Hľadáte ďalšie spôsoby, ako ušetriť čas a peniaze? Zoznámime vás s desiatimi potravinami, ktoré by vám určite nikdy nenapadlo zmraziť. Ako to robiť správne?

Vaječné bielky i žĺtky

Poznáte to.  Varíte, pečiete a nakoniec vám zostanú bielky, alebo naopak zase žĺtky. Tie potom obvykle v mištičke alebo hrnčeku dáme do chladničky, kde pomaly vysychajú a bujnejú v nich baktérie. A nakoniec ich aj tak vylejeme do odpadu. To je ale veľká škoda. Môžete ich totiž zamraziť a využiť ich inokedy.

Príprava je jednoduchá. Bielky mierne rozšľahajte, rozdeľte do formičiek na ľadové kocky a nechajte dôkladne zmrznúť. Mrazené kocky preložte do mraziaceho vrecka, v ktorom vám vydržia až 6 mesiacov. Nezabudnite si ho označiť dátumom zmrazenia. Ak vám zostanú žĺtky, dajte ich do nádobky, zalejte olejom a zmrazte. Po rozmrazení žĺtky vyberte z oleja a môžete ich spracovať akýmkoľvek bežným spôsobom. Nikdy ale nezmrazujte varené alebo vyprážané vajcia, pretože po rozmrazení majú gumovú konzistenciu.

Mlieko

Áno, môžete zmraziť aj mlieko! Je ale pravda, že po rozmrazení sa hodí skôr do varenia či pečenia než na priamu spotrebu. Môžu sa v ňom totiž vytvoriť hrudky. Nalejte ho do mrazuvzdornej, vzduchotesnej nádoby a nechajte v nej dostatok voľného priestoru, pretože po zmrznutí zväčší svoj objem. Rozmrazujte ho pozvoľna, najlepšie cez noc. Potom ho dôkladne pretrepte.

Syry

Drobné prebytky syrov tiež pokojne môžete zamraziť a potom ich pridať napríklad do polievky. Zvyšky strúhaného syra môžete zmraziť v mikroténovom vrecúšku a potom ich pridať do pokrmov či omáčok priamo z mrazničky. Syry si ale tiež môžete predmraziť napríklad pred cestou na dovolenku. Zmrazujte radšej syry s väčším obsahom tuku zabalené do alobalu. Menej tučné syry pred mrazením nastrúhajte a uložte do uzavretých misiek. Mäkké syry zamrazte nerozbalené a uložené v mikroténových vrecúškach. Plátkový syr zamrazujte preložený fóliou alebo alobalom. Hermelín musí byť pred zmrazením už vyzretý, po rozmrazení totiž už nie je schopný zrenia.

Maslo

Pri dnešných cenách masla je pomerne výhodné nakúpiť si ho väčšie množstvo, keď sa za akčnú cenu objaví v ponuke niektorého zo supermarketov. Maslo môžete mať zmrazené až šesť mesiacov. Po dlhšej dobe by sa vám ale mohlo pokaziť. Nechajte ho len rozmraziť cez noc, ráno bude chutiť ako čerstvé.

Šľahačková smotana

Keď vám zostane šľahaná smotana, nastriekajte na tanier alebo podnos úhľadné kopčeky a dajte ich zmraziť. Keď šľahačka stvrdne, kopčeky uvoľnite nožom a vložte do mikroténového vrecúška a do mrazničky. Budete tak mať pripravenú šľahačku na viedenskú kávu alebo napríklad ozdobenie dezertov. Šľahačka vybratá z mrazničky rozmrzne za pár minút.

Banány

Ak máte doma nejaké prezreté banány, na ktoré už nemáte chuť, nevyhadzujte ich, ale zamrazte. Neskôr ich môžete využiť na upečenie nejakého výborného múčnika. Uvidíte, že sa po takomto voňavom banánovom chlebe alebo krásne vlhkej banánovej bábovke len zapráši.

Banány olúpte a dajte ich do mraziaceho vrecka. Pred použitím ich potom jednoducho rozmrazte pri izbovej teplote.

Nakrájaná cibuľa

Prehnali ste to s odhadom a v zápale krájanie ste nakrájali o jednu či dve cibule viac? Nevadí! Ušetríte si prácu a čas na inokedy. Nakrájanú cibuľu dajte do dobre tesniaceho vrecka a zmrazte. Potrebné množstvo si potom ľahko odlomíme a zvyšok môžete zase vrátiť späť. Cibuľu pred použitím nie je potrebné rozmrazovať, do varenia ju môžete použiť priamo z mrazničky. Mrazená cibuľa vydrží až 6 mesiacov.

Nasekaný zázvor a cesnak

Rovnako ako cibuľu, aj cesnak a zázvor môžete pri varení používať priamo v zmrazenom stave. Aj v tomto prípade tak môžete ušetriť čas. Olúpte a nakrájajte cesnak alebo zázvor na malé kúsky a dajte do mraziaceho vrecka. Zmraziť ich môžete na dobu až 3 mesiacov.

Víno

Ak vám zostalo doma načaté víno, z ktorého ste dve deci použili do varenia, zvyšok zamrazte. V mrazničke vám vydrží 3 mesiace. Rozmrazené síce už nebude vhodné na pitie, ale bude ideálne pre varenie.

Rozlejte ho do formičiek na ľadové kocky a nechajte dôkladne zmrznúť. Mrazené kocky potom len preložte do mraziaceho vrecka. Pred použitím ho nemusíte rozmrazovať.

Pesto

Aj keď cestoviny s pestom milujeme, zase tak často ich nejeme. Je ale škoda nechať drahé pesto pokaziť. Aj táto dobrota sa dá totiž skvele zamraziť.

Rozdeľte ho lyžičkou do formičiek na ľadové kocky a nechajte dôkladne zmrznúť. Mrazené kocky potom len preložte do mraziaceho vrecka, v ktorom vám vydrží až 3 mesiace. Každá kocka sa potom približne rovná jednej polievkovej lyžici čerstvého pesta.

Zdroj:pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *