatraktívny. Zatiaľ čo v roku 1960 bola priemerná doba spánku 8,5 hodiny, v roku 2008 už to bolo len 6,7 hodiny. Bohužiaľ čas spánku sa naďalej skracuje a to je hlavný dôvod, prečo sa toľko z nás ráno cíti, ako by dostali päsťou
Hýbte sa
Keď nemáme energiu, ako prvý obvykle vyškrtneme zo života pohyb. „Musím si najskôr oddýchnuť a potom začnem zase športovať,“ hovoríme si. My ľudia máme jednoducho pocit, že nás šport vyčerpá ešte viac. Fyzicky unavení sa cítiť môžeme, ale mentálne to funguje presne opačne. Pohyb nás nabíja. „Každý to zažil, po nedeľnej prechádzke alebo výlete na bicykli cítime oveľa väčšiu energiu a chuť do života, ako keď celé popoludnie preležíme na gauči.“ Pohyb neznamená, že musíte ísť na hodinu drieť do posilňovne. Precházka postačí. Alebo bežte na chvíľu von o obedňajšej pauze. Na začiatku je potrebné sa trochu premôcť a konať. Keď si prestanete hovoriť, že to nejde, a namiesto toho začnete robiť veci, ktoré by vám mohli energiu dodať, ono sa to aj stane.
Jedzte o niečo lepšie
Že sa na nedostatku fyzickej i mentálnej energie u väčšiny ľudí podieľa najmä zlý jedálniček, predovšetkým nadbytok sacharidov a cukrov, potvrdzujú lekári, výživoví poradcovia aj psychológovia. Keď sme unavení, konzumujeme sacharidy a cukry ešte v niekoľkonásobne väčšom množstve, preto často siahneme po chipsoch alebo čokoláde. Lenže sme potom ešte unavenejší. Nenútime vás vyradiť z jedálnička nič, čo vám chutí, ale je dobré sa nad jedlom zamyslieť. Platí totiž, že jedna akcia ovplyvňuje druhú. Keď začnete zdravo jesť, nájdete v sebe viac energie k pohybu. Keď budete športovať, ucítite sa lepšie. A tak ďalej. Výživoví poradcovia hovoria, že základom správneho jedálnička je mať už ráno predstavu, čo a kde si cez deň dáte za jedlo. Ako náhle vás hlad dostihne, vybehnete do trafiky pre sušienky a napcháte sa v podstate čímkoľvek. Budete naštvaní, bez energie a ešte pritom priberiete. Mimochodom, keď si ráno hodíte do tašky aspoň malú desiatu (napríklad len jablko), zlepší vám to deň.
Relaxujte správne
Všimli ste si, ako sme poslednou dobou nastavení na výkon, že aj poňatie voľného času sa zmenilo v to isté? Počúvajte sa, čo niekedy hovoríte: musím na kozmetiku, aby som bola krásna, musím do fitka, aby som bola štíhla, musím predsa čítať, aby som nepôsobila hlúpo. Všetky tieto aktivity sú síce relaxačné, ale keď im dáte nálepku „musím“, zmení sa okamžite v úlohy a povinnosti. Keď je potom plníte, logicky máte pocit, že nemáte žiadny voľný čas pre seba a neodpočívame, pretože stále niečo robíte. Relaxácia pritom pokojne môže znamenať, že nebudete robiť nič. Alebo pokojne niečo robte, ale len to, čo vás baví a pri čom si naozaj oddýchnete. Niekedy tiež ako relax volíme veci, ktoré sú trendy a robia ich všetci. Ale ruku na srdce, naozaj si práve vy v saune alebo na masáži oddýchnete? Ak nie, vyskúšajte iné možnosti. Všetkým nemusí vyhovovať to isté. Po každej – zvlášť novšie a nevyskúšané – aktivite sa preto zastavte a zistite, aké pocity vám priniesla ihneď potom, ďalší deň, tri dni potom. Podľa nich sa potom riaďte.
Zdroj:pinterest