Máte pocit, že zrazu na vás všetko padá. Nevybavené pracovné záležitosti, doma kopec nevyžehlenej bielizne, poloprázdna chladnička. A vám sa nič nechce. Jednoducho, zrazu nevládzete.

Je to diagnóza. Nie lenivosť!

Chronická únava je fenomén, ktorý dokáže potichučky, nenápadne, ale systematicky zničiť všetko, čo sme si doteraz budovali. Niektorí z pacientov dokonca nemôžu ani pracovať, musia si ľahnúť a sú odkázaní na cudziu pomoc. Z úspešného človeka, ktorý pracoval s plným nasadeným, sa naozaj môže stať doslova mátoha. Chronický únavový syndróm, ale ten naozajstný, ako je zaradený v medzinárodnej klasifikácii diagnóz, to je skutočne závažné a zničujúce ochorenie, ktoré sa prejavuje tak, že človek nevládze urobiť ani pár krokov, leží na posteli, nie je schopný prakticky žiadnej aktivity.

Príčin, prečo sme unavení, je veľmi veľa, môže ísť o akékoľvek chronické ochorenie. O chronickej únave možno hovoriť iba vtedy, ak lekári vylúčia iné choroby, ktoré sprevádza veľká únava. Ide napríklad o nádorové ochorenie, lymskú boreliózu, cukrovku, nadváhu, psychiatrické choroby, najmä depresie, poruchu štítnej žľazy. Najprv treba urobiť diferenciálne vyšetrenia, diagnostiku, vypátrať, z čoho únava pochádza. Chronický únavový syndróm musí spĺňať presne určené kritériá.

 

Mnohí lekári ju neuznávajú

Nájsť pravú príčinu chronickej únavy je často priam ako detektívka, mnohí lekári chronický únavový syndróm (CHUS) ako diagnózu dokonca ani neuznávajú, niektorí ním označia aj to, čo ním nie je.

Výzva na odpočinok

Únava, ktorá trvá dlhšie ako 6 týždňov, si zaslúži jednoznačne významnú pozornosť. Môže byť varovným signálom, že v organizme sa niečo deje, niečo nie je v poriadku.

Podobne ako bolesť nás má varovať. Je to signál tela aj duše – človeče, brzdi! Žiaľ, veľmi často v zajatí termínov, úloh nereagujeme. Však ja niečo vydržím, povieme si a pokračujeme v pekelnom tempe. Následky sa skôr či neskôr dostavia. Signál, ktorý telo vysiela, by sme nemali prehliadať. Môže ísť o prepracovanosť, nevyriešený konflikt v rodine či na pracovisku, môže ísť povírusový stav, ale aj o skryté nádorové ochorenie.

Kto je najviac ohrozený

Chronický únavový syndróm postihuje najčastejšie ženy vo veku 25 až 45 rokov. Ohrozené sú najmä citlivé, úzkostlivé ženy a najmä tí, ktorí sa dlhodobo prepínajú v práci a žijú ustavične v strese. Postihuje ľudí s veľkým zmyslom pre povinnosť, zodpovedných, úzkostlivých, ktorí sú zvyknutí podávať vždy maximálny výkon, prepínajú svoje sily a nedokážu alebo nemôžu odpočívať. Na chronický únavový syndróm vraj nikdy neochorejú egoisti a flegmatici.

Únava sa nedá zmerať

Najmodernejšími prístrojmi síce dokážeme zmerať všeličo, ale únavu nie. Z medicínskeho hľadiska je únava subjektívny príznak, problém, ktorý pacient síce veľmi dobre vníma, sužuje ho, ale zmerať sa nedá. V Čechách pôsobí Združenie ľudí postihnutých únavovým syndrómom. Títo ľudia, správajúci sa ako mátohy, sú totiž v skutočnosti veľkí nešťastníci, okolie a často i lekári ich často považujú za hypochondrov. Pacienti, ktorí chodia od ambulancie k ambulancii, sa často cítia ako totálni hlupáci. Ako balzam potom pôsobí, ak si môžu o svojom probléme pohovoriť podobným nešťastníkom a vymeniť si skúsenosti. flegmatici.

Ako sa to lieči?

Rady lekárov znejú tak banálne ako pri ostatných civilizačných chorobách – zdravý životný štýl, zdravá výživa, žiadne fajčenie, málo alkoholu, pravidelný a aktívny odpočinok, posilňovanie fyzickej kondície a dostatok spánku, prípadná psychoterapia, lebo asi až 15 percent prípadov chronickej únavy ide na vrub psychickým problémom, najmä neriešeným osobným konfliktom. Najskôr treba preskúmať denný a spánkový režim pacienta a upraviť ho. Pomôcť by mohla aj fytoterapeutická liečba. Odporúčajú sa prípravky, ktoré čiastočne utlmujú bolesť a zápal a zároveň podporujú odolnosť organizmu. Ide o horčík a zinok, vitamín C, B1, B6, A, E, multivitamínové preparáty s vyváženým obsahom vitamínov, prípravky z nenasýtených mastných kyselín, niektoré aminokyseliny a iné potravinové doplnky, ako napríklad gél z aloy alebo systémová enzýmoterapia.

Čo ešte pomáha

  • Akékoľvek energetické cvičenia, ako je čikung, joga, taiči, päť tibeťanov.
  • Zmena stravy: vyskúšajte aspoň jeden mesiac len surovú zeleninu vo forme šalátov, teda nič iné len zeleninu, trochu olivového oleja, morskú soľ a minerálky.
  • Prijímajte zvýšené množstvo minerálov v tabletkách, jód a antioxidanty (vitamín A, C, E a selén).
  • Zmeňte režim dňa, pridajte večernú prechádzku, aspoň 30 minút.
  • Spať choďte skôr ako obyčajne, o desiatej by ste mali byť už v posteli.

Mám naozaj chronický únavový syndróm?

Na posúdenie závažnosti chronického únavového syndrómu majú lekári tzv. veľké a malé Holmesove kritériá.

Veľké kritériá:

  • náhla a opakujúca sa únava, ktorá zníži doterajšiu aktivitu asi o 50 percent a trvá dlhšie ako 6 mesiacov,
  • veľké vyčerpanie, absolútna strata výdrže,
  • nevysvetliteľná svalová slabosť, bolesti svalstva a únava po záťaži, ktorú človek predtým bez problémov zvládal.

Malé subjektívne kritériá:

  • zvýšená teplota ( 37,3 až 38 stupňov),
  • bolesti hlavy (najčastejšie v oblasti čela a za ušami),
  • dlhodobé bolesti v hrdle,
  • zväčšenie a zvýšená citlivosť lymfatických uzlín (zvyčajne na krku),
  • zimnica,
  • svalové bolesti spontánne aj na dotyk,
  • zápcha a poruchy sexuálnych funkcií,
  • migrujúce bolesti malých aj veľkých kĺbov, sčervenanie, bez opuchov (bez patologického röntgenového nálezu),
  • poruchy spánku v zmysle skorého budenia – typicky okolo tretej ráno,
  • svetloplachosť, ťažké sústredenie sa, porucha zapamätania, poruchy videnia, podráždenosť, napätie, pocity vnútorného nepokoja a strachu,
  • depresie

Objektívne kritériá

(tie, ktoré si môže lekár opakovane overiť):

  • zvýšená teplota,
  • zápal nosohltanu,
  • bolestivé či zväčšené lymfatické uzliny.

Na to, aby lekár začal uvažovať, že máte chronický únavový syndróm, musí pacient spĺňať aspoň dve veľké, šesť malých a dve objektívne kritériá, alebo dve veľké a osem malých kritérií.

Zdroj:instagram

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *