Jedna z najčastejších pochybností bežcov začiatočníkov, i tých, ktorí už trénujú nejaký ten piatok: čo jesť pred behaním? Predstavujeme najlepšie a najhoršie jedla pred pretekmi i tréningom.
Hoci každý máme trochu iné zažívanie, chute i jedálniček, existujú potraviny, ktoré zaručene vylepší náš tréning a nepodráždia žalúdok pred výkonom. Čo jesť pred behaním?
Behanie – strava rozhodne o výkone
Nielen posledné jedlo, ale aj celodenná strava (ak bežíte večer) alebo večera v predošlý deň (bežíte ak ráno), rozhodnú o tom, či váš beh bude ľahký a príjemný alebo naopak ťažkopádny a plný nepríjemností. Čo jesť pred behaním je jedna otázka, dôležitou premennou v tejto situácii ale je aj načasovanie.
Vaše posledné jedlo by malo byť cca 2,5 h pred tréningom či pretekmi, ak ide o hlavné jedlo so sacharidmi a bielkovinami, ako je napríklad tanier cestovín so syrom cottage. Jednoducho stráviteľné sacharidy, ako je banán, si môžete dať až 1 h pred behom, trávi sa totiž rýchlejšie.
Čo jesť pred ranným behom – hlavne jednoducho
Behať pred alebo po raňajkách? To záleží predovšetkým na vašom čase. Vstávate Ak kvôli behu o niečo skôr a po dobehnutí mierite rýchlo do sprchy a do práce, ideálne je dať si pred behom malý banán: ten vám dodá energiu po nočnom hladovaní a nezaťaží vás: môžete rovno vybehnúť. Po dobehnutí si dajte raňajky vo forme celozrnných cereálií s mliekom alebo ovocné smoothie s jogurtom.
Ak máte voľnú pracovnú dobu, môžete vsať v pohodlný čas pre vás, raňajkovať napríklad ovsenú kašu s lesným ovocím a po zhruba 2 h vybehnúť. Ďalším jedlom potom bude ľahká desiata po návrate, ktorá by mala obsahovať bielkoviny (vo väčšom množstve, než pred behom) a sacharidy. Ideálne je tvaroh s ovocím alebo obložený chlieb so šunkou a syrom – veľké množstvo bielkovín obsahujú olomoucké syrečky, takže ak ich milujete, nie je čo riešiť.
Potravinou, do ktorej možno žiadnej zázračné nádeje nevkladáte, keď je reč o výkone, je biely jogurt, ktorý obsahuje obsahuje skvelý pomer sacharidov a bielkovín. Nemusíte sa s ním prejedať pred behom, ale zaraďte ho do svojho jedálnička: jeho pravidelná konzumácia sa vďaka probiotickým kultúram postará o vaše zdravé trávenie a vyhnú sa vám zažívacie ťažkosti pri tréningoch a následne aj v Deň D.
Najlepšie jedla pred behaním:
Zemiaky
Zemiaky obohatia vaše tréningy o draslík, minerál, ktorý zabezpečuje komunikáciu medzi nervami a svalmi a tiež pomáha dôležitým živinám dostať sa do buniek, ktoré ich môžu využiť napríklad na vytrvalostnému výkonu. Sladké zemiaky čiže sladké zemiaky a behanie idú tiež dohromady! Majú o niečo menej kalórií, než tie klasické a obohatia váš jedálniček novou chuťou.
Ďatle
Čo jesť pred pretekmi na 10km? A pred maratónom? Absolútna bomba, čo sa týka pred tréningového jedla aj doplnenie energie pri dlhých výbehoch, právom platia za najlepšie jedlá pred výkonom. Hodí
sa, keď vám klesne nálada i sila: môžete s nimi bez problémov nahradiť všetky energetické a iné tyčinky, gély a podobne.
Pretože obsahujú väčšie množstvo glukózy než fruktózy, aj napriek svoju vysokú sladkosť datle nezvýši našu hladinu krvného cukru. To sa hodí, ak sa s behaním snažíte aj schudnúť, a hlavne ak potrebujete postupne čerpať energiu, žiadne skoky a poklesy. Datle a behanie idú ruka v ruke aj vďaka obsahu dvoch esenciálnych minerálov pre bežcov: železo pomáha prenosu kyslíka v krvi a vápnik sa stará o naše silné kosti.
Banány
O banánoch ako super hrdinoch v bežeckej výžive ste už asi počuli. Banány sú naozaj jednou z najlepších potravín, ktoré si pred behom môžete dať, pretože dodajú rýchlu energiu a naše zažívanie si s nimi poradí bez problémov. Pomôžu pri ranných výbehoch, kedy sme po noci hladní, ale nechceme sa hneď pchať ovsenou kašou a čakať, až ju strávime. Banány, rovnako ako zemiaky, patrí medzi prírodné zdroje draslíka. Jesť banány je ale ešte výhodnejšie, pretože je jeme čerstvé a dostaneme tak do tela väčšie množstvo minerálov než z potravín, ktoré sme tepelne upravili.
Cestoviny
Absolútna all-star medzi pred tréningovými jedlami. Ak bežíte popoludní, dajte si porciu cestovín na obed: zasýtia vás na dlhšiu dobu a sú skvele stráviteľné. Celozrnné cestoviny sú pre váš bežný jedálniček bežca skvelé, pred dôležitým pretekom ale radšej voľte tie klasické. Celozrnné výrobky totiž obsahujú príliš veľa vlákniny, ktorá môže pred výkonom spôsobiť hnačku a je o niečo ťažšie na strávenie.
Dajte pozor na omáčky: paradajkovej sa vyhnite aj z dôvodu množstva vlákniny (tá priemyselná má tiež množstvo nepotrebných rafinovaných cukrov) a ani smotanová so syrom nie je pred výbehom dobrou voľbou – obsahuje príliš tuku, ktorý nás pred výkonom zbytočne zaťažia a ako palivo pre svaly ho nevyužijeme.
Zdroj:pinterest