Siquijor – magický ostrov Filipín, plný démonov a šamanov

9. februára 2018

Filipínci veria, že je to voodoo ostrov, a boja sa tam  jazdiť. Či sú to mladí, vysokoškolsky vzdelaní ľudia pracujúci v centre Manily, vodiči , alebo prevádzkovatelia reštaurácií a rezortov, väčšina má jasno. S tajomnými silami a miestnymi čarodejníkovi na ostrove neradno si zahrávať.

Španieli ho pomenovali Isla del Fuego, ostrov Ohňa, pretože v noci z diaľky vyzerá, ako by horel. Teória, prečo tomu tak je, sa rôznia. Niekto tvrdí, že je na ostrove veľké množstvo svetlušiek, iní zas, že to miestne čarodejnice a černokňažníci varia svoje lektvary. Cestovatelia ostrov vyhľadávajú čím ďalej tým častejšie pre jeho pokojnú atmosféru, biele pláže, podmorské rezervácie – a tajomnú auru, ktorou je opradený.

Démoni ostrova

Ak vás zaujímajú liečitelia, mágovia ovládajúci sily dobré i zlé, posvätné a strašidelná miesta, čarovné predmety či prahnete po kúzelnom elixíru, ťažko na Filipínach nájdete vhodnejšie miesto. Na malom ostrove, ktorý na skútri obídete za dve hodinky, to všetko nájdete. Musíte si však dávať pozor na stvorenia, ktorá tu majú svoje pôsobisko. Na ostrove sa pohybujú duchovia, sirény a elfovia, ktorým sa hovorí „engkanto“. Sú to bytosti berúce na seba rôzne podoby a môžu stáť na strane dobra i zla. Môžu na vás teda zoslať ako zdravie a bohatstvo, tak chorobu a smolu. Radi sledujú cestovateľov, ktorí sa pohybujú po pralese, a unášajú ich, čomu sa dá predísť nosením amuletov.

Kapor a AGTA žijú v posvätnom strome „Bale tree“. Jedná sa o filipínsku odrodu figovníka a podľa filipínskej mytológie býva domovom mýtických a strašidelných bytostí. Kapra aj AGTA na seba najčastejšie berú podobu čierneho muža, ktorý má nohy dlhé ako kmeň stromu a oči veľké ako taniere. Sedí na strome a kráti si dlhú chvíľu fajčením cigary. Siquijorský posvätný strom tu rastie údajne vyše štyristo rokov. Je stále živý, pravdepodobne vďaka tomu, že priamo spod stromu vyviera prameň, a je to jedno z miest, kde údajne prebiehajú čarodejnícke rituály. Hoci je na strom s jeho šľahúne impozantný pohľad, miesto trochu stratilo na svojej magickosti tým, že prameň miestni ohradili betónovým múrikom a do vzniknutej tône nasadili Garra Rufa rybky. U siquijorského posvätného stromu sa s obľubou natáčajú filipínskej horory.

Engkanto, kapor a AGTA sú milými spoločníkmi oproti najdesivejšie bytosti, ktorú na Filipínach môžete stretnúť. Tá sa neobmedzuje iba na Siquijor, ale vyskytuje sa v celom Visayském súostroví, na častiach ostrova Mindanao a na južnom Luzonu. Aswang je niečo medzi naším upírom, Ghul a černokňažníkom. Je obzvlášť zákerný, pretože vo dne vyzerá ako človek, môže to byť napríklad aj váš sused. V noci sa živia mŕtvolami, nenarodenými deťmi, ktoré pomocou dlhého sosák vysaje priamo z matkinho lona, ​​prípadne malými deťmi. Dobrá správa je, že ak máte Aswanga za suseda, ste paradoxne chránení, pretože sa bude vydávať na lov do vzdialených miest, aby ste ho nezačali podozrievať. Ak by ste predsa len podozrenie poňali, pozrite sa mu vo dne zblízka do očí. Keď sa v odraze jeho krvou podliatych očiach uvidíte hore nohami, máte čo do činenia s týmto démonom. Keď v minulosti miestnej mali podozrenie, že sa v ich dedine démon nachádza, zabili ho.

Prvýkrát u čarodejníka

Hrozba siquijorských monštier nám môže pripadať pomerne zábavná, inak je tomu ale so siquijorskými liečiteľmi. Oficiálne na ostrove pôsobia iba liečitelia zaoberajúce sa bielou mágiou, ktorí sa vám budú snažiť pomôcť, či už lektvarmi, dotykom, alebo pomocou metódy „bolo-bolo“. Avšak Filipínci majú strach na ostrov jazdiť práve kvôli druhej skupine čarodejníkov, ktorí sa zahrávajú s temnými silami a môžu na vás zoslať kliatbu.

Ako za démonmi a šamanmi

Na Siquijor sa dostanete z mesta Dumaguete na vedľajšom ostrove Negros loďami spoločnosti OceanJet (cesta asi 45 minút) alebo loďami menších spoločností (cesta asi 90 minút).

Do Dumaguete lieta niekoľkokrát denne z Manily a Cebu filipínska low-cost spoločnosť Cebu Pacific.

Severná strana ostrova je menej navštevovaná, ale niekoľko rezortov na nej nájdete. Za 1600 PHP / noc budete ubytovaný v rezorte Casa de la Playa v chatke priamo na pláži.

Najviac rezortov je okolo mesta San Juan. Izbu pre dvoch nájdete už od 500 PHP, od 1000 PHP nájdete pomerne slušnú izba, a ak si chcete dopriať luxusný zážitok, zavítajte do Coco Grove. Ceny izieb a chatiek tu začínajú na 3500 PHP / noc, k rezortu patrí niekoľko bazénov, reštaurácií a predovšetkým koralový útes. Okolo San Juanu máte tiež viac možností, kam vyraziť večer za zábavou. Rozhodne navštívte Baha Bar, kde si môžete u najlepších miešaných drinkov na ostrove vychutnať dobrú večeru a stretnúť sa s ďalšími cestovateľmi.

Ostrov najlepšie spoznáte na skútri. Ten vám tu požičajú v každom rezorte, ceny sa pohybujú medzi 300-500 PHP / deň.

Vstupné je na ostrove symbolické, v poriadku je aj zopár eur, za poplatok za šnorchlovanie počítajte okolo 100 PHP.

Zdroj:pinterest

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*