Lupiny patria k najčastejším ochoreniam kože. Stretne sa s nimi až polovica populácie. Zo zdravotného hľadiska to nie je nič vážne. Avšak z hľadiska estetiky môže ísť o hotovú pohromu. Ako sa s lupinami vysporiadať?

Protivné svrbenie hlavy, trápne škrabanie a drobné šupinky opadané na ramenách. Lupiny síce nie sú zdravotným rizikom, napriek tomu môžu tomu, kto nimi trpí, pekne znepríjemniť život.

Rovnako ako väčšina ďalších kožných chorôb spojená s olupovaním kože a škriabaním vzbudzujú lupiny v ostatných ľuďoch odpor, a postihnutý sa tak v spoločnosti často nemusí cítiť dobre.

Mastné, alebo suché lupiny?

V prvom rade si povedzme, čo sú to vlastne lupiny. Lupiny sú šupinky odumretej kože, ktoré sa tvoria vo vlasoch.

Nie je to nič iné ako zápal pokožky. Zrýchlený vývoj vrchnej šupinatej vrstvy pokožky, kedy sa nahromadené vrstvy šupiniek nekontrolovateľne uvoľňujú a spôsobujú známy nežiaduci jav.

Bežne sa ľudská pokožka obnovuje v intervale štyroch dní, v prípade výskytu lupín je ale tento interval kratší. Nadmerná tvorba zrohovatených buniek potom tiež vedie k zvýšenej produkcii kožného mazu.

Nie sú však lupiny ako lupy. Rozlišujeme dva druhy, a to suché a mastné. Pre suché lupiny je typické, že sa sypú, sú menších rozmerov a väčšinou ich nachádzate na ramenách. Mastné sú tie, ktoré ostávajú na pokožke.

Mastné lupiny sú žltkastej farby a horšie sa odlupujú, čo zvyčajne vedie k podráždeniu pokožky a silnému svrbenie. Kto má mastné lupiny, netrpia toľko tým, že by nachádzal opadané šupinky na oblečení. Na druhej strane mastné lupiny môže sprevádzať zápach. Suché lupiny oproti tomu nezapáchajú a sú aj menej svrbivé.

Čo vedie k vzniku lupín?

Oba dva druhy lupín majú v podstate rovnaké príčiny. Veľmi často sa jedná o reakciu na kvasinky, ktoré sú prirodzenou súčasťou pokožky hlavy. Tieto kvasinky sa živia kožným mazom a zanechávajú po sebe na koži vedľajší produkt. Niekto na tento produkt ale negatívne reaguje, a to práve tvorbou lupín.

Spúšťajúci faktorov však môže byt viac, napríklad aj stres alebo používanie nevhodných prípravkov na vlasovú hygienu.

Podľa trichológov sa k možným príčinám radí aj zdravotná kondícia jedinca. Lupiny sú sprievodný znak napríklad dermatomykózy, niektorých neurologických chorôb alebo psoriázy. Problém môže byť okrem iného aj v nesprávnom jedálničku s nedostatkom vitamínov a minerálov.

Ako sa ich zbaviť navždy?

Bežne ľudia tento problém rieši iba povrchovo, napríklad za pomoci šampónov, čo predstavuje veľmi krátkodobé riešenie. Ak sa chcete lupín zbaviť raz a navždy, musíte začať tento nepríjemný problém riešiť komplexne.

Ak trpíte výskytom lupín dlhodobo, v rádoch mesiacov alebo rokov, je nutné sa dopátrať príčin. S tým vám najlepšie pomôže odborník, – kožný lekár či trichológ – ktorý vykoná vyšetrenie vlasovej pokožky. Trichológ obvykle používa mikrokameru, vďaka ktorej je schopný veľmi presne stanoviť diagnózu. Kožný lekár diagnostikuje štandardne, o čo ide, by mal poznať pohľadom.

Od výsledku sa potom bude odvíjať liečba. Musí sa totiž samozrejme inak postupovať v prípade, keď pôvodcom lupín sú kvasinky a kedy to treba len nesprávna skladba jedálnička.

Čo sa týka svojpomoci, je dobré zvýšiť príjem vitamínu B, ktorý nájdete v kvasniciach, v mäse alebo vajciach. A tiež selénu a zinku, ktorých zdrojom je taktiež mäso, orechy, ďalej zelenej druhy zeleniny a semienka.

Vhodná je pravidelná masáž hlavy končekmi prstov. Pomôcť môže aj aplikovanie citrónovej šťavy alebo grepového extraktu na pokožku hlavy. Z byliniek má pozitívny vplyv odvar zo žihľavy alebo mäty piepornej. Ide však len o babské rady a v prípade dlhodobejších problémov je skutočne vhodnejšie vyhľadať odborníka.

Zdroj:pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *