Deň čokolády si ľudstvo pripomína už od roku 1550, keď sa sladká maškrta objavila na pultoch obchodov v Európe. Doviezli ju od mexických Indiánov.
Plody kakaovníka, ktoré milujeme všetci
Ku kávičke, za odmenu alebo ako darček pre blízkeho k sviatku. Čokoláda patrí medzi najpopulárnejšie sladkosti na svete a málokto jej povie nie. Vyrába sa zo zrniek tropického kakaovníka. Výsledný produkt poznáme ako kakao, po ochutení a ďalšom spracovaní sa čokoláda stáva sladkosťou, ako ju poznáme všetci. Tá je obvykle osladená cukrom a inými prísadami, napríklad kúskami ovocia a spracovaná do čokoládových tabličiek alebo do obľúbeného nápoja, horúcej čokolády. Pri jej výrobe sa využívajú tri typy zŕn: Criollo, Forastero a Trinitario, ktoré sú kombináciou prvých dvoch. Najväčšie zastúpenie v čokoládovom priemysle majú zrná Forastero, z ktorých sa vyrába až 80% všetkých čokoládových produktov.
Sladká maškrta je aj liečivá
Dnes si môžeme vyberať z veľkého množstva produktov, ktoré sú označené ako čokoládové. Na trhu sa však často objavujú výrobky, ktoré sú iba napodobeninou čokolády. Tieto „falošné“ však majú s pravými čokoládami spoločný akurát tak názov. Sú zmesou prevažne stuženého tuku, cukru a s minimálnym podielom kakaa. Je preto potrebné sledovať obal a ubezpečiť sa, že ide oprodukt z pravej čokolády. Kvalitnú čokoládu spoznáte už podľa chuti. Keďže obsahuje 70 a viac percent kakaa a nepridáva sa do nej zbytočné množstvo cukru, je horkejšia. V malom množstve má kvalitná čokoláda dokonca liečivé účinky. Vedci zistili, že kakao dokáže pozitívne vplývať na krvný tlak a udržuje ho na normálnych hodnotách. Liečivé účinky sa pripisujú flavonoidom, ktorých bohatým zdrojom sú práve kakaové bôby. Flavonoidy sú zlúčeniny nachádzajúce sa v rastlinách, ako aj potravinách a nápojoch rastlinného pôvodu. Ich pravidelná konzumácia znižuje riziko viacerých chronických ochorení, ako je rakovina či mozgová príhoda. Sú tiež dobrými antioxidantmi.
Aj kvalitu s mierou
Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. O čokoláde a sladkostiach všeobecne to platí dvojnásobne. Práve veľké množstvo cukru a tuku, ktoré si denne kladieme do úst, má za následok nárast prípadov obezity a ďalších zdravotných problémov. V dnešnej konzumnej spoločnosti by sme sa mali naučiť spomaliť aj čo sa týka jedenia a maškrtenia. Nehltať všetko naraz, ale vedieť vychutnávať. Nechajte tabličku čokolády, nech sa vám sama v ústach roztopí. Užijete si hotovú čokoládovú vášeň a zároveň pocítite, že vám postačí menšie množstvo sladkého, než keby ste čokoládu pohrýzli a ihneď zjedli. Takéto pomalé vychutnávanie si kvalitnej čokolády je tiež pohladením pre dušu. Ľudové príslovie to vystihuje slovami: Neexistuje problém, ktorý by nevyriešil kúsok čokolády.