Ďalekohľady na Zemi i vo vesmíre sa spojili, aby nám priniesli nový pohľad na Krabiu hmlovinu. Tá predstavuje pozostatok po výbuchu supernovy SN 1054. Astronómovia publikovali úchvatný snímok hmloviny, ktorý je zložený z piatich fotografií v rôznych častiach spektra.

 

Ďalekohľady na Zemi i vo vesmíre sa spojili, aby nám priniesli nový pohľad na Krabiu hmlovinu, ktorá sa nachádza 6500 svetelných rokov od nás v súhvezdí Býka.

Priemer Krabej hmloviny je približne 11 svetelných rokov a je pozostatkom po výbuchu supernovy SN 1054, ktorú v roku 1054 pozorovali čínski a arabskí astronómovia.

 

Astronómovia predstavili novú snímku hmloviny, ktorá je zložená z piatich fotografií v rôznych častiach spektra:

-červená: fotografie v rádiovej časti spektra, ktorú zaobstarala sieť rádioteleskopov VLA (Karl G. Jansky Very Large Array). Sústava sa nachádza neďaleko amerického mesta Socorro a skladá sa z 27 rádioteleskopov s priemerom 25 metrov.

-žltá: pohľad na hmlovinu v infračervenom žiarení z kozmického ďalekohľadu Spitzer. Vo vesmíre je od roku 2003.

-zelená: hmlovina vo viditeľnej časti spektra okom Hubblovho kozmického ďalekohľadu.

-modrá: ultrafialový pohľad na Krabiu hmlovinu z kozmickej observatória XMM-Newton, ktorá je vo vesmíre od roku 1999.

-fialová: röntgenový snímok hmloviny z ďalšej veľkej kozmickej observatórii. Chandra sa do vesmíru vydala v roku 1999.

Pozostatok po veľmi hmotnej hviezde

Existujú dva typy supernov. V prvom prípade „kradne“ biely trpaslík materiál hviezde, s ktorou je v binárnom páre. Akonáhle hmotnosť bieleho trpaslíka dosiahne 1,4 Slnka, exploduje ako supernova.

V druhom prípade máme veľmi hmotnú hviezdu, ktorá svoj život zakončí výbuchom supernovy. To bol aj prípad SN 1054. Vrchný obal hviezdy je rozmetaný do okolia a stane sa z nej hmlovina. V jej centre zostáva pulzar – rýchlo rotujúce neutrónová hviezda. Objekt s priemerom len niekoľkých kilometrov rotuje tak rýchlo, že sa okolo svojej osi otočí za iba 33 milisekúnd.

Hoci k pozorovaniu supernovy došlo na začiatku 11. storočia, samotná Krabia hmlovina bola objavená až v 30. rokoch 18. storočia.

 

Zdroj: E15, Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *