Dáva vám zima zabrať? Málo svetla, mráz, striedanie teplôt – to všetko je únavné. Ako sa tomu postaviť zdravo a prakticky? Vypestujte si vlastné vitamíny na parapete. Ukážeme vám, ako si pripraviť domáce klíčky a aké bylinky zasiať.

Január je ako stvorený pre pestovanie vlastných byliniek a klíčkov.

Žerucha: vitamíny za 7 dní

Nemáte veľa času a chcete si vitamíny vypestovať rýchlo? Siahnite po žeruche. Tahle nenápadná bylinka vám v teple vyrastie v priebehu niekoľkých dní. Jej drobučké lístky obsahujú veľa céčka, ktoré je dôležité pre posilnenie imunity, ďalej skrývajú vitamíny A alebo E (s omladzujúcimi účinkami) aj vitamíny skupiny B.

Do Európy sa žerucha dostala z Orientu, jej pôvodným domovom je dnešný Irak. V ľudovom liečiteľstve je dobre známa pre svoje blahodarné účinky – používala sa pri liečení močového ústrojenstva a krvotvorby.

Žerucha celkom určite vyrastie aj začiatočníkom a do pestovania môžete pokojne zapojiť tiež deti. Semienka kúpite v záhradníctve za pár korún. Vezmite si ich hneď viac naraz, rastlinu treba vysievať husto, pretože je drobná a lístky sa zberajú strihaním. Žeruchu môžete vysiať v rozostupne v niekoľkých dňoch a žať potom postupne.

Veľkou výhodou je, že nepotrebujete zeminu ani substrát: misku vysteľte obyčajnú vatou, namokro ju a potom husto posypte žeruchovými semienkami. Postavte ju potom na parapet, kde je veľa svetla i teplo. Žeruchu pravidelne zalievajte alebo striekajte vodou pomocou rozprašovača.

Zberať budete už o týždeň. Lístky môžete sypať na cestoviny, rizota, slané koláče, do šalátov alebo len na chlieb s maslom.

Klíčky z parapety

Nemusíte ani čakať, až žerucha povyrastie. „Zbierať“ môžete už samotné klíčky. Sú výdatným zdrojom vitamínov, minerálov a proteínov a ľahko ich „vyrobíte“ aj z lucerny, šošovky, feniklových semienok, cícera, fazule mungo alebo hrachu. Napríklad naklíčené lucerna obsahuje veľa „slnečného“ vitamínu D, ktorého je v zime všeobecne nedostatok.

Na výrobu domácich klíčkov sa predávajú špeciálne zariadenie, ale stačiť vám bude aj obyčajná miska. Keď už sme spomenuli lucernu – jej semienka namočte asi na osem hodín do vody, potom ich zlejte a rozprestrite na dno misky. Postavte na parapet alebo na iné teplé miesto a raz dvakrát denne semienka postriekajte vodou. Úroda vás čaká asi za tri dni.

Čerstvé bylinky i v zime

Ak ste si stredomorské bylinky preniesli z balkóna alebo zo záhonu domov, vytvorte im správne prostredie a budete mať čerstvé vetvičky stále po ruke. Väčšine byliniek vyhovuje pre prezimovaním teplota okolo 10 až 15 ° C. Ani vyššie teploty nie sú na škodu – umožní vám  rýchlejší rast, teda aj väčšiu úrodu.

 

Počas zimy si môžete bylinky vypestovať aj na parapete. Potrebujete len teplo, svetlo a vodu. Vhodná je napríklad Pažítka – možno ju množiť tak, že zo záhonu odkopne trs, presadíte do kvetináča a postavíte na parapet. Na to je dobré myslieť už na jeseň. Pretože teraz sú záhony zazimované a k pažítke sa nedostanete.

V zime sa bude hodiť aj petržlenovou vňať. Možno máte kučeravý petržlen na záhonoch, a tak ste si ju včas odkopali do črepníka. Ľahko ju ale vypestuje aj zo semienok – stačiť vám bude len črepník a kvalitný substrát.

Zdroj:pinterest

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *