Čína po desaťročia presadzovala kontroverzný politiku jedného dieťaťa, teraz prichádzajú na rad psi. Ich majiteľa z východočínskeho mesta Čching-tao, ktorí majú viac ako jedného domáceho maznáčika, tak čaká Sofiina voľba. Budú sa musieť rozhodnúť, ktorého psíka si doma ponechajú, ostatní budú musieť odovzdať na adopciu.

Obsahom kontroverzné protimaznáčikovskej novely je aj zákaz 40 „divokých“ plemien pre obyvateľov žijúcich v centre mesta. Medzi rasami, ktoré radkyňa z Čching-tao v centre nechce vidieť, je napríklad Tibetský mastif, Nemecký ovčiak alebo japonské plemeno Akita Inu známe z filmu Hačikó – príbeh psa.

Mesto za snahy obmedziť počet psov v uliciach okamžite schytal vlnu kritiky ľudí na sociálnych sieťach. „V minulosti sme zavádzali politiku jedného dieťaťa, teraz máme politiku jedného psa. Nevieme, koľko nevinných životov bude opäť zabitých, „napísal jeden z užívateľov sociálnej siete Sina Weibo, ktorá je čínskou obdobou twitteri.

Iní majitelia psov zase zúria kvôli neurčitej znene novely. „Ak mám jedno zo zakázaných plemien, mám ho zabiť? Podľa týchto pravidiel nemám inú možnosť, „napísal jeden z rozhorčených používateľov.

Podľa serveru The Guardian mesto zavedením nových pravidiel odôvodňuje tým, že „si psi zadovažuje čoraz viac ľudí, čo vedie k tomu, že niektorí psi znepokojujú obyvateľov a v niektorých prípadoch dokonca napádajú ľudí,“ tvrdí jeden z miestnych úradníkov.

V roku 2015 bolo v Číne 100 miliónov domácich maznáčikov, z toho 62 percent psov a 19 percent mačiek. Každým rokom pritom ich počet stúpa o desať percent. Mať psa v Čína je výsadou hlavne mladších ročníkov – drvivej väčšine majiteľov je menej ako 45 rokov.

Čching-tao nie je jediným čínskym mestom, ktoré sa rozhodlo pristúpiť k takto razantnému kroku. Politiku jedného psa už v roku 2009 zaviedlo napríklad mesto Čcheng-tu na juhozápade krajiny a s myšlienkou si pohrávali aj Čchang-čou, ktoré však po vlne obrovskej kritiky návrh stiahlo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *