Život nás mnohokrát stavia na križovatku a my si musíme vybrať jednu cestu, ktorou sa vydáme. Starostlivo zvažujeme klady a zápory každej varianty a váhame. Rozhodovanie je dôležitá zručnosť, ktorú všetci potrebujeme k posunu vpred ako v našej kariére, tak v živote. Lenže, čo keď sa jednoducho nedokážeme rozhodnúť? Čo s tým?

Každý deň často prechádzame stovkami malých a možno nevýznamných rozhodnutí. Kedy vstať, cvičiť, alebo nie, čo si vziať na seba, čo jesť, kam ísť, ako ísť a oveľa viac. Tieto rozhodnutia sa robia počas zlomku sekundy, sú ľahké a nemajú zásadný vplyv na náš život. Čo si dáme na raňajky, nezmení náš život ani svet. Na dôležitosti stúpa, čím viac je ovplyvňované vonkajšími faktormi. Oblečenie, inak nedôležité, získava zásadnú úlohu, ak ide o dôležitú schôdzku. Ak máte problémy pri rozhodovaní, premýšľate o svojich voľbách ešte nasledujúce dni, či ste urobila dobre, chce to razantne zakročiť. Niekedy skrátka nie je čas na dlhé zvažovanie výhod a nevýhod, chce to sa rozhodnúť ľahko a rýchlo.

Pamätajte:

  • Viac myslenia nie je vždy dobré myslenie.
  • Naučte sa dôverovať vašej intuícii.
  • Stanovte si termín rozhodnutia.
  • Prijmite, že nemôžete mať vždy všetko; možno budete musieť urobiť malý kompromis.
  • Aj zlé rozhodnutie má svoj pozitívny vplyv. Život nás skúša a my musíme prekonávať prekážky a učiť sa. Nie je potreba sa rúcať.

Pravidlo 10/10/10

Keď si uvedomíte, že s rozhodovaním máte problém, ste na najlepšej ceste k náprave. Nedokážete si objednať večeru, dlho pozeráte do jedálneho lístka, a keď príde čašník, neviete? Potom je čas, aby ste si vylepšila svoje rozhodovacie schopnosti.

Suzy Welch je autorkou mnohých obchodných publikácií a vynašla jednoduchý nástroj, ktorý nám môže pomôcť rozhodnúť sa. Odporúča techniku ​​10/10/10, vďaka ktorej premyslíme rozhodnutie, ktoré hodláme urobiť v troch rôznych časových intervaloch: Ako sa po ňom budeme cítiť za 10 minút? Ako asi za 10 mesiacov? Ako asi za 10 rokov? Tento nástroj nám v podstate pomáha vidieť veci s čerstvou perspektívou a uisťuje nás, že ľútosť nie je súčasťou nášho života, ak môžeme predvídať vplyv nášho rozhodnutia.

Pripravte sa na najhoršie

Niekedy nás rozhodovanie paralyzuje tak, že nemôžeme ani hovoriť, pretože sa bojíme výsledku, ktorý naše rozhodnutie prinesie. Kľúčom k tomu, aby sme sa dostali z tohto stavu, je čeliť obavám a pomenovať ich. Napíšte si najhoršie veci, ktoré by sa mohli stať pri rozhodnutí, ktoré sa chystáte urobiť. Ďalším krokom je uvedomiť si, že sa dokážete vysporiadať s tým najhorším scenárom. Nefunguje vaše manželstvo? Pokiaľ dôjde k odlúčeniu alebo dokonca k rozvodu, dokážete sa sama postarať o deti a zabezpečiť finančne domácnosť? Premýšľajte o tom dlho a tvrdo, časom zistíte, že aj keď sú vaše obavy a najhorší scenár ťažké, môžu byť tiež zvládnuteľné.

Zapísať klady a zápory

TED Talker Ruth Chang, profesorka právnej vedy, navrhla jednoduchý spôsob, ako urýchliť rozhodovacie schopnosti. Hovorí, že je dobré si zapísať klady a zápory rozhodnutia, ktoré sa chystáme urobiť. Toto riešenie je veľmi efektívne, keď sme v rozhodovaní nad dvoma možnosťami a obe sa zdajú byť dobré. Ak uvediete výhody a nevýhody oboch možností, zamerajte sa na výhody a vypočujte svoju intuíciu. Na tú sa oplatí v dnešnej rýchlej a modernej dobe spoliehať. Pred mnohými rokmi bolo rozhodovanie jednoduchšie ako to, čo je dnes. Prečo? Pretože to nezahŕňalo toľko možností. Nákup košele bol tak jednoduchý, pretože všetko, čo ste mali urobiť, bolo vybrať veľkosť a farbu. Teraz, ak pôjdete kúpiť košeľu, musíte vybrať typ, tvar, gombíky, látku, strih, steh, vzorka, golier, farbu, veľkosť …

Barry Schwartz, americký sociológ a psychológ, to výrečne uvádza vo svojej TED Talk: „Dnes máme toľko možností, že každé naše rozhodnutie, či už je to dobré alebo zlé, obsahuje chuť ľútosti. Riešením je voliť 2-3 alternatívy a počúvať intuíciu. Čo sa týka tých všetkých tisíce vecí okolo, nechajte svet dýchať. Ak ste po svojej rozhodnutie spokojná, nie je dôvod o tom ďalej premýšľať. „Užívajte si fajn pocit a neriešte.

Zdroj:pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *