Ak ste sa rozhodli, že budete svoje dieťa dojčiť, možno sa vám zíde zopár rád. Nie je to síce žiadna veda, ale občas aj tá najlepšia mamička potrebuje poradiť alebo sa aspoň uistiť.
Čo potrebujem vedieť
Určite sa netrápte presným časovaním kŕmenia. Dieťatku dajte papať zakaždým, keď o to požiada či už plačom, alebo satím prstíkov. Dbajte na to, aby ste dojčili dieťa z každého prsníka rovnako dlhý čas, orientačne 10 až 15 minút z jedného prsníka. Samozrejmosťou je nechať dieťa odgrgnúť, pre mnohé mamičky to určite nie je žiadna novinka. Ak by si dieťatko neodgrglo, nechajte ho po dobu 10 až 15 minút v zvislej polohe, aby ste sa vyhli prípadnému zvracaniu. To, či vaše bábätko správne saje zistíte tak, že je spokojné, počas dňa ho aspoň šesťkrát prebalíte, priberá a spinká.
Ak nastane chvíľa, že budete potrebovať odísť alebo si jednoducho budete chcieť s partnerom urobiť pekný večer, môžete využiť odsávačky. S ich pomocou si odsajete dostatok mlieka na to, aby bábätko vydržalo aj bez vašej prítomnosti, aj keď mamička je mamička! Odsávačky sú bežným tovarom a je ich dostatok, preto je dôležité vybrať si tú, ktorá bude vhodná práve pre vás. Pred samotným odsávaním je dobré si prsníky premasírovať a takýmto spôsobom podporiť uvoľňovací reflex. Keďže pripravujete stravu pre svoje bábätko, nepodceňujte hygienu. Pred odsávaním mlieka si umyte ruky a na utieranie si pripravte uterák, ktorý nepoužíval nik iný. Odsávačky musia takisto absolvovať očistný proces. Je potrebné ich dostatočne vyčistiť kefkou a následne poriadne opláchnuť najprv v horúcej vode, a potom prúdom studenej vody. Nezabúdajte odsávačky sterilizovať vo vriacom kúpeli, kde ich necháte postáť 3 až 5 minút. Vďaka hygienickým návykom pred odsávaním uchránite vaše dieťa pred infekčnými ochoreniami.
Ako pomôcť dieťaťu odgrgnúť si?
Tou najčastejšou a najznámejšou polohou je preloženie bábätka cez rameno. Je pohodlná aj pre rodičov, aj pre bábätko, pretože si môže oprieť hlavičku. Vždy majte po ruke podbradník alebo plienku, pretože sa bábätko môže v tejto polohe veľmi jednoducho aj pogrckať.
Odgrgnúť si dieťa môže aj v inej polohe. Posadíte si ho na nohu a rukou ho podopriete tak, že si ho zachytíte o hrudníček a bradu. V tejto polohe mu budete masírovať chrbátik krúživými pohybmi.
Okrem toho, že sa vďaka odgrgnutiu bábätku uľaví, je to zároveň prevencia proti kolikám, proti refluxu a tiež proti uduseniu.
Ak však vaše bábätko negrgá, ničoho sa nebojte! Nájdu sa aj také výnimky, ktoré to jednoducho nepotrebujú. Mlieko pijú v správnej polohe, sú na prsník správne prisatí a vďaka tomu sa do ich tela dostáva minimum vzduchu, ktorý tým pádom nepotrebujú dostať von. Na druhej strane, ak sa vám zdá, že vaše dieťa často grgá alebo zvracia, môže ísť o gastroezofageálny reflux . V takom prípade navštívte pediatra, aby túto diagnózu vylúčil.
Keď prídu na rad dojčenské fľaše…
Poslúžia vám aj v prípade, že si odsávate materské mlieko, ale aj pri umelom mlieku. Rovnako ako odsávačky, aj dojčenské fľaše musíte pred ich použitím sterilizovať. Dnes je možné si kúpiť špeciálne kefky na čistenie fliaš, takže s týmto určite nebudete mať problém. Sterilizovať dojčenské fľaše môžete veľmi jednoduchým a lacným spôsobom, ktorý z vašej peňaženky nevezme ani euro. 10 až 15 minút nechajte všetky časti fliaš vrieť v hrnci. Ak sa vám tento postup nepozdáva, k dispozícii sú samozrejme sterilizátory. Dojčenské fľaše by ste mali sterilizovať počas celej doby, kým vaše dieťa pije mlieko z fľaše, a to či už odsaté alebo umelé.